Opublikowany w Violet

Sklepik Okamgnienie – P. D. Baccalario


1381Czasem jakaś książka przyciąga mnie głównie okładką. Tak było ze „Sklepikiem Okamgnienie”. Nie mogłam oderwać wzroku od tej niesamowitej okładki. Zapowiada ona coś niezwykłego i tajemniczego, koło czego nie można przejść zupełnie obojętnie. Dodajmy do tego równie zagadkowy opis, który bezsprzecznie kusi do sięgnięcia po książkę. Może to już magia?

Finley ma trzynaście lat i zdecydowanie brakuje mu zapału do nauki. Co innego wędkowanie i spędzanie czasu z psem. Tak mogło by wyglądać życie Finleya, oczywiście wg niego. Jednak nie wszystko wygląda tak cudownie. Finley, za opuszczanie zajęć musi powtarzać klasę, a jego ojciec wynalazł mu sporo zajęć na same wakacje. W ten oto sposób, Finley zostaje nikim innym, a listonoszem. Do czasu, aż w jego ręce trafia dziwny list, zaadresowany do Państwa Lily, o których on nigdy nie słyszał.
Od tego listu wszystko w życiu chłopca zaczyna się zmieniać. Poznaje Aiby Lily i jej ojca, ich magiczny sklepik Okamgnienie i wraz z Aiby staje w jego obronie. Bo siły zła czyhają na rodzinę Lily, i nie spoczną, dopóki nie dopną swego.

Pierwszy raz od dłuższego już czasu trafiłam na tak baśniową i niezwykłą książkę. Magiczny świat przeplatający się z naszym codziennym życiem, tajemnicze przedmioty rodem z opowieści czytanych nam na dobranoc. To wszystko jest tutaj na wyciągnięcie ręki.

Postacie nie są zbyt skomplikowane, tak samo fabuła, co nie zmienia faktu, że osobiście książkę pochłonęłam w jeden wieczór. Sama chętnie zostałabym klientką takiego sklepu, gdzie można kupić pantofelek Kopciuszka, magiczny miecz, czy wszystkie inne, wymyślne i bajeczne rzeczy. Skoro Ja, osoba dorosła tak dałam się wciągnąć, to co dopiero z młodszym czytelnikiem? Podejrzewam, że przepadnie z kretesem na dłuższą chwilę, z nosem utkwionym w książce. Dodatkowo, warto się pogłowić nad zagadkami, które w książce można znaleźć. Ich rozwiązanie znajdziemy na kartach powieści, co jednak nie zmienia faktu, że można nimi zaskoczyć rodzinę i znajomych. Kto na przykład, odpowie na ta zagadkę?

Pięć osób przemierza krainę.
Jedna pani i czterech panów, jeśli się nie mylę.
Nagle pogoda ulega zmianie:
Burza, pioruny, chmury oberwanie.
Mężczyźni pospiesznie szukają schronienia,
Gdy je znaleźli, mokre ich odzienia,
Pani zaś sucha.
Teraz posłuchaj,
W sam słuch się zamieniaj:
Jakiego koloru były ich odzienia?
*

Wcale nie jest to takie proste prawda? 🙂
Ja Wam rozwiązania nie podam, jednak może sami je znacie? Jak nie, to odpowiedzi poszukajcie w samej powieści!

Na uwagę zasługują także wspaniałe ilustracje, przedstawiające co niektóre magiczne przedmioty wykorzystywane przez bohaterów powieści. Znajdziemy również mapkę miasteczka Applecros, w której toczy się cała historia. Sama okładka również bardzo cieszy oko i jak już wspomniałam, ciężko ominąć ją obojętnie, nie rzuciwszy na nią chociaż jednego spojrzenia.

Fabuła momentami wydaje się zagmatwana, jednak jak już poznamy Finleya i Aiby, wszystko zaczyna układać się w logiczną (a może jednak nie do końca 😉 ) całość. Tajemnica goni tajemnicę, zagadki sypią się jak z rękawa. Nigdy nie wiemy co w danej chwili przytrafi się dwójce przyjaciół i ich znajomym. A świat magii, jak powszechnie wiadomo, jest nieprzewidywalny!

Serdecznie polecam Wam „Sklepik Okamgnienie”, sama mam nadzieję, że uda mi się do niego jeszcze wrócić, może w kolejnej powieści P.D. Baccalario? Bo mam cichutką nadzieję, że na tej książce nie zakończą się przygody dwójki młodych bohaterów.

* Str, 62/63

Ocena: 5/6

Violet

Za książkę dziękuję wydawnictwu OLESIEJUK

Jedna myśl na temat “Sklepik Okamgnienie – P. D. Baccalario

  1. W oryginale (tj. po włosku) „Walizka…” ma już co najmniej 4 tomy.

    W sumie ta książka jest jedną ze słabszych, jeśli chodzi o Baccalaria.
    Taka typowo dla dzieci. Da się czytać, ale bez rewelacji.
    O wiele lepsze, bo dla wszystkich (wiekowo) są” „Kapitan Hak” „Ulysses…”, „Century” i „Kod Królów”. Z własnego doświadczenia wiem, że te książki spodobały się trzem pokoleniom.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s