Opublikowany w Isia

A między nami ocean – Susan Wiggs


Niedawno przeczytałam książkę Susan Wiggs – „Obudzić szczęście” i byłam nią zachwycona. Biorąc do ręki powieść „A między nami ocean” pomyślałam : „czy czytanie tego tytułu też sprawi mi tyle przyjemności?”. Akcja powieści umieszczona jest w środowisku wojskowych . Część rozgrywa się w bazie marynarki wojennej, a część na lotniskowcu. Bohaterami książki są dowódcy, marynarze, piloci i ich najbliżsi : żony, dzieci, narzeczone.

Ze względu na specyfikę pracy – wojskowi pół roku spędzają na lotniskowcu, a drugie pół na lądzie. Ich życie jest inne niż „zwykłego śmiertelnika”, podlega innym regułom, podporządkowane jest w całości karierze męża i ojca.

Żona zajmuje się wychowywaniem dzieci, rozwiązywaniem problemów wychowawczych i domowych, przeprowadzkami z bazy do bazy. Nie informuje męża o problemach w rodzinie, tylko o sukcesach ich dzieci. Latorośle wiedzą, że nie powinny mieć większych osiągnięć w szkole, niż dzieci dowódcy, bo tato może dostać gorszy przydział np. do bazy na Alasce. One powinny być w dobrych stosunkach z dziećmi dowódcy. Oczekuje się, aby pierworodny syn poszedł w ślady ojca i studiował w Akademii Wojskowej.

Tak samo wyglądało życie rodziny Bennetów – Steve’a zastępcy dowódcy lotniskowca, jego żony Grace oraz ich dzieci: bliźniaków Emmy i Briana oraz młodszej Katie. Przez 20 lat małżeństwa Grace wspierała męża w karierze, wychowywała dzieci, oszczędzała mężowi stresów, a w wolnych chwilach pomagała innym żonom wojskowych np. w przeprowadzkach. Była zadowolona z takiego życia. Jednak kiedy dowiaduje się, że mąż zataił przed nią istotną informację ze swojego życia przed ich ślubem – swój pierwszy ślub oraz, że są tego konsekwencje, zaczyna zastanawiać się nad swoim dalszym losem. Ma żal do męża i choć go kocha, w ich małżeństwie następuje rozdźwięk. Wbrew sugestiom męża, Grace radykalnie zmienia swoje życie.

Ich dzieci, Emma i Brian to nastolatkowie z klasy maturalnej, którzy stoją przed podjęciem bardzo ważnej decyzji życiowej – kierunku studiów. Ich wybór bardzo zaskakujący, satysfakcjonuje wszystkich zainteresowanych. Emma ma dodatkowo do rozwiązania problem natury moralnej: czy zawiadomić władze i rodziców o dokonanym przez Cory”ego – syna dowódcy ojca – przestępstwie i przez to utrudnić ojcu awans? A może powinna milczeć i w samotności uporać się z traumatycznym przeżyciem? Decyzję wymusza na niej życie.

Wydarzeniem, które w dramatyczny sposób zmienia losy bohaterów jest wybuch na lotniskowcu i jego konsekwencje.

Książka porusza problemy jakie dotyczą wielu z nas. Na przykład wybór studiów – sprostać oczekiwaniom rodziców, czy iść za swoimi zainteresowaniami. Albo wykorzystywania przez młodzież pozycji rodziców – ze względu na stanowisko ojca, Cory czuje się bezkarny i posuwa się nawet do niecnych czynów wobec koleżanek. Powieść pokazuje też problem zakładania rodziny, gdy jedna ze stron chce mieć dużo dzieci, a druga nie może ich mieć.

Podczas czytania nasuwają się pytania: Ile można poświęcić dla kariery partnera? Gdzie jest granica poparcia, której nie powinno się przekroczyć? Czytając powieść pani Wiggs, poznajemy również rozterki kobiety zbliżającej się do „magicznej 40-tki”, która sama zadaje sobie pytania: Co osiągnęłam w życiu? Co jest w moim życiu najważniejsze? Co chciałabym dalej robić? Co zmienić?

Ciekawie jest obserwować proces dojrzewania psychicznego Grace, przemianę jej miłości do męża: z młodzieńczej, romantycznej i bezkrytycznie uwielbiającej żony, w świadomą, dojrzałą i doceniającą wspólne osiągnięcia życiowe np. rodzinę, ale również pragnącą samorealizacji w innych dziedzinach życia np. pracy zawodowej.

Czytanie książki sprawiło mi wiele przyjemności. Pomimo, że bohater powieści jest zbiorowy, fabuła trzyma w napięciu, skłania do zastanowienia się nad sobą i podsuwa rozwiązania niektórych problemów. Z drugiej strony stawia również pytania, na które same musimy znaleźć odpowiedzi.

A między nami ocean” polecam tym, którzy lubią zastanawiać się nad przeczytanymi książkami, analizować je, jak również lubują się w szczęśliwych zakończeniach. Moim zdaniem warto zapoznać się z fabułą zrecenzowanego przeze mnie tytułu. 

Isia

ocena 6/6

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu MIRA 🙂

2 myśli na temat “A między nami ocean – Susan Wiggs

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s