Opublikowany w DonSzabla

Mentalista Hitlera – Gervasio Posadas


Zawsze, kiedy ktoś mi się pyta jakie są plusy bycia recenzentem odpowiadam: Czytanie książek, po które nigdy bym nie sięgnął, gdybym nim nie był. To jest moim zdaniem największy atut tej pracy. Dlaczego o tym wspominam? Otóż najprawdopodobniej tak by się stało z niniejszą powieścią, bo Gervasio Posadas jest w naszym kraju mało znanym pisarzem i trudno byłoby wyhaczyć go na półce w księgarni. Dlatego, kiedy nadarzyła się okazja skorzystałem z uprzejmości wydawnictwa REBIS i przygarnąłem do siebie książkę Urugwajczyka. Czy było warto?

Jak najbardziej. „Mentalista Hitlera” zaskoczył mnie w pozytywnym tego słowa znaczeniu.Nie traćmy więc czasu tylko przejdźmy do konkretów. Zaczniemy standardowo od fabuły.

Główny bohater powieści, Hiszpański dziennikarz José Ortega wyrusza do Berlina, żeby relacjonować burzliwe wydarzenia polityczne toczące się w tym czasie w Niemczech. W stolicy Niemiec nasz bohater poznaje jasnowidza Erika Jana Hanussena, który jest jedną z największych gwiazd ówczesnego świata rozrywki i multimilionerem. Dzięki licznym zbiegom okoliczności jasnowidz zaskarbia sobie sympatię NSDAP i staje się przyjacielem Goebbelsa, Göringa, a nawet samego kanclerza Führera. Kiedy wszystko idzie po myśli mentalisty i ma on w garści największe szychy Niemiec na jaw może wyjść tajemnica, która postawi na szali jego reputację i życie.
To tyle jeżeli chodzi o główny wątek. Jako miłośnik książek historycznych byłem szczególnie zachwycony historią. Tym bardziej, że główne karty rozgrywa w niej jeden z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości.
Mentalista Hitlera” to nie tylko książka, która zapewni nam świetną rozrywkę, ale i uzupełni naszą wiedzę historyczną. Znajdziemy tutaj nie tylko autentyczne postacie, ale wydarzenia. Losy NSDAP przybliżają nam relacje dziennikarskie głównego bohatera. To one streszczają nam najważniejsze dzieje tamtego okresu. Wszystko to w połączeniu z wątkami sensacyjnymi tworzy wybuchową mieszankę. Ja osobiście nie mogłem się oderwać. Ogromne brawa należą się również za narrację. Nie ma bezsensownych momentów, monotonni i nudnych rozdziałów. Nawet wtedy jak José Ortega kontempluje nad swoim życiem i przyszłymi wyborami.
A jak wypadają bohaterowie? Równie dobrze co treść. Erik Jan Hanussen (Hermann Steinschneider), to moim zdaniem najlepsza postać. Tajemniczy i intrygujący od samego początku do końca. Myślę, że warto o nim poczytać chociażby w znanej internetowej encyklopedii. José Ortega jako główny bohater świetnie zdaje egzamin. Podobnie jak postacie poboczne. Żałuję tylko, że nie poświęcono więcej „samotnych rozdziałów” Goebbelsowi i Hitlerowi. Z przyjemnością zobaczyłbym oczami tych postaci wydarzenia przedstawione w książce.
Minusów się nie doszukałem. Czy jest to więc książka idealna? Oczywiście, że nie. Warto jednak się z nią zapoznać. Gervasio Posadas napisał bardzo dobrą powieść, po którą powinni sięgnąć wszyscy miłośnicy sensacji i historii. Polecam!

Ocena 4/6

DonSzabla

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu REBIS

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s