Opublikowany w ViridianaD

Obronić królową – Barbara Kosmowska


Gdy byłam nastolatką w moje ręce wpadały albo książki z nurtu fantastyki (za którą wtedy nie przepadałam…) albo „romanse” (w cudzysłowie, gdyż opowiadały one o pierwszych miłościach, niewinnych spojrzeniach, czasem drobnych pocałunkach. Żadne wielkie słowa i uniesienia). Gdy dorosłam, wydawało mi się, że książki dla młodzieży są w większości bardzo naiwne, błahe, niewarte uwagi…

Jednak im częściej sięgam po współczesne, wydane przez Naszą Księgarnię utwory… Tym bardziej zmieniam zdanie i dochodzę do wniosku, że to właśnie literatura młodzieżowa zawiera w sobie więcej życiowych prawd, bólu, nadziei niż książki dla dorosłych!

Jedną z takich książek, które uznaję za wartościowe, jest recenzowana przeze mnie pozycja „Obronić królową”. To historia Grety, gimnazjalistki o zielonych oczach i rudnych włosach. Dziewczyna mieszka w Warszawie z matką, która w pewnym momencie swego życia nie może dalej opiekować się córką i tak nastolatka musi opuścić swoich znajomych, swój świat, wszystko co zna i wyjechać do małego miasteczka, w którym mieszka jej ojciec z obecną żoną i ich córeczką – Lilką. Greta obawia się tego, jak odnajdzie się w nowym miejscu, jak zareagują na nią macocha Anna i rezolutna siostra Lila. Musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, która jest…

W Wilmowie poznaje wiele nowych osób. W końcu zmieniła szkołę, a w klasie, do której będzie chodziła, znajduje się wiele ciekawych osobowości! Najwyraźniej zarysowane są postaci Igora, który staje się powiernikiem i obrońcą Grety, Milena – nieskazitelna, dobra, inteligentna, angażująca się we wszystkie akcje charytatywne dziewczyna zakochana w Igorze, a także Nitka – pierwsza prawdziwa koleżanka Grety, szachistka.
Każda z tych postaci ma za sobą jakąś przeszłość, teraźniejszość, każda myśli o przyszłości, którą determinuje czas obecny. Każda ma jakieś tajemnice, sekrety… Jak każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły, zastanawiają się co i komu powiedzieć, jak poradzić sobie z tym, co ich dręczy i czy to, co trzymają w swoich sercach i umysłach, wpłynie na to jak postrzegają ich inni… Czy się od nich odwrócą?
Greta jest dość skrytą osobą, jednak stara się zawsze mówić to, co myśli i uważa za słuszne. Jest szczera, jednak w porozumieniu z rodziną i nauczycielami, ukrywa przed klasą pewien fakt. Niestety o całej sprawie przypadkowo dowiaduje się Milena. Czy rzeczywiście jest ona tak szlachetną osobą, za jaką uważają ją zapatrzeni w dziewczynę koledzy i koleżanki? Czy wykorzysta tajemnicę Grety do swoich celów? Czy Greta poradzi sobie z tym „problemem” czy może stanie się wygnańcem w miasteczku, które naprawdę zaczęła nazywać swoim domem?

„Obronić królową” to opowieść o życiu, które nie jest usłane różami. Mówi o miłości, jednak nie tej szczenięcej, a… Znajdujemy tu także słowa o przyjaźni, rodzinie, wartościach, których często nie zauważamy. Jest napisana prostym, jednak bardzo sugestywnym językiem. Nie sposób się od niej oderwać! Czasem możemy pomyśleć – przecież nikt nie staje się bohaterem takich historii… A jednak! Codziennie mijamy na ulicy osoby, które miały takie życie! Ba! W sobie samych możemy odkryć uczucia, które przypadły w udziale poszczególny uczniom klasy Grety.

W pewnym sensie, w tym okresie mego życia, jest to książka, która jest dla mnie, dorosłej kobiety, bardzo ważna i cenna… I nawet taki „filozoficzny” cytat jak „Nawet jak boli i chciałoby się inaczej, trzeba umieć zostawić to, co było, za sobą. Ruszyć naprzód” nie wydaje mi się wcale infantylny, a prawdziwy… Aż do bólu. Polecam Wam więc przyjrzeć się tej propozycji. Kupić, wypożyczyć… Przeczytać. A potem przekazać dalej. Koleżance, córce, kuzynce…

Ocena: 10/6

ViridianaD

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu NASZA KSIĘGARNIA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s