Opublikowany w Fuzja

Piraci północy – Dariusz Domagalski


Piraci PółnocyDariusz Domagalski to pisarz parający się różnymi gatunkami literackimi. Pisał już powieści fantastyczne, historyczne czy też science-fiction. Mówi się, że jak coś jest od wszystkiego to jest do niczego. I choć może zwrot ten pasuje do twórczości autora tylko w pewien sposób to jednak uważam, że lepiej jest tworzyć genialne książki z jednego gatunki, niż poprawne z wielu, a taka właśnie jest najnowsza powieść Domagalskiego pod tytułem Bractwo otwierająca nowy piracki cykl „Piraci północy”.

Autor opowiada historię tworzenia się w XIV wieku bractwa pirackiego stworzonego nie tylko z bandytów i awanturników ale także zwyczajnych ludzi mających dosyć biedy i uciśnienia. Trudno jest określić głównych bohaterów tej powieści, choć pod koniec tomu pierwszego wyraźniej zaznaczają się niektóre postaci. I w zasadzie właśnie o tym jest ta książka. Wydaje mi się, że przez większą część lektury czytelnicy podróżują z bohaterami po wodach mórz ale w zasadzie sami nie wiedzą dlaczego, co znaczy, nie mniej nie więcej, że ich przygody w pewien sposób do niczego nie prowadzą i nie są wyraźnie spuentowane.

Główny problem, na który zwróciłam uwagę po przeczytaniu zaledwie kilkunastu stron powieści, to fakt, ze autorowi tak bardzo zależało na realizmie swojej historii, że wplótł w nią ogromna liczbę słów i zwrotów niezrozumiałych dla zwyczajnego czytelnika np. jopula, krenelaż, kapalin, jaka. Oczywiście są one wyjaśnione (przypisy momentami zajmują 2/3 strony), jednak uważam, że treść Bractwa nie straciłaby zbyt wiele, gdyby darował sobie niektóre z nich. Przez to właśnie lektura książki zmienia się z przyjemnej w irytującą. Drugim minusem są bohaterowie, a raczej chaos, jaki panuje przy ich wprowadzaniu. Autor co chwila serwuje czytelnikom przeskoki i rozpoczyna nowe wątki, które łączą się dopiero na koniec tomu.

Język powieści jest poprawny, styl autora jest nieco sztywny i sztuczny, ale można przymknąć na to oko. Przez to jednak historia opowiadana przez Domagalskiego nie porywa. Bractwo jest lekturą, która nie zajmuje zbyt wiele czasu, ale też nie zapewnia zbyt ciekawej rozrywki. Zastanawiam się, czego brakuje mi w tej książce, i wydaje mi się, że głównym problemem jest brak literackiej duszy zawartej w naprawdę dobrych książkach. Myślę, że moje wrażenia mogłabym porównać do tych, które odczuwa zmęczony student siedzący na wykładzie, który mógłby być ciekawy, gdyby tylko profesor postarał się wykrzesać z siebie odrobinę charyzmy.

Fenomenalna powieść to taka, która zabiera nas w tajemniczy i barwny świat, która pozwala nam żyć historią swoich bohaterów. Książkę Bractwo czyta się jak podręcznik szkolny. Powinnam także wspomnieć o paskudnej okładce, która strasznie szpeci pierwszy tom cyklu. Wciąż pamiętam okładkę, którą wydawnictwo Erica ozdobiło powieść Skald. Karmiciel kruków, nie rozumiem więc skąd pomysł na tak prostacką okładkę dla tej powieści…

Jeśli poszukujecie wrażeń prosto spod pirackiej flagi to polecam rewelacyjny i świetnie wydany zbiór opowiadań Czarna bandera Jacka Komudy. Natomiast Bractwo może zadowolić czytelników posiadających mniej wrażliwy zmysł literacki oraz tych mających mniejsze wymagania względem lektury.

Na plus:

+ poprawność (w takim sensie, że książka nie jest literackim koszmarem)

+ przypisy do wszystkich niezrozumiałych zwrotów

Na minus:

– mnogość wprowadzonych bohaterów,

– wielowątkowość

– sztywny styl i język

– okładka

– spora liczba niezrozumiałych słów

Ocena: 2/6

Fuzja (http://www.czytajzfantazja.blogspot.com/)

Tytuł: Bractwo

Autor: Dariusz Domagalski

Cykl: Piraci północy tom I

Liczba stron: 320

Wydawnictwo: Erica 2013

Cena: 34,90 zł

Reklamy

Jedna myśl na temat “Piraci północy – Dariusz Domagalski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s