Opublikowany w Raven

StarCraft II. Punkt Krytyczny – Christie Golden


starcraft-2-punkt-krytycznyJakiś czas temu, na krótko przed premierą StarCraft II: Heart of the Swarm, zaopatrzyłem się w książkę Punkt Krytyczny mającą być łącznikiem pomiędzy powyższym dodatkiem, a StarCraft II: Wings of Liberty. Jak to z reguły bywa, pojawiły się inne gry i książki, a Punkt Krytyczny czekał. Skończyłem nawet Heart of the Swarm, a Punkt Krytyczny nadal czekał. Za książkę wziąłem się dopiero niedawno. Czy warto było ją czytać już po poznaniu dalszych dziejów bohaterów?

Wszyscy musimy dokonywać wyborów.

Fabuła książki rozpoczyna się dokładnie w momencie zakończenia kampanii z Wings of Liberty. Sarah Kerrigan została uratowana i spowrotem przemieniona (w większości) w człowieka, Jim Raynor ratując ją, zabił swego przyjaciela i właśnie w tym momencie wszystko idzie w diabły, bo okazuje się, iż nie dość, że nadal muszą wydostać się z planety Char zdominowanej przez Zergów pozbawionych nadzoru, to jeszcze ich tropem depcze Arcturus Mengsk, czyli zły dyktator będący jednocześnie przyczyną większości problemów jakie napotkali Sarah i Jim. Uciekając przed nim, nasi bohaterowie dotrą do miejsc, do których dotrzeć nie zamierzali, co pozowli czytelnikom poznać dodatkowe wątki historii i postacie, takie jak byłą żonę Matta Hornera, mechaniczkę Annabelle, czy doktora Naruda. Historia przeplatana jest również wspominkami Jima i Sary, z czasów sprzed ery Królowej Ostrzy i pokazuje zarówno wątki z pierwszej części gry (i książki Krucjata Liberty’ego), jak i kilka rzeczy, których gracze nie byli świadkami.

Krytyczny Punkt?

Książka napisana jest lekko, ale nie trywialnie. Autorka obeznana jest zarówno z uniwersum StarCrafta, jak i innymi (WarCraft, Star Trek, Star Wars, itp.), więc nie mamy do czynienia z pisaniem bez znajomości materiału źródłowego. Powieść czyta się bardzo dobrze, a wprawieni fani mogą ukończyć ją spokojnie w 1-2 wieczory. W niektórych momentach wciąga niemiłosiernie, po to by za chwilę spowolnić i dać czytelnikom chwilę wytchnienia. Jeżeli chodzi o przeplatanie się „teraźniejszości” z przeszłością, to jest to zaznaczone wyraźnie przez dodanie roku przed akapitem, przez co czytelnik nie powinien czuć się zagubiony. Dodatkowym bonusem jest zajmująca nieco ponad 20 stron dodana na samym końcu chronologia wydarzeń świata StarCraft, wraz z tytułami publikacji do owych zdarzeń się odnoszących.

Po lekturze żałuję tylko jednej rzeczy. Mianowicie tego, że książka czekała bardzo długo, zanim się za nią wziąłem. Podejrzewam, że dużo lepiej by mi się ją czytało, gdybym fabułę poznał przed zapoznaniem się z dodatkiem Heart of the Swarm, bo przez to iż poznałem już dalesze losy bohaterów, książka nie trzymała mnie w napięciu tak jak powinna. Pewnie, że pojawiają się dodatkowe wątki i tajemnice, ale czułem się tak, jakbym oglądał Nową Nadzieję, wiedząc, że Darth Vader jest ojcem Luke’a Skywalkera (zapomniałem o Spolier Alert!! :P). Historia nie wnosi wiele do i tak bogatego już uniwersum, ale jak to z reguły z fanami bywa, i tak przyjmą ją z otwartymi ramionami.

Książkę warto przeczytać, bo wątki w niej rozpoczęte przewijają się nie tylko przez dodatek Heart of the Swarm, ale też pojawiają się w już dostępnym prologu do Legacy of the Void i w owym dodatku zapewne się zakończą. Wiele nie stracicie nie czytając, ale możecie na pewno sporo zyskać. Polecam przede wszystkim wszystkim fanom StarCrafta, chociaż ci pewnie książkę przeczytali w odpowiednim momencie (nie to co ja) i już dawno siedzą w klimatach ostatniego dodatku.

Ocena: 5/6 (dla fanów); 4/6 (dla reszty)

Raven

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s