Opublikowany w ViridianaD

Kocha, lubi, zdradza – Esther Perel


Kocha, lubi, zdradza” to tytuł nieco intrygujący i przerażający. Bo czy zawsze tam, gdzie miłość, musi być i zdrada? Książka, którą biorę dziś na warsztat, jest pozycją, której nie potrafię zakwalifikować jednoznacznie do konkretnego gatunku. Z jednej strony ciśnie się na usta słowo: popularnonaukowa. Napisana jest bowiem przez psychoterapeutkę z wieloletnim stażem. Z drugiej uznałabym ją za poradnik.

Okładka nie jest tu dziełem sztuki. Pomijając już miękką oprawę, po prostu nie ma w niej nic zaskakującego. Para leżąca na łóżku, odwrócona do siebie plecami. Wszystko zachowane w odcieniach bieli i czerwieni. Powiedzmy, że jest poprawna.

O wiele ciekawiej jest „w środku”. Autorka książki bowiem nikogo jednoznacznie nie ocenia, a przygląda się tematowi, który został przez nią podjęty. Już we wstępie dowiadujemy się, że nie ma „obiektywnej prawdy”, a życie wcale nie jest czarno – białe, tak jak i zdrady nie można uznać za jedynie złą. Śmiała teza, przyznacie.
Pani Perel nie zamieściła w książce jedynie teoretycznych założeń i ich opisów. Posłużyła się przykładami par, które poznawała latami w czasie szkoleń, terapii czy na wykładach. Dzięki temu zabiegowi możemy wczuć się w rolę zdradzającego, zdradzanego czy też „tej drugiej” osoby. Nie ośmielę się pisać „zdradzającego, zdradzanej i tej drugiej”, bo przecież zdradzają nie tylko mężczyźni, prawda?
Poruszone są tu takie tematy jak definicja zdrady, jej przyczyny, skutki. Postawiono tu również pytania czy zawsze do zdrady musi dojść i czy jeśli rzeczywiście tak się stanie – powinno się o tym mówić? Autorka przygląda się także rodzinie par, w których związku pojawiła się niewierność. Okazuje się bowiem, że o ile małżeństwo może sobie z tematem radzić, o tyle ich bliscy…
Nie chcę odkrywać zbyt wiele, gdyż każdy z nas powinien mieć prawo do odkrywania tytułu po swojemu.

Recenzowana przeze mnie książka jest w mojej opinii wielowątkowa i pobudzająca do myślenia. Istnieje bowiem przekonanie, że osoba, która zdradza jest zła, zaś ta zdradzana to biedna ofiara wiarołomcy. Zagłębiając się w lekturę zaczynamy zauważać, ze niewierność to bardziej złożony problem. Oby jednak nigdy nie był nam bliski, a po tę pozycję sięgać będziemy jedynie z ciekawości. Polecam ją wszystkim tym, którzy interesują się psychologią, związkami międzyludzkimi, czy po prostu życiem. Także tym, którzy kochają i chcą chronić siebie i swoich ukochanych przed zdradą. Czy poleciłabym ją osobom, które stały się ofiarami niewierności? Na pewno może być to dla nich lektura trudna i mieszająca w głowie. Wywołująca złość, niezrozumienie, ale może i niosąca za sobą coś dobrego?

Kocha, lubi, zdradza” to książka inna, dająca nadzieję, ze zdrada to nie koniec, że może być początkiem nowej jakości życia. Autorka podkreśla jednak, że „zarówno romansu, jak i raka najlepiej unikać”. Dla odważnych.

Ocena: 4+/6

ViridinaD

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu ZNAK

Reklamy

2 myśli na temat “Kocha, lubi, zdradza – Esther Perel

  1. Jeśli poradnik, to to „kupuję”. Sam brałem udział w psychoterapii psychodynamicznej (depresja) w latach 2011 – 2012 i wiem, że to pomaga. Poradniki też są w stanie pomóc, na przykład u siebie na blogu recenzowałem „Nie bój się życia” Katarzyny Miller. Bardzo dobra książka.

  2. Jestem odwazna i musze to przeczytać. Poza tym dotknelam tego tematu dosc blisko i chyba potrzebuje takiej lektury :-]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s