Opublikowany w Anate

Zwiadowcy 13. Klan czerwonego lisa – John Flanagan


Oj, już skończcie z narzekaniem na okładkę, jest jaka jest. Wiem, że różni się bardzo od tych które znamy, które pasują do siebie na półce idealnie. Tylko zwróćcie uwagę, że Maddie dokładnie w ten sam sposób odstaje od tak dobrze już znanych nam Willa, Halta i reszty. Maddie otwiera całkiem nowy rozdział, to jej przygody i jej historia i zasługuje na swoją, prywatną, inną okładkę.

Tom 13 jest poświęcony Madelyn – pierwszej w historii dziewczynie, która została Zwiadowcą. No, może jeszcze jej trochę szkolenia brakuje, ale jest na dobrej drodze. Maddie jest młoda, pyskata i czasem lekkomyślna, ale bardzo się stara zasłużyć na uznanie ze strony Willa i Halta. Jako córka Cassandry i sir Horace’a musi pełnić zaszczytne obowiązki księżniczki zamku Araluen, co nie bardzo jej odpowiada. Przyzwyczaiła się już, do stylu życia Zwiadowców, pełnego trudu i akcji. Niestety, jak co roku w czasie przerwy w szkoleniu rusza na parę tygodni do domu. Spodziewa się dni przepełnionych dworską etykietą i niewypowiedzianą nudą. Jeszcze nie wie, że czeka ją nie lada wyzwanie. Będzie miała okazję zbliżyć się z matką, która, by zapomnieć o problemach i tęsknocie za córką, zaczęła ćwiczyć nowe sztuki walki u boku wyjątkowego nauczyciela. Maddie i jej koń Zderzak to ekipa nie do zdarcia i wierzcie mi, że zatrząsną zamkiem w posadach.

Świat Araluenu jak zawsze mną zawładnął. Musiałam sobie dawkować rozdziały i rozłożyć czytanie na cały tydzień, aby chociaż trochę wydłużyć sobie tą niewątpliwą przyjemność. Uwielbiam książki Johna Flanagana: serię Zwiadowcy oraz nawiązującą do nich serię Drużyna. Lubię do nich wracać. Odkrywać je na nowo. Często, gdy jakaś pozycja bardzo mi się spodoba, pochłaniam kolejne tomy bez zastanowienia. Byle więcej i byle na już. Przez to, przegapiam jakieś fajne niuanse lub szczegóły. Nie mówiąc o tym, że czytając szybko, pochłaniając książkę w dwa dni, po czasie zwyczajnie nie pamiętam pobocznych wątków i ich rozwiązań. Przy tak licznej sadze, mogę ją czytać na okrągło i mi się ona nie znudzi.

Willa, Halta czy innych ukochanych bohaterów znanych z poprzednich tomów dostajemy jak na lekarstwo. Ten tom należy do Maddie i jej królewskiej rodziny. Historia jest podzielona dwoma wątkami. Z jednej strony mamy młodą księżniczkę, muszącą radzić sobie z królewskimi zadaniami i obowiązkami. Drugi wątek, to historia jej ojca, który wraz z znanym nam już zwiadowcą Gilanem rusza, by rozprawić się z bandą buntowników nazywających siebie tytułowym Klanem Czerwonego Lisa. Ta zgraja zbirów jest negatywnie nastawiona do zmiany w prawie, jaką jest zlikwidowanie reguły dziedziczenia tronu tylko przez męskich potomków. Woleli by, żeby zostało po staremu. Oczywiście, sami by tego nie wymyślili, tylko poszli za namowami pewnego gościa zwanego Vulpus Rutilus – czyli Czerwony lis. Kim jest ten osobnik i co naprawdę chce wywalczyć dowiecie się z książki.

Trzynaście tomów, wątki się przeplatają i rozwijają a ja nie potrafię wskazać wśród nich mojego ulubionego. Każdy ma w sobie to coś. Każdy warty jest przeczytania, bo przygody w nich zawarte pochłaniają czytelnika bez reszty. To opowieści dla młodzieży więc, tak akcja jest przewidywalna i tak czasami jest to nużące, ale hej, przecież to Zwiadowcy! Oni zawsze mają coś w zanadrzu i zawsze możemy na nich liczyć. Księga trzynasta urywa się w kluczowym momencie, więc już nie mogę się doczekać na dokończenie przygody Maddie.

Hmm… ciekawe też, na jaką tajemniczą misję wybrali się Will i Halt? Mam nadzieję, że to wszystko wyjaśni się w kolejnym tomie serii. Zwiadowców nigdy za wiele!

Ocena 5+/6

Anate

Za możliwość recenzji dziękuję Wydawnictwu JAGUAR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s