Opublikowany w Isia

Błazen Królowej – Philippa Gregory


Książka „Błazen królowej” autorstwa Philippy Gregory to powieść historyczna o okresie panowania królowej Marii I Tudor, której historia przedstawiona jest z perspektywy nastoletniej dziewczyny – Hanny.

Hanna to Żydówka, która wyrokiem Świętej Inkwizycji straciła na stosie matkę. Aby uniknąć prześladowań religijnych musi wraz z ojcem opuścić Hiszpanię. Udają się do tolerancyjnej, protestanckiej Anglii. Ze względu na bezpieczeństwo, Hanna podróżuje w męskim przebraniu. Po osiedleniu się w Londynie nadal udaje chłopca i pomaga ojcu w drukarni. Jako chłopak spotyka po raz pierwszy lorda Roberta Dudleya, który będzie miał znaczący wpływ na dalsze losy Hanny. To przez lorda Dudleya i swój „dar” (ma wizje dotyczące przyszłości niektórych osób, z którymi się styka), jako 14-letnia dziewczynka trafia na dwór królewski. Zatrudniona jako „błaźnica” chodzi nadal w męskim stroju.

Pomimo swej inteligencji i wykształcenia (zna kilka języków obcych w mowie i piśmie m.in. hebrajski) jest wykorzystywana przez otoczenie, gdyż w życiu nie nabrała doświadczenia. Biorąc udział w życiu dworskim, Hanna uczestniczy również w intrygach, spiskach, w walce o tron i o władzę. Jest traktowana przez rządzących jako szpieg, posłaniec, czy ktoś zaufany, któremu powierza się tajemnice. Strach o własne życie towarzyszy jej codziennie, zwłaszcza w momencie wprowadzania na powrót chrześcijaństwa do Anglii. Dziewczyna, pomimo to, stara się żyć w zgodzie ze swoim sumieniem.

Tłem wydarzeń opisywanych w książce jest walka o tron i walki religijne. W powieści można wyróżnić trzy najważniejsze wątki:
– rozwijające się uczucie między Hanną i Danielem – od niechęci wobec wybranego przez żydowską rodzinę kandydata na męża, do pełnej oddania miłości względem tej samej osoby.
– losy królowej Marii – od żyjącej w biedzie następczyni tronu, poprzez zdobycie władzy i krwawe rządy, aż do śmierci w opuszczeniu i samotności
– losy, a raczej postępowanie księżniczki Elżbiety – następczyni królowej Marii (przebiegłość, brak skrupułów posuwanie się do krzywoprzysięstwa, wykorzystywanie ludzi i ich uczuć w dążeniu do celu, było dla mnie szokujące)

Tło historyczne to część panowania dynastii Tudorów. Potwierdzają to niektóre fakty opisane w książce jak na przykład wjazd Marii do Londynu po ogłoszeniu jej królową, który nastąpił 3 sierpnia 1553 roku, co jest opisane w książce w rozdziale „Lato 1553”. Ślub królowej Marii z Filipem, który odbył się 25 lipca 1554 roku, o którym informacje zawarto w rozdziale”Lato 1554”. Anglia utraciła Calais 7 stycznia 1558, a walkę o to miasto można znaleźć w rozdziale „ Zima 1557/1558”. Opisane w książce palenie protestantów na stosach, to także fakt historyczny z próby rekatolizacji Anglii przez Marię. Jak widać, autorka opierała się na autentycznej historii, co tylko dodaje smaczku wydarzeniom fikcyjnym.

Również miejsca przedstawione w książce są zgodne z przekazem historycznym dotyczącym tamtego okresu, na przykład Tower – więzienie gdzie przetrzymywano i ścinano spiskowców oraz przeciwników politycznych; pałac St. James siedziba królewska, gdzie zmarła królowa Maria; Pałac Woodstock – miejsce zesłania księżniczki Elżbiety po zwolnieniu z Tower, gdzie była uwięziona po nieudanym spisku przeciwko królowej.

Książka opisuje również zwykłe wydarzenia. Można tu znaleźć trochę miłości (Hanna i Daniel, nieodwzajemniona miłość królowej Marii do króla Filipa), trochę sensacji, na przykład spiski i knowania księżniczki Elżbiety, które wprowadzają trochę ryzyka. Właściwie całe życie Hanny to jedno wielkie ryzyko – zagrożenie śmiercią za wyznawaną religię, za wykonywany zawód, czy za przywiązanie do królowej i księżniczki Elżbiety.

Ciekawa jest forma napisania książki. Pierwszoosobowa narracja Hanny wytwarza więź między główną bohaterką, a czytelnikiem. Czytając powieść, ma się wrażenie uczestnictwa w opisywanych
wydarzeniach. Dzięki temu, można śledzić dorastanie emocjonalne bohaterki, poznać jej przemyślenia, uczucia, rozterki, motywy postępowania.

Książkę czyta się lekko, z przyjemnością, bardzo trudno się od niej oderwać pomimo że opisywane wydarzenia bywają niekiedy drastyczne (szubienice, płonące stosy, katowskie pieńki) . Polecam ją tym, którzy lubią powieści historyczne i czytając chcą również pogłębić swoją wiedzę bo wierność faktom historycznym jest dużym atutem tej książki.

Ocena 5/6

Isia

(Za książkę do recenzji dziękujemy wydawnictwu KSIĄŻNICA – PUBLICAT 🙂

Jedna myśl na temat “Błazen Królowej – Philippa Gregory

  1. Ponowne wprowadzenie chrześcijaństwa do Anglii? A katolicyzm nie jest odłamem chrześcijaństwa?
    Bardzo rzetelna i ciekawa recenzja:)

    Pozdrawiam serdecznie:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s