Opublikowany w Isia

Kłopotliwy Dług Księżnej – Nicola Cornick


Nicola Cornick akcję książki „Kłopotliwy dług księżnej” umieściła w pierwszej połowie XIX wieku w Anglii. Obowiązujące tam ówcześnie prawo rodzinne pozwalało rodzicom wydać córkę za mąż wbrew jej woli, wręcz „sprzedać” ją temu kto da więcej pieniędzy. Do tego pozbawiano młodą mężatkę majątku – przechodził na własność męża i tylko on mógł nim dysponować, wręcz ubezwłasnowolniało kobietę. Kobieta była pod każdym względem zależna od męża, była jego własnością.
 
To niekorzystne dla kobiet prawo, główna bohaterka książki – Isabella  postanowiła obrócić na swoją korzyść i wykorzystać do wyprostowania swoich ścieżek życiowych oraz ustabilizowania życia. Małżeństwo  z księciem  dużo starszym, bogatym, rozpustnym hulaką i hazardzistą miało uratować rodzinę Isabelli od widma głodu i więzienia za długi. Niestety doprowadziło do tragedii. Isabella przez 12 lat małżeństwa była nieszczęśliwa, gdyż nie kochała swojego męża, z ukochanym mężczyzną rozstała się bez słowa wyjaśnienia, zmarła jej ukochana córeczka, mąż ją zdradzał. Nie tylko przepił i przehulał cały swój majątek, ale też zaciągnął jeszcze kredyty na nazwisko żony. Gdy zmarł, Isabella została bez środków do życia, a przez długi męża groziło jej więzienie .

Wykorzystując obowiązujące prawo, postanowiła pozbyć się długów poprzez małżeństwo. Na kandydata na męża wybrała mężczyznę zamkniętego w więzieniu za obciążenia kredytowe. Według opinii strażników, groziło mu dożywotnie przebywanie w więzieniu. Wybranym  mężczyzną okazuje się ukochany Isabelli – Marcus, hrabia  Stockhaven. Ustalają warunki, zawierają związek małżeński i….. spotykają się na drugi dzień na balu. Każdy z nich zawarł małżeństwo z innych powodów : Isabella – aby scedować długi na męża, Marcus – aby zemścić się na Isabelli za porzucenie go 12 lat temu. Jednak los ma swoje plany wobec nich i zupełnie inaczej układa im życie. Ich małżeństwo to gama uczuć z obu stron: wyrachowanie, nienawiść, pożądanie, nieufność, namiętność, miłość. Brakowało tylko obojętności i cierpliwości w postępowaniu.

Życie Isabelli i Marcusa to również tajemnice rodzinne z pogranicza skandalu towarzyskiego. Są również  plotki towarzyskie – Isabella ma opinię skandalistki nieliczącej się z opinią arystokracji, posądzana jest o wiele romansów, w brukowej gazecie ukazują się oszczercze artykuły na jej temat autorstwa jej siostry. W ich życiu pojawia się również przywódca świata przestępczego Londynu i usiłuje ingerować w ich małżeństwo.
 
Isabella jest bohaterką, którą można podziwiać, trzeba szanować i niekiedy brać z niej przykład. Ze stoickim spokojem przyjmowała przeciwności losu (np. śluby, śmierć córeczki), nie walczyła  z plotkami tylko ignorowała je postępując w zgodzie z własnym sumieniem. Wyprzedzała swoją epokę, gdyż nie przywiązywała wagi do tytułów „księżna”, „hrabina”. Swoim postępowaniem starała się nie krzywdzić innych ludzi.
 
Dzięki takiej bohaterce, książkę czytałam z przyjemnością i z zainteresowaniem pochłaniałam jej dalsze losy. Wątek sensacyjny wzmagał moją ciekawość i prowokował do szybszego czytania (książkę przeczytałam w ciągu dnia). Również w tej powieści, tak jak w innych historycznych, znalazłam opisy wnętrz, strojów i fryzur, czyli coś, co dostarcza mi wiele wrażeń. Brakowało mi trochę humoru, ale losy bohaterów były tak poważne i momentami tak smutne, że wprowadzenie zabawnych sytuacji, po prostu nie pasowałoby do fabuły.

Książkę polecam tym czytelnikom, którzy lubią powieści historyczne o miłości, ale niezbyt ckliwe, oraz z odrobiną sensacji.

Ocena: 5/6 

Isia

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu MIRA 🙂

Reklamy

2 myśli na temat “Kłopotliwy Dług Księżnej – Nicola Cornick

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s