Opublikowany w Pomyluna

Mityczne drzewa – Ursula Stumpf, Vera Zingsem, Andreas Hase


Żyjemy w czasach, kiedy człowiek bardzo rzadko uświadamia sobie lub przypomina jak niezwykłe właściwości ma otaczający świat. Niespotykane gatunki zwierząt, najrzadsze okazy lub w ogóle nieznane osobniki, które przez czysty przypadek zostają odkryte i zaczynają być badane przez naukowców. A co z drzewami? Drzewa są wszechobecne, spotykamy je niemal na każdym kroku. Jakie więc magiczne zdolności mają drzewa?

Na te pytanie może w skuteczny sposób odpowiedzieć książka Ursuli Stumpf, Very Zingsem i Andreasa Hase „Mityczne drzewa” o ciekawym podtytule: „mity, wierzenia i legendy, lecznicza moc drzew, odwieczna więź człowieka i drzewa”. Zacznę może od tego jak wygląda książka. Ma ona format znacznie większy niż normalne egzemplarze, mniej więcej wielkości albumów fotograficznych z pięknymi ilustracjami w środku, wieloma informacjami, a przede wszystkim – pewną domieszką magii. W „Mitycznych drzewach” opisanych jest piętnaście drzew, które występują w Polsce a które mają bogatą historię i specyficzne właściwości.

Już na wstępie autorzy uświadamiają czytelnikowi, iż w najstarszej mitologii, liczącej prawie 4000-letnie opowieści o mezopotamskiej bogini Inanie – Isztar drzewa odgrywały wielką rolę. Tak jak i wśród mitologii germańskiej, w której ludzie traktowali drzewa, jako święte kobiece istoty. Podając jeszcze jeden przykład drzewa, wymienię ten znany z książek takich jak „Magnus Chase i bogowie Asgardu”, czyli Yggdrasil, „Drzewo światów”, na którym znajdowało się wszystkie siedem światów, a obecnie jest on uważany ze jesion. Niby to zwykłe drzewa, ale spójrzcie tylko jak ludzie kiedyś wierzyli w potęgę roślin i masywność oraz moc drzew!

Czytając o każdym z piętnastu drzew, dowiedziałam się z pewnością jak leczyć niektóre dolegliwości i jakie drzewo się do tego najlepiej nadaje, czy kora czy liście są bardziej odpowiednie do tego lecznictwa, ale też podstawowe informacje, takie jak kolory liści, jak zmieniają się w ciągu roku, jaką osiągają wielkość. Jest też ta najbardziej interesująca mnie część każdego opisywanego drzewa, mianowicie mity i legendy z nim związane. Każde z nich w mniejszym lub większym stopniu umiejscowiło się w mitologiach, w opisach powstania światów czy przypisywaniu ich poszczególnym bóstwom. Mam wrażenie, że autorzy najbardziej skoncentrowali się na mitologii nordyckiej i niemieckiej, choć mogę się mylić, bo od nadmiaru informacji czasem się gubiłam, która informacja, do którego drzewa była przypisana. Jak wspomniałam, mogę się mylić, ale brakowało mi jakichś mitów i legend z Ameryki Północnej czy Azji, gdzie te drzewa również w niektórych rejonach występują. Może po prostu w Ameryce i Azji nie mają one żadnego znaczenia, są wyłącznie drzewami, ale biorąc pod uwagę wierzenia na Wschodzie, chętnie dowiedziałabym się kilku interesujących rzeczy, jak dla przykładu… czy szamani z Ameryki Północnej używają takiego a takiego drzewa.

Podsumowując, to „Mityczne drzewa” jest książką, która w szczególności powinna przypaść do gustu osobom, które lubią przyrodę, wyjść na zewnętrz z czterech ścian, odetchnąć świeżym powietrzem i z odrobiną nostalgii zapatrzeć się na piętrzące się niemal do chmur rozłożyste drzewa. Każde z drzew ma swoją unikalną siłę przyciągania, jakąś moc, która fascynuje ludzi już od wieków. Tak naprawdę chyba nigdy nie będziemy w stanie do końca „zrozumieć” natury. Książka jest przyjemna, ale powtarzające się niekiedy treści zajmują miejsce, które mogłoby się zapełnić nowymi informacjami, a nie jednym i tym samym.

Ocena -5/6

Pomyluna

Dziękuję Wydawnictwu AMBER za egzemplarz książki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s