Opublikowany w Isia

Uwięziona Królowa – Philippa Gregory


uwieziona-krolowaKsiążka „Uwięziona królowa” autorstwa Philippy Gregory to trzecia przeczytana przeze mnie powieść historyczna tej pisarki. Główną bohaterką jest Maria Stuart, królowa Szkocji. Akcja książki umieszczona jest w Anglii będącej pod panowaniem Elżbiety I z dynastii Tudorów. Główny wątek tej powieści to walka o tron: zarówno o odzyskanie tronu (Maria) jak i jego utrzymanie (Elżbieta), zarazem o tron szkocki jak i angielski.

Maria Stuart – katolicka królowa Szkocji, w wyniku spiskowych działań szkockich lordów traci tron Szkocji. Zmuszona do opuszczenia własnego kraju udaje się do Anglii, będącej pod panowaniem kuzynki Elżbiety I, licząc na jej pomoc. Spotyka ją jednak rozczarowanie. Zostaje uwięziona i osądzona. Choć proces nie potwierdził zarzucanych Marii czynów, decyzją królowej Elżbiety, była królowa Szkocji pozostaje w wyznaczonym zamku pod kontrolą jego właściciela – Georga Talbota. Przemożna chęć, wręcz obsesja, odzyskania tronu Szkocji, a w przyszłości (po śmierci Elżbiety) zdobycia tronu Anglii dodaje Marii sił i pomysłów do ich realizacji. Intryguje, spiskuje, składa obietnice (również ślubu choć jest mężatką), daje słowo honoru, które natychmiast łamie, rozkochuje w sobie otaczających ją mężczyzn począwszy od usługującego jej pazia, a skończywszy na lordzie Shrewsbury jej gospodarzu i „strażniku”. Postępowanie Marii Stuart doprowadza, po szesnastu latach uwięzienia i kolejnym spisku mającym na celu zgładzenie królowej Elżbiety I, do skazania na śmierć poprzez ścięcie.

Książka obejmuje pierwsze cztery lata uwięzienia Marii. Napisana jest w formie pamiętnika trzech osób: Marii Stuart, George’a Talbota – lorda Shrewsbury oraz Bess, Elizabeth Shrewsbury – żony lorda, która była zmuszona zaspokajać potrzeby i kaprysy uwięzionej królowej. Widzenie wydarzeń oczami zainteresowanych osób, to ciekawe w odbiorze wrażenia, dobitnie charakteryzujące główne postacie dramatu.

Maria Stuart uważa się za kogoś lepszego – za osobę nietykalną, z racji królewskiego urodzenia, która może kłamać, nie dotrzymywać danego słowa, wykorzystywać wszystkich wokół bez względu na konsekwencje i zaspokajać kaprysy kosztem gospodarzy.

George Talbot – lord Shrewsbury, należący do wielopokoleniowego rodu szlacheckiego, bardzo wysoko stawiający honor oraz umiłowanie panującej królowej i ojczyzny. Bardzo długo walczy z uczuciem do Marii, nie prosi królowej Elżbiety o pieniądze na utrzymanie „więźnia”, co doprowadza go do ruiny finansowej i rujnuje jego życie osobiste.„(…) hasła…”

Bess – żona lorda, to kobieta, która wzbudziła mój największy podziw. Jej historia i postępowanie jakby ominęły kilka stuleci i znalazły się w XX wieku. Poprzez małżeństwa z miłości, które były również korzystne ekonomicznie oraz dzięki nabytej rzetelnej wiedzy o zarządzaniu, inwestowaniu i księgowości, z córki biednej wdowy została najbogatszą kobietą w hrabstwie Derby. Bardzo korzystnie powydawała za mąż i pożeniła swoje dzieci, cytat: „ustanowiłam dynastie, zapewniłam im tytuły hrabiowskie”). Jedyną nieudaną „inwestycją” Bess to „więzień” narzucony przez królową Elżbietę, gdzie mimo obietnic o finansowaniu przez dwór pobytu Marii, Bess nie otrzymywała pieniędzy.

Ciekawie zarysowane są postacie z tła historycznego: królowa Elżbieta I, jej doradca Wiliam Cecil, książę Norfolk. Królowa Elżbieta ambicjonalnie bardzo podobna do kuzynki Marii, gdyż ona również dla utrzymania tronu, gotowa jest na wszystko. Obiecuje przywrócenie Marii na tron szkocki, podpisuje nawet traktat. Następnie w obawie, że Maria zagrozi tronowi angielskiemu nie wywiązuje się z warunków traktatu. Obiecuje Marii pomoc – nie udziela jej. Twierdzi, że nie chce śmierci Marii, Norfolka i in. ale podpisuje rozkaz zgładzenia. Wiliam Cecil doradca królowej Elżbiety, by dobrze rządzić Anglią, oplata kraj siecią agentów donoszących mu o wszystkim. Nawet żona donosi na męża – przykład Bess i Georg Talbot. Jest to człowiek ambitny i bezwzględny. Książę Norfolk – kuzyn królowej Elżbiety, zaryzykuję stwierdzenie, jak wszyscy z rodu Tudorów jest nadmiernie ambitny i dla obietnicy korony Szkocji, a później Anglii podnosi rebelię występując przeciw panującej królowej.

Powieść czyta się lekko i z przyjemnością, pomimo że opisuje niezbyt przyjemne wydarzenia. Dzięki formie książki nie są one przedstawione w drastyczny sposób. W „Uwięzionej Królowej” znajdujemy wszystko, to co może zainteresować czytelnika: miłość, intrygi, spiski, opisy krajobrazu, budowli i strojów.

Książkę polecam miłośnikom powieści historycznych, a w szczególności wielbicielom Anglii (Wielkiej Brytanii) i wszystkiego co angielskie: historia państwa i dynastii królewskich, a nawet mody, czy architektury. Polecam ją wszystkim, którzy czytając książki chcą pogłębić swoją wiedzę historyczną. Zaletą tej lektury jest wierność faktom historycznym.

Ocena : 5/6

Isia

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu KSIĄŻNICA PUBLICAT

Podpowiedź:  A może Fejs? W niedziele, od godz. 16.00.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s