Opublikowany w ViridianaD

Huśtawka – Agnieszka Lis


„Huśtawka” to jedyna książka Pani Agnieszki Lis, którą miałam okazję przeczytać. Wiem jednak na pewno, że nie będzie to moje ostatnie spotkanie z twórczością autorki. Zachwyty zacznę od… okładki.

Żałuję, że oprawa nie jest twarda. Niestety, po jednorazowym przeczytaniu powieści, widać na okładce ślady użytkowania. Samo opakowanie jest jednak po prostu śliczne. I chociaż niczego nie powinno się po nim oceniać, tutaj nie zawiedziemy się „środkiem”. Wracając jednak do piękna zewnętrznego – barwy, kompozycja, nawet dobór czcionki zostały doskonale przemyślane. Okładka cieszy oko, nie jest przesycona mnogością elementów, przywołuje ciepłe emocje. Tak jak i myśl o rodzinie często jest dobrym wspomnieniem nawet, jeśli gdzieś po drodze napotkało się problemy.

Dlaczego mówię o rodzinie? Gdyż powieść zawiera historię trzech pokoleń kobiet. Seniorki rodu Wandy, jej córek Małgorzaty i Katarzyny oraz wnuczki Joanny. Tworzą rodzinę i choć pozornie różni je wszystko, coś skleja te poplątane relacje.

Przejdźmy do głównych bohaterek powieści. Wanda, jak już wyżej wspomniałam, jest najstarszą z rodu. Matką i babką. Z kart historii dowiadujemy się, że nie miała łatwego życia. Nie pamięta swojej matki, która zginęła w wojennej zawierusze. Jej mąż, przykładny komunista, odcina ją od „świata”, ludzi, szukając wszędzie zdrajców. Wanda ma dwie córki. I pewną tajemnicę, którą nosi w sobie tak wiele lat…

Małgorzata to starsza córka Wandy. Ułożona, praktyczna, przykładna żona, doskonały pracownik naukowy. Wszystko musi mieć poukładane, przygotowane, wysprzątane. Pozornie niczego jej nie brakuje. Ma pozycję, nieskazitelnego męża i wspaniałą córkę, dla której zaplanowała przyszłość. Co jednak dzieje się, gdy spada na nią choroba? A rodzina okazuje się mieć inne spojrzenie na przyszłość niż nasza bohaterka?
Katarzyna zaś jest młodszą siostrą Małgorzaty. Można by rzec – lekkoduch. Przynajmniej starsza siostra nie traktuje jej poważnie. Katarzyna ma własną firmę, zakochuje się bez pamięci w pewnym mężczyźnie i wyjeżdża do Indii, by tam cieszyć się miłością, barwami, smakami, zapachami i po prostu życiem. I choć wydaje się szalona i w sumie nie można jej tego uroczego wariactwa odmówić, wcale nie jest taka, za jaką ma ją Małgorzata.
Jako ostatnią przedstawię najmłodszą z rodu, Joannę. To córka Małgorzaty, która znajduje się na bardzo trudnym etapie życia. Poszukuje własnej tożsamości, sensu życia i… ciepła? Właśnie tego ostatniego nie może uzyskać od własnej matki. O wiele bliższe relacje łączą ją z ojcem, babcią czy ciocią.
Wiecie już coś o bohaterkach powieści, jednak nie mogę zdradzać Wam ich sekretów, problemów, opowiadać o drogach, które wybrały, by odnaleźć rozwiązania. I czy je odnalazły…

„Huśtawka”… Tytuł może i zaskakujący, może wzbudzający niepewność lub ciekawość. Wydawało mi się, że nie pasuje on do powieści o rodzinnych historiach. Bardzo szybko przekonałam się, że oddaje on idealnie to, co znajdziemy w książce. Huśtawka uczuć, emocji, przeplatających się wydarzeń. Wszystko okraszone ciekawą narracją i rozdziałami zwanymi „Tutaj”. Jakby przerywnikami, a jednak istotnymi, nie dającymi się pominąć.
Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Często podnosiłam wzrok znad liter, patrzyłam gdzieś w dal i zaczynałam rozmyślania. Nie da się bowiem podejść do tego tytułu bez emocji, o których tak często dziś tu piszę.
Ma jednak pewne minusy. Chociażby nagromadzenie wątków, które w pewnym momencie jakby przestawały mieścić się w schemacie i zostały spłycone (odsyłam do opowieści o Joannie). O innych musicie przekonać się na własne oczy.

Nie chcę książki polecać. Ona broni się sama. Po prostu przeczytajcie.

Ocena: 6-/6

ViridianaD

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu CZWARTA STRONA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s