Opublikowany w Violet

Szeptem – Monika Sawicka


Monika Sawicka w swojej książce „Szeptem” wprowadza nas w świat spraw, o których nie mówimy głośno. Mówimy o nich tylko szeptem, z szacunkiem i respektem. Szeptem mówimy o chwilach smutku, choroby, utraty bliskich osób. I właśnie w takiej tematyce Monika Sawicka porusza się w swojej najnowszej książce.

Główną bohaterką jest Smutna. Kobieta, której został tylko jeden dzień życia. Życia , w którym jak sama mówi, nic by nie zmieniła. Smutna zabiera nas w podróż po Przeszłości, Teraźniejszości, zahaczając nie raz o Przyszłość. Kobieta chora, po przejściach, które jednak jej nie załamały. Mówi o swoich cierpieniach, ukazuje nam swój ból. Nie raz czytając historie Smutnej, wręcz wtapiałam się w jej opowieści. Tak realne, tak życiowe, że trudno się od nich oderwać.

Smutna przedstawia nam również historie innych kobiet dotkniętych przez los. Ich ból po utracie dziecka, w walce z ciężką chorobą, gwałcie.
Ukazuje nam życie takim, jakim jest – bez przebarwień, nie raz bez szczęśliwego zakończenia. Bo czy nie takie właśnie jest życie? Każdego doświadcza w inny sposób. Ale nie każdy ma odwagę o tym mówić głośno, wtedy przydaje się umiejętność mówienia Szeptem.

Sawicka całą swoją książkę przeplata różnymi przypowieściami i cytatami, które idealnie wpasowują się w nastrój danej historii.
Mimo wszystko, chwilami gubiłam się w przeskokach między historiami. Nie wiedziałam, czy w danym momencie czytam dalej historie Smutnej, czy już innej kobiety. Wszystkie historie przenikają się i łączą w jedną całość.
Autorka powieści, wraz ze swoją przyjaciółką, Anną Brędowską, założyły fundację promującą młodych i obiecujących debiutantów. Trzy z ich opowiadań możemy znaleźć pod sam koniec książki. Opowiadania są równie fascynujące jak sama powieść, wciągają nas w swój świat.

Wszystkie te historie pozwalają zastanowić się nad sobą i nad własnym życiem, spojrzeć na przeżycia drugiej osoby z zupełnie innej perspektywy. Nie z punktu widzenia obserwatora, a uczestnika tego, co w ich życiu się dzieje.

Ocena – 5/6

Książkę otrzymałam od serwisu nakanapie.pl

Violet

7 myśli na temat “Szeptem – Monika Sawicka

 1. Książka jest ciężka, a mimo wszystko czyta się ją bardzo szybko 🙂
  Polecam, bo czasem warto zobaczyć, że ludzie mają większe problemy niż nie udane miłostki itp…

 2. dzięki za zalinkowanie. odwdzięczam się tym samym:)
  a książka już jakiś czas temu zwróciła moją uwagę ciekawą okładką.

 3. Recenzja brzmi obiecująco. Jeśli gdzieś znajdę tę książkę z chęcią po nią sięgnę 🙂
  Oczywiści dodaję twojego bloga do linków 😀
  [ksiazki-dla-mlodziezy—chasm.blog.onet.pl]
  Pozdrawiam 😉

 4. Recenzja bardzo interesująca. Jeśli znajdę gdzieś ta książkę z chęcią po nią sięgnę 🙂
  Oczywiście Twojego bloga dodaje do linków 😀
  Pozdrawiam :]
  [ksiazki-dla-mlodziezy—chasm.blog.onet.pl]

 5. Prawdę mówiąc bardzo lubię takie książki, które potrafią czytelnikiem wstrząsnąć, które są przepełnione emocjami. Ale w sumie kto takich książek nie lubi? Poważne problemy poruszane w książkach zwykle głęboko we mnie trafiają, niezależnie od tego, jakim językiem posługuje się autor/autorka, ponieważ jestem dosyć wrażliwa na bolesne sprawy i nie trzeba wiele, aby takie książki mnie poruszyły. Na temat „Szeptem” nasłuchałam się wiele opinii i Twoja jest chyba jedyną pozytywną, którą przeczytałam. Kiedyś planowałam tę książkę przeczytać, potem (po zapoznaniu się z negatywnymi opiniami na jej temat) zrezygnowałam, ale teraz zaczęłam się wahać… Bo może naprawdę warto do niej zajrzeć? No nic, zobaczymy. Zdecyduję wtedy, gdy trafi mi się w ręce. 🙂

  Btw. Dziękuję za komentarz u mnie. 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s