Opublikowany w Pomyluna

36 pytań, które zmieniły wszystko między nami – Vicki Grant


Powieść autorstwa Vicki Grant, „36 pytań, które zmieniły wszystko między nami” powstała w oparciu o eksperyment przeprowadzony przez doktora Arona, polegający na zadawaniu sobie nawzajem określonych pytań przez dwie osoby i dzięki temu stwierdzenie czy dwoje obcych sobie ludzi może nawiązać bliższe kontakty, a nawet zakochać się, mając jedynie pozyskaną z pytań wiedzę. Przyznam szczerze, że eksperyment sam w sobie jest ciekawy, bo jak to tak? Dla przykładu: jestem ja i jest jakiś chłopak, zadajemy sobie pytania, nierzadko dotyczące naszych najpilniej skrywanych sekretów, kontaktów z rodzicami, rodzeństwem…

Główni bohaterowie to Hildy i Paul. Na pozór dzieli ich wszystko, począwszy od motywów wzięcia udziału w tymże eksperymencie. Do tego Hildy jest wrażliwą dziewczyną, idealistką, zaś Paul to arogancki chłopak z introwertycznym usposobieniem. Kiedy się spotykają i zaczynają rozmawiać to książka nabiera formy tylko i wyłącznie dialogu. Nie dowiemy się czy Hildy na zadane pytanie poruszyła się nerwowo lub czy Paul zirytował się, kiedy miał udzielić odpowiedzi na pytanie, na które odpowiadać nie chciał. Ich reakcje, spojrzenia można wywnioskować z dialogów, kiedy jedno z nich zauważa lekki rumieniec u drugiego. W czasie ich, nazwijmy to „sesji”, nie ma żadnych przemyśleń, spostrzeżeń, jakie zauważa Hildy u Paula lub na odwrót. Wygląda to ja zwykły czat na Facebooku czy innym komunikatorze.

W trakcie czytania, kiedy bohaterowie dowiadują się o sobie różnych rzeczy (najczęściej mają one związek ze sferą emocjonalną), same dialogi przeplatają się również ze zwyczajnym życiem Hildy, która będąc nastolatką, nie inaczej jak inni ma swoje problemy, główne te domowe a to wszystko przez jedną głupią sytuację, do której doprowadziła do ruiny właściwie całą rodzinę. Niewiele można się natomiast dowiedzieć o Paulu. Właśnie to sprawia, że tak nie do końca jestem zadowolona, bo mimo wszystko chciałam wiedzieć jak wygląda jego życie, co robi, zobaczyć ten aspekt, którego nie poruszali z Hildy podczas rozmów. Bo kiedy ona zaczynała go pytać o cokolwiek był raczej skryty. Hildy to taka typowa nastolatka, chodzi do szkoły, uczęszcza na kółko teatralne i jakimś dziwnym sposobem bierze udział w eksperymencie polegającym na rozmawianiu z obcą osobą o swoim życiu. Ale co się dzieje z nim?!

Tak naprawdę nie ma szans na poznanie bliżej obu postaci, bo książka opiera się na facebookowym czacie i nie ma w niej wiele na rozterki, na myśli towarzyszące Hildy. Jednym osobom taka forma przekazu może przypaść do gustu, bo nie ma tam zbędnych opisów i kilkustronicowych zachwytów nad główną postacią męską, co jest ciekawe, bo to wprowadza nowy sposób narracji. Prawie jak napisany przez Szekspira dramat, ale w wersji współczesnej 😉 Na pewno wszyscy czytali lub będą mieć okazję zajrzeć do „Romea i Julii”, tam są wyłącznie dialogi w postaci liryki. Z drugiej jednak strony dotychczasowy sposób narracji zostaje w pewien sposób czegoś pozbawiony.

36 pytań, które zmieniły wszystko między nami” to opowieść o dwójce młodych ludzi, którzy poznają się przypadkiem i za pomocą pytań. Każde z nich ma swoje tajemnice, które w trakcie czytania powoli wychodzą na jaw, ale szczerze mówiąc… książka na jeden raz, bo czyta się ją szybko, ale w pamięci na długo nie pozostanie. W mojej głowie właściwie już wyparowała.

Ocena 3/6

Pomyluna

Dziękuję wydawnictwu PUBLICAT DOLNOŚLĄSKIE za egzemplarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s