Opublikowany w Isia

Dama w Purpurze – Rosemary Rogers


Rosemary Rogers określana mianem „królowej romansu historycznego” jest autorką powieści „Dama w purpurze” Akcję książki umieściła w Anglii, Francji i na Maderze. Bohaterami są: Philippe Gautier bardzo bogaty arystokrata francuski, mieszkający na Maderze oraz Raine Wimbourne – córka żeglarza, mieszkająca z ojcem w dworku w angielskiej wsi Knightsbridge.

Philippe to człowiek arogancki, pewny siebie i swoich racji, nie dopuszczający myśli, że może się mylić w swoim osądzie i bezwzględnie dążący do wytyczonego celu. Raine to młoda dziewczyna wychowana w klasztorze, wykształcona w szkole na damę uważa, że dobrym słowem i uczynkiem można wiele zyskać.

Po raz pierwszy spotykają się na wiejskiej drodze podczas napadu rozbójniczego. Ona udaje osławionego bandytę napadającego na podróżnych, po to, aby uratować życie ojca. On podróżuje do Londynu, aby udowodnić niewinność swojego brata oskarżonego o zdradę stanu. Wynik spotkania to: on z ofiary napadu staje się porywaczem rozbójniczki, ona z napastnika staje się jeńcem.

Philippe od momentu odkrycia, że jego jeniec jest kobietą, ma na jej punkcie obsesję. Nie pozwala jej odejść, sprowadza ją do roli kochanki i niewolnicy spełniającej jego zachcianki. Zabiera ją bez jej zgody do Paryża, a później na Maderę. Myśli o niej bez przerwy, co przeszkadza mu w koncentracji nad realizacją wytyczonego celu, czyli unieszkodliwienia wroga rodziny. Raine, choć wbrew swojej woli i bez wiedzy ojca zostaje zabrana do Francji, zakochuje się w swoim „prześladowcy”. Mimo to, ciągle próbuje z nim walczyć, przeciwstawia mu się. Nie wyraża zgody na propozycję Philippe’a odnośnie małżeństwa, gdyż uważa, że z jego strony nie ma uczucia, tylko pożądanie.

Według mnie

Książka nie ogranicza się do przedstawienia losów głównych bohaterów, opisania ich wzajemnego wpływu na siebie oraz przemian, jakie w nich zaszły. Powieść zawiera również wątki sensacyjne, w których np. wróg rodziny, którego ściga Philippe okazuje się osobą pokrzywdzoną przez seniora rodu, a porwana Raine z zakładniczki staje się mediatorką między zwaśnionymi.

Książkę przeczytałam a raczej pochłonęłam (zajęło mi to pięć godzin) z wielkim zainteresowaniem. Lekki styl pisania autorki, język literacki (bez wulgaryzmów i wyrażeń archaicznych) oraz wątek sensacyjny sprawiły, że książkę czytałam z przyjemnością. Są to duże plusy tej powieści. Wątek ten jest jak gdyby tłem, na którym rozwija się wątek miłosny i właśnie to zestawienie jest, moim zdaniem, największym atutem powieści.

Akcja lektury nasycona emocjami „wciągnęła” mnie. W całej książce dominują emocje: uczucia – miłość czy nienawiść, namiętność, pożądanie, fascynacja, a także nastroje – smutek, radość, czy niekiedy strach. Wylewają się niemal z każdego rozdziału. Akcja jest jakby na drugim planie, co dodaje „Damie w purpurze” uroku. Brakowało mi trochę dobrego humoru, zarówno tego sytuacyjnego, jak i tego w dialogach. Jednak nie ma to wpływu na wrażenia i odczucia po przeczytaniu całego, recenzowanemu przeze mnie tytułu.

Polecam ją tym wszystkim czytelniczkom i czytelnikom (?), którzy lubią romanse historyczne te niezbyt ckliwe i z odrobiną sensacji. Po przeczytaniu będą na pewno zadowoleni tak jak ja. Jeżeli po tę książkę sięgnie wielbicielka romansu współczesnego, to po przeczytaniu jej też powinna być zadowolona, gdyż jest to powieść, która zostaje w pamięci na dłużej niż jeden dzień.

Ocena : 5/6

Isia

(Za książkę do recenzji dziękuje wydawnictwu MIRA 🙂 )

 

Jedna myśl na temat “Dama w Purpurze – Rosemary Rogers

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s