Opublikowany w DonSzabla

Nocny Patrol – Siergiej Łukjanienko


nocny-patrol„Niniejszy tekst dopuszczono dla przyszłych członków Nocnego Patrolu”
„Niniejszy tekst dopuszczono dla przyszłych członków Dziennego Patrolu”

Rosyjska literatura ma w sobie ten niepowtarzalny klimat, którego nie sposób podrobić. Każdy czytelnik, który sięgnął po „Piknik na skraju drogi” braci Strugackich czy „Metro 2033” Dimitra Glukhovskiego, zgodzi się z tym stwierdzeniem. O „Nocnym patrolu” Siergieja Łukjanienki słyszałem już wcześniej, głównie za sprawą gry komputerowej i całkiem udanej ekranizacji, ale książki nie miałem okazji przeczytać. Naprzeciw moim oczekiwaniom wyszło wydawnictwo MAG, które wypuściło wszystkie powieści z tego cyklu w nowej szacie graficznej i wydało na polskim rynku wydawniczym tom piąty. Fanom serii pozostaje sięgnąć po „Nowy patrol”, a tym którzy nie mieli styczności z książkami Siergieja Łukjanienki zachęcam do zapoznania się z tymże cyklem, bo naprawdę warto.

Akcja „Nocnego patrolu” dzieje się na ulicach Moskwy. Tam, pod osłoną nocy rozgrywa się odwieczna walka pomiędzy Dobrem a Złem. Trwający od ponad tysiąca lat rozejm, pilnowany jest przez patrolowych, którzy mają za zadanie nadzorowanie przestrzegania prawa, które zostało ustanowione i zawarte w traktacie. Tytułowy „Nocny patrol” bacznie śledzi poczynania sił Ciemności i – kiedy trzeba – jest w stanie interweniować, by ludziom nie stała się krzywda. Na podobnej zasadzie działa Dzienny patrol, który pilnuje, by dobro nie rozprzestrzeniało się na świecie. W sam środek tego odwiecznego konfliktu zostaje rzucony świeżo upieczony patrolowy: Anton Gorodecki, który odegra kluczową rolę w tej wojnie.

Czytając opis fabuły możemy mieć wrażenie, że gdzieś już to słyszeliśmy. To prawda. Jest mnóstwo powieści, które poruszają wątek wampirów, wilkołaków i czarodziejów. Sam przeczytałem kilka książek o podobnej tematyce. Nie spotkałem się jednak z takimi rozwiązaniami fabularnymi, jakie zaserwował nam autor. Siergiej Łukjanienko porusza w swojej książce kilka ważnych tematów, które stawiają dobro i zło w zupełnie w innym świetle. Czasami sam zastanawiałem się, po której stronie konfliktu bym się opowiedział.

Nocny i Dzienny patrol znacznie się od siebie różnią. Każdy patrolowy ma inne moce, historię i znacznie wyróżnia się od pozostałych na tle fabularnym. Główni bohaterowie są bardzo oryginalni i idealnie pasują do powieści tego typu. Trudno ich nie polubić i nie sposób nie interesować się ich losami. Pisarz dysponuje naprawdę bogatą wyobraźnią. To dzięki niej czytamy książkę z zapartym tchem i nie możemy oderwać się od kolejnych rozdziałów. Są momenty przegadane, ale jak już wcześniej wspomniałem – kontemplacje głównego bohatera są bardzo ciekawe i rzucają zupełnie nowe światło na cały konflikt. Trudno mi znaleźć minusy i się do czegoś przyczepić. Przeczytałem ten tytuł z czystą przyjemnością.

„Nocny patrol” to książka, która spokojnie może stanąć na równi z klasykami rosyjskiej literatury. Każdy, kto nie sięgnął po powieść Siergieja Łukjanienki a jest fanem fantastyki, musi zapoznać się z losami Antona Gorodeckiego. Polecam i jestem przekonany, że sięgnę po resztę tomów z serii.

Ocena: 5/6

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu MAG

DonSzabla

Jedna myśl na temat “Nocny Patrol – Siergiej Łukjanienko

  1. Ksiązka wydaje się bardzo interesująca. Lubię bardzo rodzaj rosyjskiej literatury. Na pewno przeczytam tą książkę, jak tylko udam mi się ją gdzieś znaleźć bo o dostępność dobrej literatury w Polsce jest bardzo trudno. Super blog, bardzo interesują mnie takie blogi gdzie piszą o czymś porządnym. Pozdrawiam i na pewno tu będę zaglądał 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s