Opublikowany w Isia

Narzeczone Lorda Ravensdena – Anne Herries


Powieść „Narzeczone lorda Revensdena” autorstwa Anne Herries nie jest pierwszą przeczytaną przeze mnie książką tej autorki i tak jak poprzednie, bardzo mi się spodobała. Akcja książki rozgrywa się  w  Anglii w początkowym okresie regencji. Okres ten charakteryzuje się swobodnym stylem życia arystokracji – bale, spotkania towarzyskie, romanse, małżeństwa kontraktowe, choć zaręczyny traktowane były bardzo serio.

Zerwanie ich powodowało określone i dość nieprzyjemne konsekwencje. Jeśli zrobiła to kobieta – powodowało to jej ostracyzm towarzyski i małe szanse na inne małżeństwo, a jeśli mężczyzna – to płacił kobiecie wysokie odszkodowanie przyznane jej przez sąd. Dodatkową „karą” był towarzyszący temu wydarzeniu –  skandal towarzyski.

Bohaterami książki są : tytułowy lord Ravensden – przystojny, bogaty arystokrata oraz Beatrice i Oliwia – córki niewydarzonego naukowca i wynalazcy pana Roade, który stracił majątek na nieudanych próbach wdrożenia w życie swoich genialnych projektów technicznych, takich jak centralne parowe ogrzewanie dworów i pałaców.

Beatrice, starsza z córek, mieszka z ojcem i prowadzi mu dom. Pogodziła się ze swoim, jak to nazywała, staropanieństwem i że nigdy nie wyjdzie za mąż. Piękną Oliwię zaadoptowali w dzieciństwie bogaci bezdzietni krewni. Dziewczyna zamieszkała w Londynie i została ozdobą towarzystwa. Za  namową opiekunów zaręczyła się z lordem Ravensdenem. Nieprzemyślana wypowiedź lorda i „dodatkowe informacje” fałszywych przyjaciół doprowadziły do zerwania przez Oliwię zaręczyn. Zmuszona przez opiekunów do wyjazdu z Londynu wraca do rodzinnego domu. W ślad za nią wyrusza lord Ravensden, aby wyjaśnić nieporozumienie i odzyskać narzeczoną.

Jednak amor/los/przeznaczenie mają swoje plany odnośnie lorda, Beatrice i Oliwii. Na  drodze lorda stawia niepozorną, źle ubraną, zapracowaną  Beatrice. Od pierwszego spotkania między nimi „iskrzy”. Lord Ravensden ma do rozwiązania ciężki problem istny „ węzeł gordyjski”. Jak sobie poradzi z tą sytuacją? Dowiecie się po przeczytaniu książki, powiem tylko, że historia kończy się happy endem 😉

Książkę czyta się lekko i z przyjemnością. Błyskotliwe dialogi, naszpikowane humorem, to duży atut tej powieści. Umieszczenie akcji w małym wiejskim dworku, stwarza wiele zabawnych sytuacji zwiększających atrakcyjność książki. Nagły napływ gości – rodziny i znajomych lorda, jak również gościa, do dotychczas cichego i spokojnego dworku, zwiększa  komizm sytuacji.

Postacie przedstawione są w sposób sugestywny i to odnośnie wyglądu jak i cech charakteru.  Chociaż niekiedy postępują nie do końca uczciwie np. Beatrice, czy lord Ravensden – nie można ich nie lubić. Po prostu budzą sympatię czytelnika.

W powieści nie zabrakło oczywiście wątku sensacyjnego. Poszukiwania zaginionej lady Sywell, żony sąsiada  pana Roade  i związane z tym wydarzenia, wprowadzają nastrój tajemniczości. Jednak moim zdaniem wątek ten ma bardzo epizodyczne znaczenie.

W książce występuje również ulubione przeze mnie niekonwencjonalne zachowanie bohaterów. Beatrice jako panna nie powinna przebywać sama w sypialni mężczyzny. W książce bohaterka opiekuje się ciężko chorym lordem. Całe dnie i noce przebywa z nim w jego sypialni, obmywa go zimną wodą, aby zmniejszyć temperaturę i pozwala sobie obejrzeć dokładnie nagiego lorda, gdy jest nieprzytomny.

Powieść jest napisana w stylu innych znanych mi publikacji tej autorki. Językiem jest lekki, bez wulgaryzmów i nie zawiera anachronizmów.

Książkę czytałam z uśmiechem na ustach. Historia pozwala choć na chwilę zapomnieć o problemach dnia codziennego i o szarej, otaczającej nas, rzeczywistości . Polecam do przeczytania wszystkim miłośniczkom romansów historycznych. Jeżeli po tę powieść sięgnie wielbicielka romansu współczesnego, to przeczytaniu jej, też powinna być zadowolona, gdyż jest to książka, która zostaje w pamięci  na trochę dłużej.

Ocena: 6/6

Isia

Książkę do recenzji otrzymałam od wydawnictwa MIRA za co serdecznie dziękuję!

Jedna myśl na temat “Narzeczone Lorda Ravensdena – Anne Herries

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s