Opublikowany w Isia

Słodycz zemsty – Rosemary Rogers


Przeglądając nowości wydawnictwa „MIRA” zwróciłam uwagę na pozycję „Powieści historyczne”, ponieważ lubię czytać ten rodzaju literatury. W trakcie przeglądania tytułów w tym dziale, zaintrygował mnie tytuł „Słodycz zemsty” autorki Rosemary Rogers. Z doświadczenia wiem, że zemsta nie jest słodka więc postanowiłam sprawdzić jak to wygląda w literaturze.

Bohaterka powieści – Celia – jest amerykanką. Od 12 roku życia jest sierotą. Za śmierć matki wini angielskiego arystokratę i przez 9 lat żyje myślą o zemście. Przypływa do Anglii i pod opieką kuzynki wkracza na londyńskie salony. Młoda, piękna blondynka z dobrymi manierami zwraca uwagę środowiska, a zwłaszcza jego męskiej części. Tajemniczy, przystojny wicehrabia Northington również wykazuje zainteresowanie nową debiutantką. Celii nie są obojętne względy wicehrabiego chociaż są one przyczyną rozterek natury moralnej.

Wicehrabia Northington to dla arystokratycznego środowiska nie tylko hazardzista i hulaka, ale jednocześnie pożądany kandydat na męża z uwagi na tytuł i majątek. Nikt nie wie, że prowadzi on podwójne życie. Jest tajnym agentem rządowym usiłującym zapobiec krwawym rozruchom wywołanym przez grupę niezadowolonych spiskowców.

Przyjemne i spokojne życie Celii kończy się, gdy zostaje wplątana w intrygi: towarzyską i polityczną. Wtedy w jej życie wkracza przemoc – strzelaniny, napady, porwania. Dziewczyna jest wykorzystana do ukrycia tajnych planów spiskowców usiłujących wywołać zbrojne zamieszki, co naraża ją na represje rządzących. Po próbie zabójstwa ukrywa się, ale zostaje zdradzona i porwana. Grozi jej też deportacja. Udaje się jej uciec prześladowcom, wraca do Londynu i usiłuje wykonać swój plan zemsty. Podczas dramatycznych wydarzeń Celia doświadcza opiekuńczości wicehrabiego. Poczucie bezpieczeństwa, które czuje w obecności arystokraty powoduje, że zakochuje się w nim. Zakulisowe działania wielu osób doprowadzą do zaskakującego zakończenia.

Książkę czyta się łatwo i z zainteresowaniem. Opisy strojów i fryzur pozwalają wyobrazić sobie wygląd ówczesnych Anglików. Kłamstwa, zdrady, intrygi tworzą nastrój sensacji i wciągają czytelnika w akcję książki. Postacie występujące w książce, to ludzie wywodzący się z arystokracji, wykształceni, na pozór uczciwi i honorowi, a w rzeczywistości kierujący się najniższymi instynktami. Hazard, zdrada, kłamstwo są na porządku dziennym, a nieobca im chciwość często prowadzi do łamania prawa, czy zdrady przyjaciela.

Jedyne, co miałabym do zarzucenia książce, to że jest ona bardziej romansem niż powieścią historyczną. Czytając ją nie czułam żeby epoka, w której dzieje się akcja była istotnym elementem fabuły i nawet gdyby akcja działa się sto lat później, nie zrobiłoby to wielkiej różnicy.

Książkę polecam tym czytelnikom, którzy lubią powieści historyczne o miłości (a nawet bardziej te o miłości niż historyczne), ale niezbyt ckliwe, za to z odrobiną tajemniczości, sensacji i przygody. Także tym, którzy lubią gdy bohaterowie postępują wbrew ogólnie przyjętym zasadom.

Po przeczytaniu książki stwierdzam, że w literaturze tak jak w życiu, zemsta ma gorzko-słodki smak. NIESTETY.

Ocena: 4/6

Isia 

(Książka otrzymana od wydawnictwa MIRA za co serdecznie dziękujemy 🙂 )

Reklamy

2 myśli na temat “Słodycz zemsty – Rosemary Rogers

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s