Opublikowany w ViridianaD

Niewyjaśnione fakty II Wojny Światowej. Zbrodnie, tajemnice, akcje wywiadu – Stanisław Zasada


niewyjasnione-fakty-drugiej-wojny-swiatowejOstatnio niewiarygodnie dużo czasu poświęciłam na książki typowo babskie, lekkie i przyjemne. Czas przestać myśleć o romansach czy sielankowym życiu, a zająć się czymś bardziej przyziemnym. Bo w życiu nie jest tylko kolorowo i z dobrym zakończeniem. Dziś do recenzji wybrałam więc pozycję z nurtu książek historycznych, literatury faktu. Historia? Kto chce o tym czytać? Ano ja chcę. I pewnie nie tylko ja, gdyż książek o czasach minionych powstaje nadal tak wiele…

Niniejsza propozycja dotyczy wydarzeń mających miejsce w czasie II Wojny Światowej. Wydaje Wam się, że wszystko o tym największym konflikcie XX wieku wiecie już z lekcji historii? Jak bardzo się mylicie… Nadal tak wiele wątków tej tragedii nie jest wyjaśnionych, nadal tak wiele czeka na odkrycie! A świadków tamtych dni jest coraz mniej…

Zacznę jednak nie od treści, a jakości wydania. Egzemplarz, którzy otrzymałam, jest bardzo ładny. Publicat zawsze stoi na wysokości zadania, jeśli chodzi o tę techniczną stronę. Książka ma twardą, błyszczącą oprawę. Kolory, w jakich utrzymana jest okładka, przywołują na myśl stare, pożółkłe, przyniszczone pamiętniki i dzienniki. W centralnej części znajduje się tytuł, a dookoła umieszczone są stare fotografie „z tamtych czasów”. Kolejne strony również są doskonale dopracowane pod względem graficznym. Znajdziemy tu przyciemnione kartki, czytelną czcionkę oraz układ tekstu na kolejnych stronach, a także wiele zdjęć, które są wzbogacającym treść niniejszej książki dodatkiem.

Co zaś znajdziemy w sercu książki? W tej najważniejszej dla nas warstwie? Na samym początku widnieje spis treści. Książka podzielona jest na osiem części – kategorii, takich jak na przykład: „Zamachy, ucieczki, katastrofy”, „Anioły wśród bestii, czyli o dobrych i złych Niemcach” czy „Czy dowiem się prawdy, czyli o losach zwykłych ludzi”. Każda część zawiera po dwa – trzy teksty opisujące wydarzenia, o których wiemy (bądź nie) z historii, że miały miejsce, jednak szczegóły ich dotyczące są niejasne, budzą kontrowersje i mogą być jedynie przedmiotem dociekań historyków.
W znajdującym się po spisie treści wstępie Stanisław Zasada mówi o tym, że teksty napisane są przez niego w formie reportażowej, a on sam przybliża nam wybrane subiektywnie i przekrojowo wydarzenia ostatniej wojny. Podkreśla, „iż książka obok wierności faktograficznej w warstwie historycznej, zawiera również, zgodnie z zamysłem, elementy fikcji literackiej”. Spodziewam się więc krótkich tekstów (jest ich dwadzieścia) dotyczących konkretnych, wybranych przez autora wydarzeń. Mam pewność, że będą one fabularyzowane, w pewien sposób podkoloryzowane. Jednak nadal wierne temu, co rzeczywiście się wydarzyło.

Wiele się nie mylę. Teksty są rzeczywiście krótkie, kilkustronicowe, napisane w bardzo przystępnej dla czytelnika formie. Tak, dotyczą one prawdziwych wydarzeń, między innymi ataku na Westerplatte, śmierci generała Władysława Sikorskiego, ucieczki więźnia obozu koncentracyjnego w Auschwitz, czy mordu oficerów w Katyniu. Dodatkowo pojawiają się tu elementy fikcji. Widać je głównie w dialogach, bo któż wie, co naprawdę mówili do siebie oficerowie, generałowie czy zwykli – niezwykli ludzie? Pomijam już całą resztę, aby nie zdradzić zbyt wiele.
Znajdziemy tu teksty dotyczące wydarzeń, o których mówi się w szkołach czy programach telewizyjnych dotyczących historii, są tu jednak opisane także te zdarzenia, o których mówi się mało lub wcale. Przede wszystkim są to te opowieści, które traktują o tych nieznanych, prostych ludziach, którzy nie posiadali stopnia wojskowego.

Osobiście poruszyła mnie historia „Śmierć poety”, traktująca o życiu i śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pomijając już jego losy, bardzo emocjonalnie potraktowałam wątek zatajenia jego śmierci przed żoną oraz matką, która przed długi czas wierzyła, że syn żyje, a jego ciało rozpoznała po łańcuszku na szyi. Ogromnie trudno było mi czytać o ucieczce więźnia numer 220, Tadeusza Wiejowskiego, z Auschwitz. To, co działo się po jego zaginięciu… Bardzo trudna lektura. Tak samo jak historie Żydów, których tylu zginęło w obozach zagłady. Czy mówi Wam coś nazwisko Otto Schimek? I ta historia „Dezerter czy pacyfista?” bardzo mnie zaciekawiła. Opowiada bowiem o człowieku, który odmówił strzelania do polskich cywilów. Interesujący jest także wątek zamachu na Hitlera w tekście zatytułowanym „Za święte Niemcy”. Może niekoniecznie są to wydarzenia mi nieznane, jednak są one opisane w bardzo ciekawy sposób. Przez dodanie dialogów, wprowadzenie akcji, a nie tylko suchych opisów, czyta się je jednym tchem i przeżywa się jeszcze bardziej.

Jak widzicie, książka jest bardzo różnorodna. Mimo, że mówi o wojnie, znajdziecie tu nie tylko opisy śmierci ważnych dla państwa osób, którzy zginęli w walce czy planując kolejne ruchy obrony kraju, ale także historie zwykłych ludzi, którzy urodzili się w złym miejscu o złym czasie. Nie tylko Polaków, bo i tragedia wojny nie dotyczyła tylko naszych rodaków.

Książkę mogę polecić tym, którzy interesują się historią, szczególnie okresem Wojen Światowych i ich niewyjaśnionych faktów, ale tylko jako ciekawostkę i „powtórkę z lekcji historii”. Uważam, że większość opisywanych wydarzeń jest powszechnie znana. Dodatkowo doszukać możemy się tu powtórzeń treści. Czasem miałam takie małe, swoiste déjà vu, kiedy dwie historie dalej czytałam coś, co widziałam w tej wcześniejszej. Szybko wertowałam strony by sprawdzić czy się nie mylę. I nie myliłam się. Może być także prezentem dla osoby, która dopiero zaczyna szperanie w dziejach minionych, na pewno bowiem odkryje ona coś, czego jeszcze nie wiedziała. Dla osoby, która siedzi w tym okresie dłużej, raczej będzie jedynie książką ładnie wyglądającą na półce. No dobrze, książek nigdy zbyt wiele…

Moja ocena (w kategorii literatura historyczna): 4/6

ViridianaD

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu PUBLICAT

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s