Opublikowany w Mary

Rafa koralowa – Katarzyna Bajerowicz


Pamiętam z dzieciństwa akwarium mojej babci w którym mieszkała gromadka mieczników i welonów wraz z pirackim okrętem i toną wodnych roślinek. Fascynował mnie ten mały „morski” świat. Potrafiłam bardzo długo patrzeć na podwodne tańce tych morskich żyjątek. Szczególnie pamiętam jak z jajek wylęgły się mini rybki i jak duże ryby próbowały je zjeść, więc bunia musiała je odgrodzić sitkiem. Piękne wspomnienia. Szkoda, że nikt mi wtedy nie podarował takiej pięknej książki jak „Rafa koralowa” Katarzyny Bojarowicz.

Ta pozycja książkowa jest wydana, standardowo jak na NK, w dużym formacie z twardymi kartkami. Z technicznego punktu widzenia jest więc idealna dla dziecka – łatwo przewracać strony i trudniej zniszczyć. Każda ilustracja jest rozległa i zajmuje dwie strony. Pomimo wielu morskich stworzeń nie jest chaotyczna. Tekstu nie jest dużo, ale zawiera wiele konkretów…

Przechodząc do sedna czyli jej treści. Nie ma tu jednego bohatera, ani jakiejś historii typu „Gdzie jest Nemo”, jest za to wyłącznie sama prawda. Dziecko poznaje fakty biologiczne: nazwy rybek i stworzeń, fakty o życiu rafy i cyklu jej życia. Na pewno zaspokoi ciekawość małego odkrywcy. Co więcej, na każdej ze stron prócz pięknych ilustracji do podziwiania i wiedzy do zdobycia, są również zadania do wykonania. Dzieci ćwiczą spostrzegawczość szukając np. domków morskich żyjątek czy ukrywającego się kraba, któremu bardzo kreatywnie mogą stworzyć domek. Bardzo ważnym zagadnieniem poruszanym na łamach tej książeczki jest ochrona środowiska. Moim zdaniem jest to bardzo ważne, by uświadamiać dzieci o problemach dzisiejszego świata od początku, bo niestety inaczej wychowamy kolejne pokolenie ignorantów (nie jest jednak tak drastycznie jak w rzeczywistości). Do całości autorka dołożyła dwa zadania plastyczne. Pierwszym jest stworzenie małego żółwika, a drugim całego akwarium! Więc jeśli nie chcesz mieć artystycznego zamieszania w domu to nie kupuj tej pozycji. Wierzę jednak, że bardzo pragniesz papierowego akwarium.

Przechodząc do podsumowania, uważam, że to jest to naprawdę doskonała książka dla dzieci ciekawych świata, dobrze wydana i wciągająca. Widzę tylko jeden minus, ale może po prostu się czepiam? Ilustracje są naprawdę ładne, ale nurkując w morzach i oglądając wiele filmów przyrodniczych, zwykle w podmorskim świecie zachwycały mnie najbardziej gry świateł i kolorów. Tutaj gra świateł jest słabo oddana. Za to muszę pochwalić naprawdę realistyczne odzwierciedlenie wyglądu morskich stworzeń. Lubię realizm. Książkę tę polecam naprawdę gorąco. Jest wartościowa merytorycznie, ładna i ciekawa. Miałam ogromną frajdę pokazując ją mojemu dziecku i mam nadzieję, że wciągnie je podwodny świat pełen tajemnic.

Ocena: 5/6

Mary

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu NASZA KSIĘGARNIA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s