Opublikowany w Mary

Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat – Małgorzata Ceremuga


Już gdy pączkowało we mnie nowe życie zaczęłam interesować się różnymi rodzajami rodzicielstwa. Z góry wiedziałam, że nie chcę zdawać się na obecny system edukacji. Zależało mi na tym by być jak najbardziej w zgodzie z naturalnym rozwojem dziecka oraz by stworzyć mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Bardzo spodobały mi się elementy pedagogiki dr Marii Montessori.

Pani ta zrewolucjonizowała podejście do dzieci, zauważyła fazy wrażliwe, stawiała na samodzielność oraz budowę odpowiednich relacji w grupie. W dzisiejszym świecie, zwłaszcza dzieci, otoczone są ogromnym zbiorowiskiem niepotrzebnych w mojej opinii śmieci, które zaburzają im naturalny rozwój i warto jest przyjrzeć się swojemu otoczeniu czy naprawdę dajemy dziecku warunki do zrównoważonego rozwoju.

Książka Montessori dla każdego – Samodzielnie odkryj świat pani Małgorzaty Ceremugi jest skierowana do rodziców, którzy posiadają dzieci już sprawne motorycznie (potrafią obsługiwać kredki, długopisy itp.), są na początku odkrywania tej pedagogiki lub rozpoczynają edukacje domową swoich dzieci. We wstępie poznajemy ogólne założenia Marii Montessori oraz wyjaśnienie czym jest jej pedagogika. Poznajemy najważniejsze pojęcia jak „Fazy wrażliwe”, „Wolność i dyscyplina”, ” Dobre maniery”, „Kary i nagrody”, „Wydzielenie strefy pracy” oraz „Rola ciszy”. Nawet jeśli nie skusisz się na zakup tej pozycji to bardzo polecam sobie wyszukać powyższe frazy. Tyle dla rodziców…, ale reszta jest już swoistym „zeszytem ćwiczeń” i zestawem pracy dla naszych pociech. Książka wydana jest dość obszernie, bo na ponad 200 stronicach papieru jakości kolorowankowej. 🙂

Przechodząc do treści zadań dla dzieci pewnie niektórych zszokuje fakt, że już w pierwszym zadaniu przeczytamy: „weź do ręki nożyczki i przetnij kartkę wzdłuż linii” i pewnie w wielu głowach zapali się czerwona lampka: „jak to!!! Nożyczki?! Ta książka na pewno jest dla starszych dzieci! Na co ja wydałem pieniądze????” Jesteś w błędzie! Większość montessoriańskich rodziców dość wcześnie ufa swoim dzieciom dając im nożyczki i ucząc ich prawidłowej obsługi. Tak samo jest ze sztućcami czy szklanymi naczyniami. Dzieci doświadczają prawdziwego świata, a nie świata „na niby”. Co więcej książka ta zostanie nie raz wysmarowana klejem, obrzucona kaszką, pozaginana czy porysowana.
Wszystkie zadania posegregowane są na rozdziały, które mają odzwierciedlać różne fazy wrażliwe np. język odzwierciedla fazę sensoryczną na poznawanie liter i pisma.

Podsumowując jest to wspaniały zeszyt ćwiczeń dla dzieci rodziców rozpoczynających swoją przygodę z Montessori lub takich, które lubią wykonywać prace manualne dla motoryki małej. Nie mogę się doczekać, aż moje własne dziecko zacznie z niej korzystać. Niestety jeszcze nie umie utrzymać w swoich małych rączkach kredki.

Ocena: 6/6

Mary

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu ZNAK EMOTIKON

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s