Opublikowany w ViridianaD

Pucio i ćwiczenia z mówienia czyli nowe słowa i zdania – Marta Galewska – Kustra


Pucio i ćwiczenia z mówienia czyli nowe słowa i zdania” to już trzecia książka opowiadająca o przygodach tytułowego bohatera i jego rodziny. Jeżeli regularnie zaglądacie na niniejszego bloga, zapewne wiecie już co nieco o tej serii. Jeśli jednak imię Pucio nic Wam nie mówi – zapraszam do recenzji!

Zacznijmy od tego komu dedykowana jest seria książek o Puciu. Została ona stworzona przez panią Martę Galewską – Kustrę, która jest nie tylko pedagogiem ale i logopedą. Celem autorki było wspieranie rozwoju mowy dziecka. Właśnie dziecko jest głównym odbiorcą publikacji. W pierwszej części autorka skupiła się na najmłodszych, „stawiających pierwsze kroki w mówieniu”, ale i dzieciach z opóźnionym rozwojem mowy. Następna książka to już krok dalej – po poznaniu pierwszych dźwięków i podstawowych słów, przechodzimy do nowych, trudniejszych wyrazów oraz prostych zdań. „Pucio i ćwiczenia z mówienia czyli nowe słowa i zdania” to dalsze wzbogacanie słownika dziecka, ale i rozwijanie mowy zdaniowej poprzez coraz bardziej złożone zdania oraz nauka zasad gramatyki. Szybko odkrywamy, że są one kierowane również do osób dorosłych, tych, którzy będą pracowali z dzieckiem i książką. Na pierwszych dwóch stronach książki autorka zwraca się bowiem bezpośrednio do rodziców. Opowiada im, w jakim celu stworzyła niniejszą publikację, jak zbudowana jest książka, jak jej używać, by odpowiednio wspierać rozwój mowy dziecka, czego unikać przy pracy z lekturą i na co zwrócić uwagę w czasie ćwiczeń.

Dalej znajdujemy już historię… Tym razem jest to opowieść o podróży i spędzaniu ferii w górach! Pucio i jego rodzina pakują się do wyjazdu, jadą autem, szukają śniegu. W czasie jazdy na nartach jednemu z naszych bohaterów zdarza się pewien wypadek! Jednak co się stało, jak do tego doszło i jakie konsekwencje niesie za sobą to zdarzenie, musicie przekonać się sami.

W trzeciej części przygód Pucia znów zachwycają mnie obrazy. Książka jest piękna. Delikatne, acz dość ciemne, zgaszone barwy. Niewielka ilość elementów. Strona graficzna publikacji jest dopracowana tak, by skupić uwagę dziecka, a nie rozpraszać. Teksty znajdujące się na poszczególnych stronach są krótkie, proste i przystępne dla młodego słuchacza. Uważam jednak, że czcionka mogłaby być nieco większa, co ułatwiłoby czytanie z nieco dalszej odległości. Na dole każdej ze stron pojawiają się pewne pytania dotyczące treści czytanki (Co robi tata? Tata wchodzi do domu. Co robi Maja? Maja buduje karmnik). Ważne, abyśmy nie zmuszali dziecka do odpowiedzi, bądź nie strofowali go, jeśli nie odpowie całym zdaniem czy zamieni głoski w trudnych do wymówienia wyrazach. Jednak o samych ćwiczeniach z tekstem i tym jak książkę wykorzystać do pracy z dzieckiem nie będę Wam opowiadała. Mogę tylko potwierdzić, ze pozycja ta ma niesamowity potencjał i (według moich obserwacji) jest bardzo dobrze odbierana przez dzieci w wieku 1,5 – 3 lata.

Czy polecam Wam książkę „Pucio i ćwiczenia z mówienia czyli nowe słowa i zdania”? Jeżeli macie w domu rezolutnego dwu – trzylatka lub pracujecie z dziećmi, które ciągle udoskonalają swoje umiejętności z zakresu mowy, warto zaopatrzyć się w tę pozycję. Jednak lojalnie uprzedzam, musicie poświęcić swój czas na pracę z dzieckiem i tekstem, gdyż jest to wspólna nauka poprzez zabawę. Czy sprawdzi się w Waszym przypadku? Tego zagwarantować nie mogę, jednak warto spróbować i nie zniechęcać się, jeśli nie zauważymy efektów po pierwszym kontakcie z opowieścią.

Ocena: 5+/6

ViridianaD

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu NASZA KSIĘGARNIA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s