Opublikowany w Pomyluna

Socjopaci są wśród nas – dr Martha Stout


Rzadko, naprawdę rzadko zdarza mi się mieć wielką niechęć do książki. Niechęć tak wielką, że mam ochotę rzucać nią o ścianę, do czasu aż nie będę miała dość. Czy to znaczy, że jestem bez sumienia? Że jestem socjopatą? Któż to wie. Fakt faktem, książka o której dziś napiszę wywoływała u mnie takie odruchy, że prawie zaczynałam rwać z głowy swoje ukochane włosy na myśl, że muszę siąść i czytać te głupoty. Ta recenzja będzie popularnym hejtem. Przygotujecie się!

Może od początku. „Socjopaci są wśród nas” to nie tyle książka z jakąś konkretną fabułą, co książka popularnonaukowa autorstwa doktor Marthy Stout – psycholog z około dwudziestopięcioletnim stażem (prawdę mówiąc nie wiem dokładnie, bo mnie to nie interesuje). Umieściła w swojej książce badania swoje, tudzież innych osób na temat socjopatów, którzy, jak się okazuje, wcale nie są mordercami, psychicznie chorymi osobami czy postaciami z najgorszych koszmarów. O nie… socjopaci to ludzie, którzy są wśród nas, są naszymi szefami, współpracownikami czy sąsiadami, a nawet (broń Boże) życiowymi partnerami! Jedna na dwadzieścia pięć osób jest socjopatą, tyle się ogólnie dowiedziałam z tej książki, bo autorka notorycznie o tym przypomina co kilka stron. Aż mi się odechciewało, jak po raz kolejny czytałam, że tyle na tyle osób ma socjopatyczne usposobienie. Okej, ale co wnosi pisanie o tym raz za razem?

Chciałam przeczytać tę książkę, bo myślałam, że dowiem się z niej na przykład jak rozpoznawać, jak postępować z takimi osobami, a przede wszystkim jak się ich wystrzegać. Okazuje się, że socjopata nie ma sumienia, nie postępuje według zasad moralności, a krzywdzenie zwierząt czy ludzi przychodzi mu bez problemu, bo potem nie będzie odczuwa żalu ani skruchy, a jak chciałabym Wam przypomnieć, że socjopatą jest jedna na dwadzieścia pięć osób. Dowiedziałam się, że socjopaci dobrze się maskują, że osiągają sukcesy, są prawdziwymi Januszami biznesu (tak żartobliwie pisząc, bo to są z pewnością rekiny), mają super opinię społeczeństwa, ale nikt nie widzi tego jacy są naprawdę – są toksyczni, dwulicowi, myślą wyłącznie o sobie, manipulują skutecznie ludźmi i wykorzystują ich dobre intencje do osiągania własnych celów, no i nie mają żadnych uczuć, chyba nawet miłości nie są w stanie odczuwać.

Na kartkach książki znalazło się z pięć przykładów zachowań socjopatów, co robią i jak postępują, by osiągnąć sukces i przy okazji skrzywdzić innych swoimi intrygami i kompletnym brakiem empatii. A cała reszta to, przyznam szczerze, dla mnie psychologiczny, naukowy bełkot, którego nie zrozumiałam właściwie w ogóle. Nie wiem czy to ja mam jakoś nie po kolei w głowie, że nie potrafiłam ogarnąć umysłem tłumaczeń autorki czy po prostu ona tak napisała tę książkę, że nadaje się bardziej dla studentów psychologii aniżeli zwykłego szaraczka, który liczył jednak na bardziej przystępny język.

Jeśli ktoś jest studentem psychologii to może zaciekawi go ta książka, bo myślę, że jest skierowana właśnie ku takim osobom. Ja porwałam się z motyką na słońce i tyle z tego mam, że nie rozumiem zbyt wiele. Trochę się też dziwię, jakim cudem ta książka stała się bestsellerem. Czyżbym tylko ja nie wiedziała, co czytam? Chciałam, naprawdę próbowałam zrozumieć, jednak czytanie kilka razy tego samego zdania mijało się z celem. Przekonajcie się sami jak Wy ją odbierzecie 😉

Ocena 1/6

Pomyluna

Dziękuję wydawnictwu ZNAK Literanova za możliwość przeczytania.

 

Jedna myśl na temat “Socjopaci są wśród nas – dr Martha Stout

  1. Ciesz się, ze nie trafilas na zadnego zwyrodnialca, jakbyś miala takiego partnera, który jest socjopatą to na pewno bys zrozumiała książkę i jak działają socjopaci, a najważniejsze jak z nimi sobie radzić, ja nie studiowalam psychologii, ale uważam, ze jakbym trafiła i przeczytala tą książkę 15 lat temu to byl nie wyszła za mąż za takiego psychola, ktory 7 lat bardzo umiejętnie mną manipulował. A książka jest skierowana do osob, ktore socjopatow spotkały w swoim życiu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s