Opublikowany w Isia

Dogonić szczęście – Lucy Gordon


dogonic-szczescie-b-iext21232785

Przeglądając plan wydawniczy Miry zaintrygowała mnie powieść „Dogonić szczęście” Lucy Gordon. Pomyślałam – ciekawe co to za książka? Co się kryje za tym tytułem? Przecież każdy z nas w jakiś sposób usiłuje przez całe życie dogonić swoje szczęście. A jak zrobili to bohaterowie książki?

Bohaterami książki są trzej z sześciu braci Rinucci. Carlo, Francesco i Ruggiero to przystojni, wykształceni i dobrze sytuowani single po trzydziestce. Mają wszystko oprócz… miłości. Kiedy w końcu trafiają na tą jedną, jedyną na całe życie i zakochują się to…  zostają odrzuceni.

Carlo zakochuje się w Delli – producentce filmowej, która zaprasza go do prowadzenia dokumentalnego cyklu filmów, który zamierza nakręcić. Jest starsza o siedem lat od Carla i to jest powód, dla którego odmawia wyjścia za niego za mąż.

Ruggiero zakochuje się w Polly – kuzynce dziewczyny, z którą miał romans i którego owocem jest syn Matti (o czym nie wiedział). Polly z kolei nie jest pewna, czy Ruggiero kocha ją czy nadal kuzynkę (są bardzo do siebie podobne). Kiedy stwierdza, że dziecko przyzwyczaiło się do ojca i nowej rodziny – wraca do Angli, mimo że kocha syna i ojca swojego dziecka.

Francesco – właściciel firmy produkującej luksusowe meble, szuka dobrej firmy PR. Trafia do agencji prowadzonej przez niewidomą Celię. Częste spotkania i prowadzone rozmowy doprowadzają do podpisania umowy i …..wzajemnego uczucia. Dla Francesca miłość to między innymi opieka nad ukochaną osobą, a dla Celii nadmierna opiekuńczość, to odbieranie wolności. Nie mogąc dojść do porozumienia na tej płaszczyźnie – rozstają się.

Jak dalej potoczy się życie całej szóstki? Czy spełnią się ich marzenia i plany? Czy szczęście zawita do nich? Czy „dogonią” swoje szczęście? Aby się tego dowiedzieć musicie przeczytać książkę.

Powieść czyta się łatwo i przyjemnie. Napisana jest językiem literackim, lekko i z polotem. Akcja książki toczy się współcześnie. Bohaterowie to z zawodu archeolog, projektant, producent motocykli, biznesmen, czyli ludzie, których możemy spotkać i w naszym otoczeniu.

Bracia są typowymi Włochami z wszystkimi wadami i zaletami przypisywanymi tej nacji. Jedną z wad jest zaborczość wobec kobiet. Jeśli kochają, to traktują kobietę jak swoją własność, chcą ją sobie podporządkować, o wszystkim decydować, a jednocześnie „ przychylić nieba”, opiekować się nią i spełniać wszystkie jej marzenia. Nieszczęściem bohaterów książki było to, że ich wybrankami były Angielki – kobiety samodzielne, realizujące się zawodowo i o sprecyzowanych poglądach na życie.

Ciekawie było obserwować zetknięcie się ludzi o skrajnie różnych postawach życiowych, śledzić próby zdobycia dominacji nad partnerem, obserwować proces dopasowywania się i walki z samym sobą nad zmianą cech charakteru. Zastanawiałam się w trakcie czytania książki, gdzie jest granica wewnętrznych zmian do których są zdolni bohaterowie oraz jak głęboka jest ich miłość.

Książkę warto przeczytać. Szczególnie polecam ją tym, którzy lubią analizować przeczytane lektury i eksplorować zmiany wewnętrzne zachodzące w bohaterach. W powieści brakowało mi trochę wątku sensacyjnego, choć historia małżeństwa rodziców głównych bohaterów delikatnie oscyluje w tej tematyce.

Jak dla, mnie książka jest za grzeczna, przez co nie utkwi w mojej pamięci na dłuższy czas. Główny problem w niej poruszony, to sprawy sercowe, a te nie są dla mnie aż tak istotne, aby zajmowały mój umysł na dłużej.

Isia

ocena: 4/6

Za książkę do recenzji dziękujemy wydawnictwu MIRA 🙂

Reklamy

Jedna myśl na temat “Dogonić szczęście – Lucy Gordon

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s