Opublikowany w DonSzabla

Szepty Zgładzonych – Opowiadania fanów Metro 2033


Szepty zgładzonychStronę metro2033.pl śledzę bardzo uważnie. Może dlatego, że jeszcze na samym początku jej istnienia byłem z nią bardzo związany. Konkursy na najlepsze opowiadania osadzone w uniwersum Dmitrija Glukhovsky’ego pamiętam, ale nie brałem w nich czynnego udziału. Samą inicjatywę w pełni popieram. Wydawnictwo Insignis już raz udowodniło, że potrafi zadbać o fanów i wydało w formie ebooka zbiór opowiadań zatytułowany „W blasku ognia”, który osiągnął całkiem spory sukces. Tym razem Insignis poszło o krok dalej i wydało kolejną część zbioru opowiadań w formie książki, a dokładniej dodatku do powieści „Ciemne tunele” Siergieja Antonowa. Innymi słowy „Szepty zgładzonych” otrzymujemy w pakiecie dosłownie za darmo. Właśnie dlatego postanowiłem poświęcić kilka godzin na przeczytanie opowiadań znajdujących się w zbiorze.

Nie zamierzam oceniać każdego opowiadania osobno, dlatego odniosę się do całości.

Zacznę może od tego, że opowiadania zachowały klimat i z tego się bardzo cieszę. Widać, że autorzy włożyli dużo pracy w ten aspekt i chwała im za to. Niektórzy nawet zrezygnowali z ciasnych tuneli metra i przenieśli akcję w zupełnie inne miejsca. Mamy nawet opowiadanie, które rozgrywa się z perspektywy bohaterów lecących balonem nad zrujnowanymi miastami. Pomysł może fajny, ale moim zdaniem zupełnie nie pasuje do tego uniwersum. Bardziej przypadły mi do gustu historie, które rozgrywały się w ciasnych, klaustrofobicznych pomieszczeniach. Nie zmienia to jednak faktu, że pomysłów w tej antologii nie brakuje. O prowadzeniu akcji nie będę się wypowiadał, ponieważ każdy z autorów ma swój oryginalny sposób. Możemy się spodziewać akcji z perspektywy pierwszo i trzecio osobowej, ale także formy dziennika. Mogę powiedzieć, że nie wypadło to najgorzej. Czas przejść do tych złych rzeczy, bo takie oczywiście się znalazły. Są opowiadania, w których autorzy polegli w pokazaniu brutalności świata. Wiem, że wspomnieli o gwałtach, egzekucjach itd. Niestety, ale nie bardzo to do mnie przemówiło. Czasami wiało nudą, ale w zbiorach opowiadań to normalne, że są lepsze i gorsze, tym bardziej, że są pisane przez kilku różnych autorów.

„Szepty zgładzonych” to profesjonalne wydanie opowiadań fanów uniwersum metro 2033, które powinno zaciekawić miłośników postapokalipsy. Gdybym miał zapłacić za książkę normalną cenę, to przyznam szczerze, byłbym trochę zawiedziony. A że otrzymałem książkę zupełnie za darmo i w pakiecie, to moja ocena leci o oczko w górę. Inicjatywę w pełni popieram i mam nadzieję, że to nie ostatnia taka akcja.

Ocena 3+/6

DonSzabla

Jedna myśl na temat “Szepty Zgładzonych – Opowiadania fanów Metro 2033

  1. Dobra akcja. Na publio można pobrać opowiadania za darmo. Mi uprzyjemniały krótkie podróże autobusowe i inne „oczekujące” okazje 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s