Opublikowany w ViridianaD

Garść pierników, szczypta miłości / Mniej złości, więcej miłości / Kropla zazdrości, morze miłości – Natalia Sońska


Gdzie się nie odwrócić tam promocja. Kup dwa w cenie jednego, kup trzy a czwarty otrzymasz za jeden grosz… Odżywki do paznokci to dwanaście składników w jednym produkcie, zaś eliksiry do włosów łączą w opakowaniu osiem cudownych olejków! Także i ja podejdę dziś do tematu dość tendencyjnie i zaproponuję Wam recenzję trzy w jednym! Dlaczego? A no dlatego! Bo mogę, bo chcę, bo seria to seria! Chociaż nigdzie nie znalazłam żadnej oficjalnej jej nazwy czy chociażby potwierdzenia, że tak jest. Jednak jak inaczej można powiedzieć o książkach, które powinno czytać się zgodnie z datami wydania? Gdyż każdy kolejny tom zawiera informacje, które są uzupełnieniem poprzednich części? No nie da się inaczej jak tylko seria!

Garść pierników, szczypta miłości to opowieść o pięknej, działającej na mężczyzn, pełnej seksapilu Hannie Bielskiej. Kobieta nie wierzy w miłość, a wszelkie kontakty z płcią przeciwną opiera na krótkich romansach. Głównym celem jej życia jest praca, która jednak nie daje jej satysfakcji. Hanna, która wraz z przyjaciółką Kingą, pracuje w redakcji pisma modowego „Pearl”, chciałaby bowiem stać się pełnoprawną dziennikarką, która pisze porywające teksty do każdego kolejnego numeru, a nie ciągle tylko zajmować się korektą artykułów innych osób. Jest sfrustrowana tym, że od ukończenia studiów nie dostała żadnego awansu, a przecież minęło już kilka lat… Zapewne za ten stan rzeczy odpowiada przeszłość. Hanna bowiem związana była kiedyś ze swoim szefem, jednak relacja ta nie ułożyła się po myśli protagonistki i obecnie Marek jest mężem redaktor naczelnej pisma, a jednocześnie przełożonej Hanki. Bohaterka wpada więc na szalony pomysł by… Zamienić się zleconymi zadaniami ze swoją przyjaciółką! Kinga ma przygotować artykuł o modzie świątecznej, a każda próba kończy się niepowodzeniem i niezadowoleniem szefowej, Hania jak zwykle dostała masę tekstów do poprawienia. Czemu więc nie spróbować pomóc sobie nawzajem? Takim sposobem Hanna, w tajemnicy przed przełożonymi, udaje się na wywiad z szefem firmy reklamowej – Wiktorem oraz fotografem najwyższej klasy, Danielem. Obaj panowie są w pewnym stopniu zafascynowani i zauroczeni kobietą, zaś serce Hanki zaczyna nerwowo podrygiwać w obecności jednego z panów… Jak potoczą się losy Hanny? Czy uda jej się napisać powalający na kolana artykuł? Może dostanie wymarzony awans? Przede wszystkim zaś jak zmienią się jej pomysły na życie i planowane nieukładanie sobie życia prywatnego? Serce przecież nie sługa, a szczypta miłości…

Mniej złości, więcej miłości to druga część przygód Hani i Kingi. Ta część jest jednak stanowczo poświęcona tej drugiej. Kinga to nieco większa dziewczyna. Ma wiele kompleksów i nie może uwierzyć, że zainteresował się nią pewien przystojny, zdolny, rozchwytywany przez potencjalnych zleceniodawców fotograf. Pewnego razu w restauracji Kinga zostaje oblana wodą z zepsutego kranu. W ratowaniu sytuacji (i godności) pomaga jej Mira. Kobieta, która kiedyś pracowała w tym lokalu, jednak zrezygnowała z posady gdy dowiedziała się czegoś o swoim szefie, który był jednocześnie jej mężczyzną. Prowadzi Kingę tajnymi przejściami, znajduje suche ubrania i pomaga wydostać się z miejsca upokorzenia. W ten sposób dołącza ona do grona kobiet, o których opowiada książka. Okazuje się bowiem, że Mira znajduje pracę w tym samym modowym piśmie, w którym poznajemy Hanię i Kingę! Kinga zaś coraz lepiej poznaje nową koleżankę i stara się jej pomóc w śledztwie, którego podjęła się szalona i czasem nieprzewidywalna, uwielbiająca pakować się w kłopoty Mira. Wracając jednak do samej Kingi, pewnego razu w przerwie na lunch jedzie do swojego Ukochanego i zastaje go w czasie pracy (nie! Nic z tych rzeczy o których pomyśleliście!) z nagą modelką. Wie, że przyjmuje on zlecenia także na akty, jednak idealne ciało obcej kobiety wpędza ją w jeszcze większe kompleksy i podejrzenia, że woli on inne. Ból zajada rzecz jasna słodyczami i popija winem. Spotyka się z Hanią, wypłakuje jej w rękaw, zjada dodatkową porcję słodkości serwowaną przez przyjaciółkę i… dostaje mdłości. Przez kilka dni Ukochany opiekuje się nią jak umie, a gdy okazuje się, że Kinga nie przejadła się, a jest po prostu w ciąży… Jej mężczyzna wpada w złość i wyjeżdża na kilkumiesięczny kontrakt do Afryki. Protagonistka jest zaskoczona jego reakcją, przecież zawsze mówił, że ją KOCHA! Teraz zaś uchylił się od odpowiedzialności, zostawił ją! Nie odwołał wyjazdu nawet mając świadomość, że niedługo zostanie ojcem! Znów wrócimy do słów: serce nie sługa. Kinga dalej kocha, chociaż chciałaby znienawidzić. Wbrew własnej woli pozwala sobie również na zauroczenie w innym mężczyźnie, który…

Kropla zazdrości, morze miłości to już opowieść o wszystkich trzech kobietach, które poznajemy w dwóch poprzednich tomach serii, mianowicie o Hani, Kindze i Mirze. Każda z nich ma za sobą traumatyczne przejścia, każda próbuje ułożyć sobie życie, każda z nich staje przed nowymi problemami, które… Czy aby na pewno da się rozwiązać? I co z tym wszystkim wspólnego mają mama i babcia Kingi? Na te pytania musicie znaleźć odpowiedź sami. Jak to zrobić? Sięgnąć po recenzowane przeze mnie książki!

Podsumowując, nie są to dzieła wybitne. Nikt w sumie nie oczekiwał tego od książek obyczajowych z domieszką romansu. Odnajdujemy w nich wiele banałów, słów, które mają zmotywować do działania, a są tylko frazesami. Mają one jednak wiele uroku i czasem rzeczywiście dają nadzieję, że wszystko jakoś się ułoży! Ja spędziłam z książkami pani Natalii Sońskiej kilka miłych wieczorów. Zdarzyło się wzruszyć, zdenerwować, zastanowić nad różnymi kwestiami. To pozycja idealna na długie, chłodne, jesienne wieczory. Lektura niezbyt wymagająca, ale pomagająca się zrelaksować i po prostu cieszyć z czytania.

Moja ocena: 5/6

ViridianaD

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s