Opublikowany w Pomyluna

Nowy Jork – Przewodnik National Geographic


Od trzech lat jestem szczęśliwym (ale chyba tylko czasami) pilnie uczącym się i zdobywającym wiedzę studentem zarządzania… turystyką. W tym semestrze trafił mi się nawet przedmiot dotyczący programowania i obsługi ruchu turystycznego, który polega ni mniej ni więcej na przemyślanym stworzeniu wycieczki marzeń. Każda z utworzonych grup losowała sobie państwo a mojej grupie przypadły… Stany Zjednoczone. Postawiłyśmy na zachodnie wybrzeże, jednak teraz niech zgłoszą się osoby, które nigdy nie chciały odwiedzić Nowego Jorku!

Prawdopodobnie każdy po obejrzeniu jakiegoś filmu miał w głowie myśl: „Ale fajnie byłoby tam pojechać!” Sama z wielką chęcią bym się wybrała, gdyby nie wiza, która kosztuje sporo, oraz środki finansowe jakie trzeba by wydać na taką wycieczkę. Przechodząc powoli do zasadniczej części… Nowy Jork, choć przereklamowany to ma tyle do zaoferowania, że nie sposób ogarnąć tego w ciągu kilku dni!

Książka, przewodnik, który trafił w moje ręce jest właśnie o Nowym Jorku. Już w chwili, gdy wyciągnęłam go z koperty zrobił na mnie wrażenie swoją okładką, na której są słynne żółte taksówki oraz swoją wagą. Tak, tak! Jakby nie patrzeć, to ten poradnik nie jest wcale taki lekki, choć nie waży przecież tony.

Przewracają okładkę mamy dwa zdjęcia: mapki Górnego i Dolnego Manhattanu. Pożyteczne! Idziemy dalej… mamy spis treści, który przedstawia się następująco: historia i kultura, Dolny Manhattan, Manhattańskie Villages, południowa część Środkowego Manhattanu, północna część Środkowego Manhattanu, Upper East Side, Central Park, Upper West Side, Heights i Harlem, Nowy Jork niemanhattański, wycieczki, rady praktyczne.

W pierwszym rozdziale dotyczącym historii i kultury dowiemy się przede wszystkim o powstaniu tego wspaniałego miasta, które nigdy nie śpi (chociaż czy nie było to przypadkiem Kac Vegas?). Historia jest naprawdę rozległa i ciągnie się przez wiele stron, choć dla każdego odwiedzającego to miasto zalecałabym zapoznanie się z dziejami Wielkiego Jabłka. Rozdział drugi to już bardziej najważniejsze i najciekawsze atrakcje Dolnego Manhattanu, takie jak Statua Wolności, Giełda nowojorska, miejsce po WTC czy chińska dzielnica.

Kolejne rozdziały to i kolejne interesujące miejsca od odwiedzenia: słynny Broadway (obowiązkowe na liście do zobaczenia NY!), Times Square, Central Park, Dzielnica Jedwabnych Pończoch, ale jest jeż wycieczka szlakiem drapaczy chmur, wśród których jest hotel Waldorf-Astoria mogący poszczycić się ogromną liczbą pokoi (1413!), a który jest chyba jednym ze znaków rozpoznawczych Nowego Jorku. Najwięcej mają do zaoferowania muzea, po zapoznaniu się z przewodnikiem jest ich najwięcej . ostatnimi czasy zaczęłam być światowym dzieckiem, które „bywa” w nieco poważniejszych miejscach jak muzea właśnie i z tych, które znajdują się w Nowym Jorku to z ochotą odwiedziłabym Muzeum Sztuki Współczesnej, Metropolitan Museum of Art czy Muzeum Żydowskie. Mam wrażenie, że gdybym wybrała się na tygodniową wycieczkę to zabrakłoby mi czasu na zobaczenie tego wszystkiego, a to jest przecież tylko jedno miasto!

Nie wspomniałam chyba jeszcze o wydaniu przewodnika. Jest po prostu obłędnie piękne! Dużo zdjęć, masa kolorów, a przede wszystkim wskazówki co jeszcze dodatkowo warto zobaczyć poza utartymi szlakami, bo informacje zawarte w tej książce zostały spisane przez mieszkańców Nowego Jorku, ludzi, którzy na co dzień tam mieszkają, poruszają się i zapragnęli podzielić się sposobem na Nowy Jork 😀 Wskazówki na temat metra (na końcu znajduje się również mapka metra), hoteli, restauracji w których warto zjeść… no wszystko znajduje się w tej jednej małej (choć ociupinkę ciężkiej )książce, która jest tak pięknie wydana (powtarzam się, prawda?), że brakuje mi słów by ją w pełni opisać! Nie jestem w stanie, ale wiem, że Nowy Jork jest dla mnie takim miejscem, które chciałabym zobaczyć i jeśli kiedyś los mnie tam zaprowadzi to myślę, że tylko z tym przewodnikiem. Wszystko jasno, klarownie napisane przystępnym i zrozumiałym językiem, z najważniejszymi miejscami zaznaczonymi na mapkach. Nic tylko zrobić rezerwację na lot!

Bardzo polecam ten przewodnik, bo dzięki niemu, jeśli polecicie do Nowego Jorku, zobaczycie wszystko co musicie i wiele, wiele innych, ciekawych atrakcji, które normalnie są pomijane, ale równie warte zobaczenia i skatalogowania w pamięci.

Pomyluna

Za przewodnik do recenzji dziękuję wydawnictwu BURDA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s