Opublikowany w DonSzabla

Hieroglify Egipskie – Andrzej Ćwiek


hieroglify egipskieAutorem książki, którą dzisiaj zrecenzuję jest dr Andrzej Ćwiek. Na dzień dzisiejszy jest on kuratorem galerii w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Swoje doświadczenie w tej dziedzinie zdobywał podczas prac polskich misji archeologicznych w Egipcie: w Tell Atrib, Sakkarze, Deir el-Bahari. Innymi słowy – za napisanie tej książki zabrał się profesjonalista, dlatego o jej zawartość byłem spokojny.

 

Pierwsze co rzuca się w oczy kiedy sięgamy po książkę dr Ćwieka to piękne wydanie. Wydawnictwo poznańskie kolejny raz pokazało, że potrafi wydawać swoje książki w ładnej szacie graficznej. Twarda oprawa i przykuwająca oko okładka bardzo ładnie się prezentują. Podobnie zresztą jak zawartość, którą teraz się zajmę.

Zacznę może od samego początku. „Hieroglify egipskie. Mowa bogów” to książka traktująca nie tylko o hieroglifach. Wprawdzie autor skupił się w znacznej mierze na nich, ale nie zapomniał również opisać historii starożytnego Egiptu – począwszy od kultury, a na wierzeniach kończąc. Jest to moja pierwsza przeczytana książka o starożytnym Egipcie i jestem nią zachwycony. Czytałem wiele czasopism o tej tematyce, ale żadne w tak szczegółowy i profesjonalny sposób nie przybliżyło mi tej tematyki. Widać, że pisał to profesjonalista i człowiek, który zna się na rzeczy. Pora przejść do zawartości niniejszego tytułu.

Książka podzielona jest na rozdziały. Na samym początku przeczytamy krótki wstęp od autora, który wprowadzi nas w tematykę jego książki. Po wstępie przejdziemy do rozdziału poświęconego cywilizacji starożytnego Egiptu. W tym fragmencie przeczytamy o początkach państwa, dowiemy się co nieco o kulturze i religii (opisy Bogów, rytuałów, wierzeń). Bardzo fajnie, że autor znalazł miejsce w swojej książce dla tego wstępu. Dzięki niemu tematyka książki staje się jeszcze obszerniejsza i nie ogranicza się do samych hieroglifów. Dla mnie był to strzał w dziesiątkę, bo interesuję się historią tego starożytnego państwa. Kolejny rozdział jest już poświęcony pismu. Zaczniemy od genezy powstania pierwszych hieroglifów, a skończymy na krótkim kursie opisującym znaczenie znaków, wymowę i używanie ich w tamtych czasach przez tamtejszy lud. Ogromny plus dla autora, że napisał to językiem zrozumiałym dla kompletnego żółtodzioba. Właśnie prosty i zrozumiały język sprawi, że czytelnicy nieobeznani w tej tematyce będą się świetnie bawić i jednocześnie uczyć. Warto nadmienić, że książka wzbogacona jest o liczne ilustracje, które pokazują pismo egipskie na różnych eksponatach i dziełach artystycznych z tamtego okresu.

Po dobrnięciu do ostatniej strony, byłem pozytywnie zaskoczony. Książka wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Wkręciłem się nawet na tyle, że sam próbowałem co nieco napisać podczas kursu hieroglifów.

Hieroglify egipskie. Mowa bogów” to książka, która zainteresuje miłośników historii starożytnego Egiptu i tych, którzy dopiero zaczynają przygodę w kraju faraonów i ogromnych piramid. Książkę polecam nawet tym, którzy nie mieli styczności z tą tematyką. Prosty język i sposób, w jaki autor uczy czytania „mowy bogów” sprawi, że zaczniecie marzyć o wyprawie w tamte strony.

Ocena: 5/6

DonSzabla

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu „POZNAŃSKIE”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s