Opublikowany w DonSzabla

Ludzie średniowiecza – Michael Prestwich


ludzie średniowiecza Kupując książkę o tematyce historycznej, zwracam szczególną uwagę na dwie kwestie. Pierwszą z nich jest okres, do którego odnosi się dany tytuł i wydanie. Autor schodzi na boczny plan. Poznaję go dopiero w chwili, kiedy zagłębiam się w to, co czytam. Książka, którą dzisiaj zrecenzuję trafiła w moje gusta i przykuła mnie do lektury na kilka wieczorów.

„Ludzie średniowiecza” to opowieść o sześćdziesięciu dziewięciu postaciach, żyjących między IX a XV wiekiem w Europie i na Bliskim Wschodzie. Michael Prestwich wybrał swoje postacie z różnych klas społecznych i narodowości, co sprawia, że książka nie jest nudna i przyciąga uwagę z każdą kolejną stroną. Poznajemy życie nie tylko osób postawionych na wysokich stanowiskach (papieży, poetów, artystów, świętych czy wielkich uczonych), ale także zwykłych wieśniaków, poszukiwaczy przygód czy żołnierzy. Bez względu na funkcję, jaką pełnili w średniowieczu, mają jedną cechę wspólną: w pewnym stopniu zasłużyli się dla danej epoki i odcisnęli trwałe piętno na kartach historii. Wszystkich bohaterów nie wymienię, żeby nie popsuć radości z zagłębiania się w kolejne strony, ale mogę przytoczyć te, które każdy powinien znać. Są to między innymi: Karol Wielki, Joanna d’Arc, Urban II czy Dante Alighieri. W książce znalazło się też kilka nazwisk, z którymi nie miałem do czynienia, ale warto je było poznać i poszerzyć horyzonty. Dla miłośnika historii średniowiecza była to nie lada gratka. Czas przejść do oceny ogólnej.

Biorąc do ręki niniejszy tytuł, widzimy staranność, z jaką została wydana książka. Twarda oprawa, dobry papier i liczne ilustracje (jest ich w sumie 179 w tym 171 w kolorze) robią kolosalne wrażenie. Tak ekskluzywne wydanie świetnie komponuje się w mojej biblioteczce i jest powodem do dumy. Nad ilustracjami spędzałem czasami długie minuty, by wyłapać wszystko, co najlepsze dla oka. Było mi często żal, że nie widzę tego wszystkiego na żywo.
Książka podzielona jest na pięć epok. W każdej epoce wymienionych jest kilka postaci z różnych kultur i narodowości. Opisy bohaterów nie są długie, ale zawierają w sobie wszystkie najpotrzebniejsze informacje i ciekawostki. Każda postać ma swoją biografię i ilustracje z nią powiązane. Warto wspomnieć, że autor w bardzo przystępny i interesujący sposób opisał swoich bohaterów, co sprawia, że po ten tytuł może sięgnąć dosłownie każdy. Dobrze, że Michael Prestwich wymienił też kilka mniej znanych nazwisk. Dzięki temu miłośnicy historii poszerzą swoją wiedzę jeszcze bardziej i będą mogli zabłysnąć nie tylko w szkole, ale także wśród znajomych. Fajnie, że na polskim rynku wydawniczym można natrafić na takie perełki.

Zapewne niektórych potencjalnych czytelników odstraszy cena, która wynosi 119 zł. Przyznam, że jest ona wysoka. Jeśli jednak zobaczymy ekskluzywne wydane i przepiękne ilustracje znajdujące się w środku, to cenę można zrozumieć. Jest ona niewątpliwie adekwatna do jakości i treści.

„Ludzie średniowiecza” to świetna książka, dzięki której dowiemy się kilku interesujących faktów na temat życia w tamtych czasach i poznamy wiele ciekawych postaci, które przyczyniły się do najważniejszych wydarzeń epoki średniowiecza. Dla miłośników historii pozycja obowiązkowa.

Wydanie: 6
Treść: 5
Cena: 4
Ogólna ocena: 5/6

DonSzabla

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu REBIS

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s