Opublikowany w ViridianaD

Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie – Kelsey Oseid


Na mojej półce zagościła ostatnio jedna z najpiękniejszych książek, jaką kiedykolwiek widziałam. „Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie” to istne dzieło sztuki! Już od okładki nie można oderwać wzroku. Dominują tu kolory właśnie… nocnego nieba. Czerń i odcienie niebieskiego. Wyobrażenia gwiazdozbiorów i połyskujące elementy.

Jestem oczarowana, a przede wszystkim zachwycona tym, że oprawa jest twarda. Mam pewność, że nie zniszczy się po kilku razach z książką. Jeżeli mówimy już o wyglądzie publikacji – nie traci ona na wartości po otworzeniu. Całość utrzymana jest w ciemnych barwach, jasna czcionka jest niezwykle dobrze dobrana i czytelna, a ilustracje można podziwiać godzinami. Ah!

Recenzowana przeze mnie książka nie jest jednak jedynie ucztą dla oczu, ale i dla umysłu. Kierowana do dzieci w wieku 10 – 14 lat, choć moim zdaniem uniwersalna. Sprawi radość i dziecku i dorosłemu. Ja bowiem 14 lat ukończyłam już dawno temu, a dzięki publikacji uświadomiłam sobie jak wiele informacji uleciało z mojej głowy i… że nie wiem wszystkiego! Co więc znajduje się na kolejnych stronach książki „Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie”? Na samym początku odnajdziemy spis treści. Dowiadujemy się z niego, że w czasie przygody z tytułem poznamy „nasze miejsce w przestrzeni kosmicznej”, gwiazdozbiory widoczne na nocnym niebie, zdobędziemy informacje o drodze mlecznej, księżycu, słońcu czy planetach. Znajdziemy tu także fakty i ciekawostki dotyczące planetoid, komet, meteorów a także przestrzeni kosmicznej. Widzimy więc, że porusza ona wiele zagadnień, chociaż liczy niewiele ponad 150 stron! Moim zdaniem książka zawiera jednak podstawy aktualnej wiedzy o kosmosie i może stanowić wspaniałą bazę dla (przede wszystkim) młodego odkrywcy wszechświata, który rozpoczyna swoją przygodę z astronomią. W książce wyjaśnione jest wiele pojęć, takich jak chociażby konstelacja, asteryzm czy ekliptyka. Gwiazdozbiory opisane są w ciekawy sposób. Nie podano nam tu jedynie suchych informacji takich jak nazwa czy umiejscowienie gwiazdozbioru na mapie nieba. Dowiemy się również na czyją cześć zostały nadane nazwy gwiazdozbiorów takich jak na przykład Orion, Herkules, Andromeda czy Cefeusz, jakie są najjaśniejsze gwiazdy konstelacji oraz… I w tym momencie muszę odesłać Was do tekstu!

Podsumowując, „Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie” to pozycja obowiązkowa na półce każdej osoby, która interesuje się wszechświatem. Zawiera ogrom podstawowych informacji o kosmosie, równie wiele ciekawostek oraz ilustracje, które będą pomocne w obserwacjach usłanego gwiazdami nieba, a także pobudzą wyobraźnię czytelnika. Doskonały stosunek jakości do ceny. Piękne wydanie. Czego chcieć więcej?

Ocena: 6+/6

ViridianaD

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu NASZA KSIĘGARNIA

Reklamy

2 myśli na temat “Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie – Kelsey Oseid

  1. Ja posiadam dwie książki – przewodniki po nocnym niebie. Patrzenie w nocne niebo odpręża, relaksuje. A po te pozycję z przyjemnością sięgnę. Pozdrawiam, wpatrzony w jeszcze Wielką Niedźwiedzicę !

  2. Ojej, faktycznie sliczna i mimo, ze wiekowo nie wpisuje sie w target to z chęcią przeczytam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s