Opublikowany w ViridianaD

Och, Elvis! – Marika Krajniewska


Bierzesz do ręki książkę, czytasz opis na jej tylnej okładce i… spodziewasz się nietuzinkowej komedii. Takiej, którą można by bez przeszkód zekranizować. Na dodatek pewnie byłaby hitem! Zwariowane staruszki, porwanie urny z prochami przyjaciółki, podróż na grób Elvisa. Tak, TEGO Elvisa. Wszystko okraszone cytatami wyjętymi z piosenek muzyka (w filmie zapewne samą muzyką). Czytasz i…

Nagle dostrzegasz, że to wcale nie jest komedia, chociaż historia stara toczyć się pod fasadą wesołości. Dostrzegasz rodzinne tajemnice, walkę z samym sobą i przeciwnościami losu, nadzieję, ale i gorzkie rozczarowania.

Jestem zachwycona powieścią stworzoną przez panią Marikę Krajniewską. Stworzyła ona świat, który wcale nie jest nam obcy czy szczególnie przekłamany. Mimo dużej dozy fantazji. Panna, w zasadzie stara panna, mieszkająca z apodyktyczną matką, która boi się zawalczyć o uczucie, którego w zasadzie nie szuka. Seniorzy mieszkający na stałe w domu opieki, którzy czasem zachowują się jak dzieci, czasem nie ma z nimi kontaktu, czasem są aż do bólu sobą, ze wszystkimi swoimi słabościami i ułomnościami. Mężczyzna po przejściach, który mimo szorstkiej skóry ma serce otwarte na miłość. Czy to rzeczywiście fikcja? I ta przyjaźń, o której Wam tu nie opowiem, ale możecie mi wierzyć na słowo, że jest prawdziwa, chociaż gorzka, po wielu próbach i wyboistych drogach, Przyjaźń trzech Pań, która przetrwała nawet śmierć.

Sięgnijcie po książkę „Och, Elvis” jeżeli szukacie tekstu innego, niespodziewanego, dającego do myślenia. Niby powodującego uśmiech, ale i potrafiącego wycisnąć z oczu łzy.

Ocena: 5+/6

ViridianaD

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu CZWARTA STRONA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s