Opublikowany w Anate

Żniwa śmierci. Kosodom – Neal Shusterman


Kosodom to nazwa organizacji zrzeszającej Kosiarzy. Osoby pełniące to zaszczytne miano nie podlegają prawom stworzonym przez Thunderhead. Kosiarze dokonują zbiorów na zwykłych obywatelach aby równowaga w przyrodzie została zachowana. Mają wyznaczone obowiązki i zadania z których zostają rozliczeni na corocznym konklawe. Wydarzenia tomu drugiego toczą się po ostatnim takim spotkaniu, na którym byliśmy świadkami dramatycznych scen.

Rowan uciekł, by wieść życie banity na obrzeżach obu światów: Kosodomu i Thunderheada równocześnie nie przynależeć w pełni do żadnego z nich. Citra natomiast staje się Kosiarz Anastazją i pragnie zmienić oblicze i poczynania społeczności kosiarzy na lepsze. Może liczyć na pomoc swojej mentorki Kosiarz Curie. Jednak czy są wstanie zmienić cokolwiek w momencie, gdy ktoś czyha na ich życie? Równocześnie z historią głównych bohaterów, poznajemy kolejne, ważne w tym świecie osoby. Przyjaciel Rowana, Tyger, całkiem nieświadomie zostaje wplatany w największą zbrodnie przeciwko prawom ustanowionym przez władzę jaką jest Thunderhead. Równocześnie Greyson Tolliver staje się niezwykle ważną postacią, choć początkowo nic o nim nie wiemy. Możliwość poznawania ich wątków, które w fenomenalny sposób łączą się z główną narracją jest fantastycznie poprowadzona. Drugi tom Kosiarzy dorównuje pierwszemu, ba, może nawet go przewyższa. Nie można się od niego oderwać, a finał zaskakuje i pozostawia czytelnika w potężnym szoku. Ta książka należy do tych pozycji, które chciało by się móc przeczytać drugi raz po raz pierwszy. Jest wyjątkowo udana i zajmująca.

Thunderhead to sztucznie stworzona inteligencja, która posiadła w pewnym sensie własną jaźń. W drugim tomie serii Żniwa śmierci w końcu dane jest nam bliżej ją poznać. Thunderhead o sobie wyraża się jako o osobniku rodzaju męskiego. Prowadzi coś w rodzaju pamiętnika, w którym dzieli się swoimi przemyśleniami nad dziejącymi się wydarzeniami. Odkrywa swoje tajemnice i okazuje się, że jak na sztuczny twór uczucia ma jak najbardziej ludzkie. Interakcja z nim jest dla mnie najciekawszym wątkiem książki.

Nowicjuszka w zawodzie – Citra, wprowadza swoje nowatorskie zasady zbiorów. Przyjęła nauki Kosiarza Faraday’a oraz Kosiarz Curie i teraz, mając już swój pierścień, zamierza działać po swojemu, przekształcając nauki mistrzów na własne rozwiązania dotyczące odbierania życia. Pragnie uczynić Kosodom miejscem lepszym i pełnym empatii oraz współczucia dla ofiar zbiorów, co nie do końca podoba się innym Kosiarzom. Tymi samymi pobudkami kieruje się Rowan, choć on ma całkowicie odmienne metody. Przyjmuje postać Kosiarza Lucyfera i ogniem wypala zło toczące Kosodom. Jego pewność siebie wpędza go w samo centrum okropnych wydarzeń, które mają wpływ zarówno na społeczność Kosiarzy jak i Thunderheada. Jednocześnie uznany za zmarłego Faraday rozpoczyna własne badania nad tym samym tematem jakim zajmują się jego niedoszli uczniowie, odkrywając przy tym niepokojące fakty. Każdy ma własne cele i nikt się nie spodziewa do czego to doprowadzi.

Akcja goni akcję i kiedy już myślimy, że wiemy jak to się skończy nagle dostajemy obuchem w twarz. Nie każdy podejrzany jest wrogiem, a przyjaciele mogą mieć ukryte w rękawie asy jak i noże. Okazuje się, że zbzikowani wyznawcy Tonu nie do końca mają nierówno pod sufitem, a Thunderhead może nie być tak wszechwiedzący jak mu się wydaje. Tu się naprawdę sporo dzieje. Serdecznie polecam tak świetnie napisaną powieść.

Czekam na kolejny tom. Na nową, przepiękną okładkę, na ciąg dalszy przygód ukochanych bohaterów, które przerwano w tak krytycznym momencie! W między czasie, sięgnę po inne książki Neala Shustermana ponieważ warto. Facet pisze fenomenalnie. Oczarowuje, nie pozwala opuścić nam stworzonego przez siebie przerażającego świata w którym ja, osobiście nigdy nie chciałabym się znaleźć.

Ocena 6+/6

Anate

Za możliwość recenzji dziękuję wydawnictwu FILIA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s