Opublikowany w gościnne

Godzina pąsowej róży – Maria Krüger


godzina-pasowej-rozyUznajmy, że jakiś czas temu mieliśmy święto lasu. Świętem lasu nazywamy dzień, w którym ja osobiście czytam „damskie” książki i naprawdę dobrze się przy tym bawię. Tym razem za wielokrotnymi namowami Martycji sięgnęłam po „Godzinę pąsowej róży” Marii Kruger, czyli słuchaj się mamy, bo jak nie to za karę pójdziesz do… No właśnie.

Główną bohaterkę, Andę, poznajemy już na pierwszej stronie powieści, gdzie dowiadujemy się, że ma ona 14 lat, jest nieco urwisowata i nie szczędzi uszczypliwych uwag nawet swojej przyjaciółce Teresie. Anda jawi nam się jako najzwyklejsza w świecie dziewczyna, nieco kapryśna, nielubiąca matematyki trzpiotka. Dziewczyna marzy również o karierze pływaczki, dlatego też często odwiedza basen, zaniedbując przy tym szkolne obowiązki. Od samego początku wiadomo, że z tak osobliwym charakterem Anda nie uniknie wszelkiej maści przygód, jak i kłopotów.

I stało się. Za sprawą starej fotografii swej ciotecznej babki, kiedy to dziewczyna przez nieuwagę brudzi krwią różę znajdującą się na owym zdjęciu i cofa wskazówki staromodnego porcelanowego zegara, Anda cofa się do lat 80 XIX wieku. Dziewczyna doznaje szoku kulturowego od pierwszej chwili trafienia do epiki swej krewnej, jednakże to właśnie owa kobieta zostaje przewodniczką Andy po obcym dla niej świecie. Podczas gdy Eleonora pomaga dziewczynie dotrzeć do domu rodziców, Anda dopuszcza się pierwszego skandalu obyczajowego poprzez wyrzucenie ciasnego gorsetu przez okno dorożki. Niepotrafiąca odnaleźć się w obcej rzeczywistości Anda popełnia masę gaf i raz po raz naraża rodzinę na utratę dobrego imienia.

Jednym słowem, razem z bohaterką powieści przenosimy się do świata sztywnych zasad i ustalonej etykiety, które to zabraniają przebywać niespokrewnionym kobiecie i mężczyźnie w jednym pokoju bez przyzwoitki (tyczyło się to również zajęć w szkole), kobietom wypada znać się jedynie na haftowaniu i innych pracach ręcznych, a wiedza ścisła nie przystoi pannie na wydaniu. Poznajemy też obyczaje związane z zaręczynami i ślubem, jak i samą wagę tych wydarzeń w życiu dziewiętnastowiecznej kobiety. Dla mnie osobiście największą gratką było poznanie ubioru kobiecego z owej epoki, co niekoniecznie znaczy, że chciałabym poddać się takiej katordze 😉 Muszę się również przyznać, że w wielu przypadkach musiałam sprawdzać co tak naprawdę określają nazwy części ubioru wspomniane w powieści.

Gdyby ktoś zapytał dla kogo ta książka –z pewnością dla dziewczyn. Zainteresowanych epoką bądź nie, gdyż powieść pani Kruger jest przede wszystkim przyjemnym czytadłem. Zdecydowanie wolałabym, aby takie historie wciąż trafiały do kanonu powieści młodzieżowej zamiast nowoczesnej papki o błyszczących jegomościach. Mimo iż naiwność i niebywała wręcz niefrasobliwość Andy czasami aż gryzie w oczy, to bardzo przyjemnie poznaje się kolejne wybryki (bo trudno inaczej nazwać jej „przygody”) dziewczyny i z autentyczną ciekawością przekładałam stronę po stronie, aby dowiedzieć się jak i czy w ogóle będzie Andzie dane wrócić do swoich czasów oraz jakie wnioski wyniesie ze swej podróży w czasie.

Dla mniej wytrwałych powstała również w 1963r bardzo udana ekranizacja powieści w reżyserii Haliny Bielińskiej, z niezapomnianymi Elżbietą Czyżewską i Lucyną Winnicką w rolach głównych. Mimo iż film odbiega momentami od książkowego pierwowzoru, to zachęcam do seansu. Wielkim plusem tutaj jest fakt, że nasza bohaterka zachowuje się znacznie doroślej.
Podsumowując: gorąco polecam 🙂

Ocena: 5/6

Toyka

Za książkę do recenzji dziękujemy wydawnictwu SIEDMIORÓG

Jedna myśl na temat “Godzina pąsowej róży – Maria Krüger

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s