Opublikowany w DonSzabla

Zabić Ptasidzioba – Aleksander Minkowski


zabic-ptasidzioba

Na wstępie mojej recenzji pragnę uprzedzić potencjalnych czytelników, że powieść Aleksandra Minkowskiego nie należy do łatwych. Niniejsza książka jest zupełnie inna i przyznaję, że jeszcze nigdy w swoim życiu nie przeczytałem czegoś podobnego. „Zabić Ptasidzioba” to powieść dojrzała, skierowana do nieco starszych czytelników.

Poruszane w niej tematy nie będą obce osobom, które w swoim życiu miewały dylematy moralne, uczuciowe rozterki i musiały zmierzyć się z licznymi przeciwnościami losu. Wprawdzie akcja powieści dzieje się niekiedy w czasach komunizmu, ale poruszane w niej tematy są ponadczasowe. Pora przenieść się nieco w czasie…

Zapukałem. Otworzył mi… ja tamten, z roku 1972.”

Akcja powieści rozpoczyna się dość nietypowo, bowiem do drzwi głównego bohatera puka przeszłość, nazwana tutaj Ptasidziobem. Nazwa wzięła się od ludzi z rodu ptakowatych, posiadających lekkie upierzenie i potrafiących lewitować. Właśnie od owego spotkania przeszłości z przyszłością rozpoczyna się cała historia, w której poznajemy losy głównego bohatera i jego przyjaciół.

Jak już na wstępie wspomniałem, „Zabić Ptasidzioba” to dzieło niełatwe i momentami wręcz trudne w odbiorze. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje w nim potencjał. Wystarczyło się skupić i w pełni skoncentrować, żeby cieszyć się z kolejnych rozdziałów. Przyznaję, że dopiero po przeczytaniu kilku pierwszych stron poczułem cały klimat. Dopiero wtedy zacząłem odczuwać radość z czytania. Myślę, że cytat znany z kultowej powieści: „Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co ci się trafi” idealnie pasuje do fabuły. Dlaczego? Otóż historie zawarte w tej książce pokazują, że życie bywa przewrotne i nieprzewidywalne. Wielokrotnie poddawałem się zadumie i analizowałem to, co przeczytałem. Poddawałem analizie wybory i zastanawiałem się, czy sam bym podobnie postąpił. Dzięki temu powieść zmusza do rozmyślań i refleksji. A wszystko to dzięki temu, że autor w całkiem zgrabny i dobitny sposób pokazywał sukcesy i porażki, jakie bohater miewał przez cały okres swojego życia.

Zabić Ptasidzioba” to nie tylko historie, ale także barwne opisy, dzięki którym możemy przenieść się do zupełnie innego świata.

W utworze znajdziemy nie tylko wciągające historie o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, nieszczęśliwych miłościach, ale także dowiemy się kilku interesujących faktów na temat życia w Polsce za czasów komunizmu i na emigracji.

Powieść Aleksandra Minkowskiego zapewne nie trafi do wszystkich – to fakt. Warto jednak po nią sięgnąć. Jest to powieść, która zapadnie wam w pamięć na długo.

Ocena 4/6

DonSzabla

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu SIEDMIORÓG

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s