Opublikowany w Isia

Zanim Nadejdzie Ciemność – Susan Wiggs


Przeglądając propozycje wydawnicze „Miry” natknęłam się na powieść Susan Wiggs „Zanim nadejdzie ciemność”. Moja pierwsza myśl: „to książka dla mnie” i właśnie ją wybrałam. Bardzo lubię powieści tej autorki i teraz po przeczytaniu mogę stwierdzić, że świetną podjęłam decyzję, gdyż lektura mnie zachwyciła 🙂

Bohaterka powieści – Jessie Ryder – jest fotoreporterką znaną na całym świecie z pięknych zdjęć natury oraz z licznych wystaw i nagród. Po ukończeniu studiów, urodzeniu i oddaniu do adopcji córki, wyjeżdża do Nowej Zelandii, skąd organizuje swoje podróże „fotograficzne”. Po szesnastu latach podróżowania po wszystkich kontynentach wraca do rodzinnego domu, aby wyprostować splątane ścieżki swojego życia. Jessie jest nieuleczalnie chora i powoli traci wzrok. Grozi jej całkowita ślepota. Zanim to nastąpi, chce spotkać się ze swoją oddaną do adopcji córką, powiedzieć jej kto jest jej biologicznymi rodzicami i zwyczajnie po ludzku przytulić ją. Zapisuje się na kurs przystosowujący do życia niewidomych. Odrzuca miłość i pomoc najbliższych, bo chce być samodzielna. Co zrealizuje ze swoich postanowień ? – dowiecie się po przeczytaniu książki.

Na sposób postępowania Jessie ma wpływ jej dzieciństwo: rozwód rodziców, pogoń matki za karierą golfistki i jej obojętność wobec córek, mocne więzi z siostrą. Przeżycia z dzieciństwa zostawiają trwały ślad w psychice Jessie i mają wpływ na jej dorosłe życie. Jessie nie umie nawiązywać bliższych więzi z mężczyznami, traktuje ich przedmiotowo, boi się zależności od drugiego człowieka, a źle pojęta samodzielność, pozwala jej unikać uczuciowego zaangażowania, jako czynnika uzależniającego.

Protagonistka jest skomplikowanym człowiekiem, postępującym sprzecznie. Kocha swoją siostrę, a jednocześnie okłamuje ją i rzadko się z nią kontaktuje. Jednak motywy jej postępowania są zupełnie inne niż mógłby przypuszczać czytelnik. Największy jednak wpływ na zmianę poglądów i postępowania Jessie ma jej choroba.

Książka porusza aktualne problemy społeczne. Na przykładzie bohaterów, autorka pokazuje znikomy wpływ rodziców na postępowanie dorastających dzieci, w okresie tzw. „buntu nastolatków”. Ukazuje nam jak brak zainteresowania dziećmi ze strony rodziców, wywołuje u starszej córki odruch „matkowania” młodszej i wynikające z tego konsekwencje. Pani Wiggs ciekawie też opisała reakcję społeczeństwa na tragiczny w skutkach wypadek nastolatków, za co duży plus.

Książkę czyta się „lekko, łatwo i przyjemnie”, choć historia skłania do refleksji. Nieuleczalna choroba, czy nagły wypadek może dotknąć każdego z nas. Jessie postąpiła w taki sposób, jaki uznała za stosowny. Jak postąpiłaby każda z nas?

Zanim Nadejdzie Ciemność” polecam tym, którzy lubią zastanawiać się nad przeczytanymi książkami, analizować je, jak również tym, którzy lubią szczęśliwe zakończenia. W powieściach obyczajowych pociąga mnie śledzenie zmian zachodzących w charakterach bohaterów oraz wpływ tych zmian na ich dalsze losy. Nie zawiodłam się, bo to właśnie otrzymałam. Warto więc zapoznać się z tą pozycją 🙂

Isia

Ocena 6/6

Za książkę do recenzji dziękujemy wydawnictwu MIRA 🙂

Jedna myśl na temat “Zanim Nadejdzie Ciemność – Susan Wiggs

  1. Ta książka ostatnio często się pojawia na blogach książkowych i o ile mnie pamięć nie myli, nie widziałam jeszcze negatywnej o niej opinii. Kolejna recenzja, która kusi by po nią sięgnąć 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s