Opublikowany w DonSzabla

Na tropie mordercy – Joakim Palmkvist


Historia oparta na autentycznych wydarzeniach

Konflikt, który niszczy kolejne pokolenia.

Multimilioner, który przepada bez wieści.

Zakazana miłość, która prowadzi do katastrofy.

Kobieta, która postanawia odkryć prawdę.”

W swoim dorobku mam mnóstwo przeczytanych powieści, które wyszły z pod pióra Skandynawów. Pokochałem te książki za niepowtarzalny klimat, gęstą atmosferę i niecodzienne zbrodnie. Te czynniki to bez wątpienia największe atuty skandynawskich kryminałów.

Tym razem sięgnąłem po coś zupełnie innego chociaż w podobnym klimacie. „Na tropie mordercy” nie jest powiem wymyśloną historią. Wszystkie wydarzenia opisane w książce zdarzyły się naprawdę i wstrząsnęły opinią publiczną w Szwecji. Niecodziennie bowiem ginie milioner i właściciel ziemski.

Książka dziennikarza śledczego z wieloletnim doświadczeniem jakim jest Joakim Palmkvist, to reportaż kryminalny poświęcony poszukiwaniom milionera Görana Lundblada. Głównym bohaterem nie jest jednak policjant ani detektyw, tylko zwyczajna kobieta. Matka i szefowa oddziału organizacji Missing People. To ona doprowadziła to rozwikłania zagadki, która nurtowała wielu Szwedów i zainteresowanych sprawą na całym świecie. Therese Tang sprawiła bowiem, że sprawca podstępem przyznał się do dokonania zabójstwa. Zanim jednak do tego dojdzie trzeba przebrnąć przez mnóstwo poszlak, faktów i przesłuchać wszystkich podejrzanych. Droga do rozwikłania zagadki jest kręta. Niech świadczy o tym fakt, że śledztwo utknęło w martwym punkcie na ponad dwa lata.

Historia jak można wywnioskować z moich słów jest bardzo interesująca. Czy autor wykorzystał jej potencjał? Na całe szczęście tak.

Na tropie mordercy” to bowiem dobrze napisana książka. Wprawdzie brakuje tutaj swoistego elementu zaskoczenia i stopniowego budowania napięcia, ale nie można zapomnieć, że mamy do czynienia z reportażem a nie pełnoprawną powieścią. Joakim Palmkvist skupił się bowiem na przebiegu śledztwa, światkach i poszlakach. Kluczowe karty odkrywa natychmiast wraz z postępami w dochodzeniu. Taka analiza sprawia, że lepiej możemy zrozumieć motywy i relacje świadków z ofiarą jak i więzy rodzinne łączące poszczególne postacie. Im dalej brniemy przez kolejne etapy śledztwa tym przejrzystszy obraz zbrodni nam się ukazuje. Mroczna natura człowieka wyłania się niczym mgła nad fiordem.

Warto nadmienić, że ta książka może być również pomocna dla osób chcących poznać realia prawne w Szwecji. Praca tamtejszych śledczych różni się od tych znanych z Polskich realów.

Wydawnictwo Burda Publishing Polska wydało na Polski rynek wydawniczy bardzo interesującą książkę, która zachwyci miłośników kryminałów i Skandynawskich klimatów. Dla tych co nie gustują w tym gatunku literackim i tak szczerze zachęcam do zapoznania się z tym tytułem. Warto poznać historię Görana Lundblada i Therese Tang. W końcu najlepsze scenariusze pisze życie.

Ocena: 4/6

DonSzabla

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu BURDA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s