Opublikowany w ViridianaD

Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki – Janka Szczęsna


wyznanieWyznanie. Spowiedź. Opowieść. Historia życia.

Mój Ukochany lubi, gdy czytam mu fragmenty recenzowanych książek. Te fragmenty z których zaśmiewam się do łez, albo które mną wstrząsną i muszę się nimi po prostu podzielić! Tym razem tak nie było. Dlaczego? Gdyż książka ta opowiadała historię o kobiecie. Nie, to nie jest najważniejsze. Chodzi o to, jaką kobietę opisuje. Kobietę, która podjęła się wykonywania najstarszego zawodu świata. Który brzydzi Go i nie ma zamiaru mieć z nim jakiejkolwiek styczności. Musiałam więc sama zmierzyć się z Wyznaniem.

Przede wszystkim nie jest to książka dla dzieci. Bywa wulgarna. Zawiera także opisy, które przemawiają do (już świadomej) wyobraźni. Myślę, że gdybym była matką, to nie dałabym tej książki nastoletniej córce. Z drugiej strony, pozwoliłabym zapoznać się z jej treścią młodej kobiecie, która zastanawia się jak zarobić „na waciki” w czasie studiów. Nie – prostytucja to nie jest TA droga.

Wyznanie to słowa kobiety, która stanęła przed murem nie do pokonania. Po wypadku, nie mogąc poradzić sobie z życiem, opłacaniem rachunków, nawet z domowymi czynnościami, musiała znaleźć sposób, by wyjść z sideł wierzycieli i zapewnić godne życie własnym dzieciom. Czemu wybrała taką drogę? Dokąd zaniosło ją życie? Czy i jak można wyrwać się z tego świata? I dlaczego, mimo bólu, wyczerpania, niechęci do samej siebie to miejsce, „burdel”, tak kusi?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w Wyznaniu – prawdziwej historii polskiej prostytutki. Dzisiejszy świat jest tak łasy na pieniądze, a zarazem tak wyprany z uczuć… Czasem prostytutka to nie zwykła „K”, to czasem matka, siostra, przyjaciółka… To kobieta, którą miniemy na ulicy, nie zwracając na nią uwagi. Przybierająca tysiące masek, mająca swoją historię. Może to być kobieta, taka jak główna bohaterka książki, nie mogąca poradzić sobie finansowo… Może to być bogata kobieta, która po prostu potrzebuje zaspokojenia, ugaszenia pragnienia, którego nie jest w stanie zapewnić sobie w inny sposób. Może to być 40-latka, może nią być 20-letnia dziewczyna szukająca łatwych pieniędzy. Czy prostytutka to tylko ta, która oddaje swoje ciało w lokalu? A może jest nią już dziewczyna, która pełni usługę za spodnie z galerii?

Jak pewnie się domyślacie książka zmusza do przemyśleń. Najważniejsze – czy miłość może być w tej sytuacji wybawieniem – pozostawiam WAM.

Ocena: 5/6

ViridianaD

Za książkę dziękuję wydawnictwu SIEDMIORÓG

Jedna myśl na temat “Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki – Janka Szczęsna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s