Opublikowany w Fuzja

Kapitanowie 1941. Pseudonim Grzmot – Tomasz Stężała


kapitanowie-1941-pseudonim-grzmot-tom-1Kapitanowie 1941. Pseudonim Grzmot to powieść, która według słów autora Tomasza Stężały powieścią nie jest. Jest to natomiast beletryzowana biografia jego dziadka Bolesława Nieczui-Ostrowskiego oraz samego miasta Elbląga, podczas kolejnych lat II wojny światowej. Jest to kolejny tom cyklu Trzy Armie i opowiada o losach nie tylko wyżej wspomnianego dziadka autora, ale także żołnierzy trzech najbardziej zaangażowanych w wojnę armii, czyli polskiej, rosyjskiej oraz niemieckiej.

Druga odsłona cyklu rozpoczyna się na początku 1941 roku. Młodzi oficerowie, którzy we wrześniu 1939 roku przeszli chrzest bojowy, teraz muszą stawić czoło rzeczywistości, w której wojna staje się coraz bardziej brutalna, a jej końca nie widać.

W książce występuje tak duża liczba bohaterów, że trudno jest opisać fabułę tej książki w sposób zgrabny, a przy tym nie zdradzając zbyt wiele z treści. Niemniej autorowi zależało na przedstawieniu historii nie tylko konkretnych postaci biorących udział w walkach, ale także ukazanie ogólnej wizji realiów tamtych czasów oraz losów zwyczajnych ludzi.

Tomasz Stężała zgrabnie łączy wszelkie wątki dotyczące działań wojennych na różnych frontach, oraz ukazuje jak ogromny wpływ decyzje te miały na życie osobiste bohaterów. I choć niczego nie można odmówić tej książce to jednak brak jej .

Kapitanowie 1941 to pozycja dobra i napisana przystępnie, choć luki chronologiczne i skakanie od bohatera do bohatera nie ułatwiają zagłębiania się w lekturę. Nie zachwyciłam się treścią, być może przez wzgląd na to, że gustuję bardziej w literaturze faktu aniżeli beletrystyce dotyczącej historii współczesnej. Jest to książka, której należy się szacunek, przez wzgląd na osoby i czasy, których dotyczy jej treść, ale także książka do przeczytania raz…

Na plus:

+ różnorodność bohaterów

+ autor opisuje historię swojej rodziny

+ przystępny język

Na minus:

– luki chronologiczne

– skakanie pomiędzy bohaterami

– wyjątkowo nie mogłam zżyć się z postaciami

– cena

Ocena: 3+/6

Fuzja (http://www.czytajzfantazja.blogspot.com/)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s