Opublikowany w Violet

Tajemnice Luizy Bein – Renata Kosin


1967_tajemnice_luizy_beinOstatnio bardzo pozytywnie zaskakują mnie książki polskich autorek. Coraz częściej więc szukam nowości, po które mogę sięgnąć. Tym razem zaciekawił mnie opis powieści Renaty Kosin „Tajemnice Luizy Bein”. Wiedziałam, że czym prędzej będę musiała ją przeczytać i przekonać się osobiście, czy treść książki będzie równie intrygująca.

Kiedy archeolodzy odnajdują szczątki Luizy Bein, lokalnej filantropki, sensację wzbudza dziecko w jej objęciach. Kim może być dziecko, skoro jedyny potomek Luizy dożył spokojnej starości? Tego próbuje dowiedzieć się młoda dziennikarka Klara Figiel, która rusza do Szwajcarii, aby połączyć swe siły z jednym z potomków syna Luizy, Alexem. Ten, początkowo niechętnie, wraz z dziewczyną pogrąża się w przeszłości swojej rodziny, odkrywając co nowsze fakty. Do tego, ktoś najwyraźniej próbuje im w tym przeszkodzić. Czy uda im się odkryć wszystkie tajemnice rodziny Bein? Czy dwójkę młodych ludzi połączy coś więcej, niż wspólna wyprawa?

Uwielbiam zagadki i tajemnice. A tych tutaj nie brakuje, aż do ostatniej strony. Szybko dałam się wciągnąć w fabułę, a przyznaje się szczerze, że usiadłam z książką tylko po to, żeby przeczytać ze 2-3 strony. W planach miałam skończenie zupełnie innej powieści! Jednak plany, jak to plany, lubią się zmieniać. Zaintrygowana, nie potrafiłam odłożyć „Tajemnice Luizy Bein” na bok.
Autorka powoli buduje napięcie, z każdą kolejną stroną serwując nowe fakty i zagadki. Stawia też dwójkę głównych bohaterów w najróżniejszych sytuacjach. Może nie jest to powieść akcji, jednak zdarzają się momenty, kiedy z zapartym tchem przewracałam stronę za stroną, ciekawa kolejnych części tajemniczej układanki. Momentami ma się wręcz wrażenie, że z każdą kolejną informacją, Klara i Alex oddalają się od rozwiązania zagadki rodziny Bein. Nic bardziej mylnego. Całość z czasem łączy się w jedno, naprowadzając bohaterów na kolejne tropy.

Renata Kosin świetnie przedstawiła dwa zupełnie odmienne światy i charaktery swoich bohaterów. Klara jest żywiołowa i spontaniczna. Dziewczyna czerpie z życia to co najlepsze, nieraz nie bacząc na konsekwencję swoich poczynań. Jej zupełnym przeciwieństwem jest Alex. Młody, pedantyczny mężczyzna, lubujący się w spokoju i porządku. Ta dwójka to para wybuchowa. Aczkolwiek z czasem nawet nie spodziewają się, jak wiele będzie ich łączyć. Nie brakuje również postaci drugoplanowych, takich jak matka Alexa, Łucja, czy intrygujący znajomy Klary, Jakub. Póki co, skupię się jednak na Łucji. Jest kobietą ciepłą i przyjazną, zdająca się być wręcz przeciwieństwem swego uporządkowanego syna. Mądra i cierpliwa. Szybko znajduje wspólny język z młodą polką, z którą się zaprzyjaźnia. Zaintrygowana prowadzonym przez nich śledztwem, stara się służyć im pomocą, oczywiście na miarę swoich możliwości. Odkrycie kim jest Kuba, pozostawię Wam. Zdradzę tylko tyle, że jego znajomość z Klarą jest dość interesująca, z czym dziewczyna nawet się nie kryje.

Muszę przyznać, że do samego końca nie spodziewałam się takiego obrotu spraw, jaki zaserwowała autorka. Zgrabnie połączyła wszystkie punkty w logiczną i niezwykłą całość, czego osobiście się nie spodziewałam. Smaczku całości dodaje fakt, iż kilka lat temu, podczas remontu Starówki w Wartemborgu, faktycznie odkryto cmentarzysko, a pośród pochowanych mnichów, szczątki tajemniczej kobiety. Sama autorka wspomina, że w jej powieści rzeczywistość miesza się z fikcją.
Zapewniam, że jeżeli weźmiecie do ręki powieść Renaty Kosin, nie pożałujecie. Będziecie razem z Klarą i Alexem lawirować wśród zagadek i tajemnic Luizy Bein i jej rodziny, razem z nimi zagłębicie się w tą intrygującą historię.
Ja po cichu liczę, że szybko uda mi się sięgnąć po kolejną powieść tej autorki, napisaną w podobnym stylu i temacie.

Ocena: 6/6

Violet

Za książkę dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s