Opublikowany w Isia

Intryga i Namiętność – Rosmery Rogers


intryga-i-namietnoscIntryga i namiętność” Rosemary Rogers, to następna powieść historyczna tej autorki, z którą się ostatnio zapoznałam. Przeczytałam ją szybko i z wielką przyjemnością, tak jak wszystkie jej książki, które dotychczas trafiły do moich rąk.

Akcja powieści umieszczona jest na początku XIX w. i rozgrywa się w Anglii oraz Rosji. Fabuła osnuta jest wokół jednej z licznych prób pozbawienia władzy cara Aleksandra Pawłowicza Romanowa.

Bohaterowie książki to bliźniacy: książę Stefan Huntley i jego młodszy brat – Edmond Summerville oraz ich przyjaciółka – Brianna Quinn. Bliźniacy to identyczni z wyglądu, młodzi i przystojni mężczyźni różniący się jednak, i to bardzo, charakterami. Stefan – dziedzic książęcego tytułu – to człowiek spokojny, zrównoważony, dbający o majątek i zatrudnionych pracowników, stroniący od hulanek i rozrywek ówczesnego świata, do tego najchętniej przebywający w swojej wiejskiej posiadłości w Angli.

Edmond to całkowite przeciwieństwo brata. Najczęściej przebywa w Rosji. Jest doradcą i „ochroniarzem” cara – wykrywa i likwiduje spiski przeciwko carowi. Lubi intrygi, przygody, ówczesne życie towarzyskie wyższych sfer ze wszystkimi jego aspektami: flirty, romanse i plotki. Jest bezwzględny w dążeniu do celu, arogancki, spełnia swoje zachcianki bez względu na konsekwencje. Wspólne cechy braci to: wzajemna miłość i przywiązanie, inteligencja, spostrzegawczość oraz niechęć do zawarcia związku małżeńskiego.

Brianna Quinn to mieszkająca w sąsiedztwie towarzyszka dziecinnych zabaw bliźniaków, a po śmierci ojca podopieczna księcia Huntley’a. Wyrosła na piękną kobietę, co w znacznym stopniu skomplikowało jej życie, tak ze strony ojczyma, jak i Edmonda.

Spotkanie po latach Brianny i Edmonda to eksplozja pożądania, fascynacji, zaborczości, zazdrości oraz namiętności. Do czego doprowadzi ta mieszanka uczuć? Czy jest tam miejsce na miłość i na małżeństwo? Przekonajcie się sami, jeśli przeczytajcie książkę 😉 Powieść ta pod względem nasycenia emocjami, jest podobna do innej książki tej autorki, którą czytałam. Mogłabym tak jak w przypadku „Damy w purpurze” napisać (cytat) „W całej książce dominują emocje: uczucie miłości i sympatii, namiętności takie jak: pożądanie, fascynacja oraz nastroje – smutek, radość oraz strach. „

Powieść ta, tak jak wiele innych książek historycznych, zwiera opisy wnętrz pałaców, strojów i fryzur bohaterów. Opisy te, mogą dostarczyć wiele wrażeń czytelnikowi, którego interesuje tło historyczne powieści. Uroku książce dodaje watek sensacyjny. Spisek przeciwko carowi, próba przewrotu do Rosji, porwanie Brianny, szantażowanie Edmonda przez spiskowców, a wcześniej zamachy na Stefana, to wszystko dodaje „pazura” powieści, zwiększa zainteresowanie historią, „zagęszcza„ klimat. W jednej z moich recenzji napisałam, że lubię gdy bohaterka postępuje wbrew przyjętym konwenansom. Pod tym względem Brianna wyprzedza wszystkie bohaterki innych powieści. Swoim postępowaniem łamie wszystkie możliwe nakazy dobrego wychowania – mieszka z obcym mężczyzną i wyjeżdża z nim w podróż bez przyzwoitki, uprawia seks nie będąc zamężną i odrzuca oświadczyny ukochanego człowieka. Czy w związku z tym, życie obejdzie się z nią łaskawie? Sprawdźcie sami.

Gdy zastanawiam się jak podsumować tę książkę nasuwa mi się stwierdzenie, że najlepszym odzwierciedleniem treści powieści jest jej tytuł „Intryga i namiętność”. To właśnie te dwa wątki dominują w powieści i to wokół nich kręci się cała akcja. Czyta się ją łatwo i jest napisana językiem literackim. Na pewno zainteresuje wielbicielki romansów historycznych, a może również wielbicielki romansów współczesnych – jej bohaterka ma sporo cech współczesnych kobiet. Sięgnijcie po tę książkę, zachęcam.

ocena: 6/6

Isia

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu MIRA 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s