Opublikowany w Laures

Zgadnij kto – Chris McGeorge


Wyobraź sobie, że spędzasz pierwsze od dawna wakacje na wyśmienitej zabawie, tańcach i przy dobrym alkoholu. Zrelaksowany i zadowolony idziesz spać w swoim pokoju hotelowym. Po jakimś czasie budzi Cię Twoje obolałe ciało, ułożone w nienaturalnej pozycji. Nie masz sił się ruszyć, a zaschnięte usta i gardło uniemożliwiają Ci normalnie mówić. Po chwili uświadamiasz sobie, że jesteś przykuty do łóżka i że coś bardzo, ale to bardzo tutaj nie gra.

Słyszysz dziwne odgłosy, po czym widzisz jak coś porusza się w ciemności. Nadal ciężko Ci dobyć głosu, a umysł szarpie się z myślami co takie właściwie się dzieje. Odpowiedź znajduje się bardzo głęboko w Tobie. Czy odważysz się sięgnąć do miejsca i myśli, które pogrzebałeś dawno temu? Które mogą się okazać równie ostre jak nóż? Czy w tak nienaturalnej i krytycznej sytuacji uda Ci się pozbierać myśli i połączyć wszystkie wskazówki, żeby wyjść cało z opresji? Przekonajmy się.

Zgadnij kto – znakomity kryminał utrzymany w konwencji escape roomu.” Ponieważ jestem maniaczką tego typu gier, to zdanie skutecznie przyciągnęło moją uwagę. Za jego sprawą czym prędzej chciałam zapoznać się z treścią książki. Rodzaj i otoczka fabularna w tym wypadku była dla mnie sprawą drugorzędną. Aczkolwiek po zapoznaniu się z opisem, byłam równie ciekawa całej historii.

Główny bohater to Morgan Sheppard. Słynący z tego, że jako jedenastoletni chłopiec, rozwiązał zagadkę śmierci swojego nauczyciela. Wszystkie poszlaki sugerowały samobójstwo, jednakże młodzieniec udowodnił, że było to morderstwo. Po tej akcji, został okrzyknięty najmłodszym detektywem w historii. Od tej pory jego życie zmierzało w kierunku światła reflektorów, towarzystwa pięknych kobiet i licznych uzależnień oraz psychoterapii. Z czasem Sheppard otrzymał propozycję prowadzenia własnego programu – “Detektyw z Sąsiedzctwa”. W owym reality show ma za zadanie rozwiązywać różne sprawy dotyczące zdrad, nieślubnych dzieci, kradzieży i wszelakich problemów, z którymi ktoś się zgłosi. Program bije rekordy popularności, nawet pomimo tego, że z praktycznego punktu widzenia werdykt kreuje się na “nie omylnej” opinii eksperta jakim jest Morgan – legendarny młody detektyw, a nie na dokładnym dochodzeniu.

Właściwa akcja historii dzieje się dwadzieścia pięć lat po zagadkowej śmierci nauczyciela. Główny bohater całe dnie spędza na zdjęciach do swojego programu, wolne chwile natomiast wypełniają alkohol i narkotyki. Po jednej z takich rozrywkowych nocy Shepard budzi się w obcym miejscu, przykuty kajdankami do łóżka. W krótkim czasie, okazuje się, że nie jest w tym pomieszczeniu sam. Razem z nim zamkniętych jest jeszcze pięć osób. Pokój jest szczelnie zamknięty i odizolowany, a w łazience leży czyjeś ciało. Po krótkiej chwili pojawią się informacja od porywacza, że jedno z nich jest mordercą, a zadaniem Morgana jest w ciągu trzech godzin odpowiedzieć na pytanie: kto zabił? Jeśli tego nie zrobi wszyscy zginą. Ot taka niewielka presja, nadająca smaczku całej sytuacji.

Nietrudno sobie wyobrazić jakie uczucia i zachowania towarzyszą takiej sytuacji – strach, gniew, panika, chaos, wzajemne oskarżenia i nieufność. Bardzo szybko przekonujemy się, że nie jest to jedna z heroicznych powieści, gdzie wręcz idealny bohater ratuje niewinnych ludzi z opresji. W “Zgadnij kto” podstawę stanowią ludzkie słabości, wszelkiego rodzaju problemy i różnego typu motywacje. Każda z postaci reprezentuje innego rodzaju osobowość i ma odmienne życiowe cele. Autor w zgrabny i ciekawy sposób opisał wszystkich bohaterów, tworząc mieszankę wybuchową. Mamy tu bowiem zaciętego i nieustępliwego prawnika, bardzo zamkniętą w sobie nastolatkę, młodą ładną kobietę pracującą w kawiarni, pracownika hotelu oraz znaną starszą aktorkę z zaburzeniami psychicznymi. Główny bohater oprócz problemów wynikających z narastającego napięcia i konfliktów, musi równocześnie poradzić sobie ze swoimi własnymi ograniczeniami i uzależnieniami. I tu pojawiają się liczne pytania, czy ktoś taki jest w stanie pozbierać się i rozwiązać postawione przed nim zadanie? Jakie naprawdę umiejętności posiada sławny “Detektyw z sąsiedztwa”?. Kto właściwie ich tam zamknął i dlaczego?

Książka w niesamowity sposób podtrzymywała we mnie niepewność co do kilku odpowiedzi. Niektóre elementy udało mi się połączyć, inne odkrywałam tak jak było to przewidziane stopniowo poznając historię i przeszłość głównego bohatera. Fabuła jest prowadzona skokowo, to znaczy raz po raz otrzymujemy retrospekcje z dzieciństwa Morgana oraz wstawki dotyczące niektórych osób. Uważam, że ten zabieg wyszedł autorowi bardzo dobrze. Nie otrzymujemy ani za mało, ani za dużo informacji w danym momencie. Śledząc tok rozumowania głównego bohatera poznajemy jego tropy i domysły, lecz dzięki udanej konstrukcji tej książki, możemy równocześnie sami próbować rozwiązać zagadkowe morderstwo.

Jeśli chodzi o konwencje escape roomu to otrzymujemy faktycznie zamknięty pokój, zagadkę, wskazówki i potrzebę rozwiązania tajemnicy, aby się wydostać. Jednak osobiście lekko się rozczarowałam w tym aspekcie, liczyłam na coś więcej po zapowiedziach. Może jakieś większe ukierunkowanie lub prowadzenie narracji w unikalny sposób. Tymczasem, generalnie książka nie wprowadza nic nowego i nie zawiera elementów innych niż standardowy kryminał. Nie jest to oczywiście wada. Po prostu według mnie adnotacja okazała się zwykłym chwytem marketingowym. Nie mniej jednak, jest to pozycja, którą śmiało mogę polecić każdemu. Nie tylko fanom kryminałów.

Dla mnie najmocniejszą stroną tej książki jest cała historia i to jakie zagadnienia porusza. Widzimy drugą stronę medalu, jeśli chodzi o życie celebrytów. Otrzymujemy kolejne przesłanie, że nie wszystko jest takie jakim nam się wydaje. Możemy również obserwować jak wielki wpływ na życie jest w stanie wywrzeć jedna decyzja z przeszłości. A wszystko to kręci się wokół licznych dylematów moralnych. Fabuła jest dla mnie napisana w odcieniach szarości, co nadaje jej bardzo realistycznego rysu. Wiele działań i zachowań postaci pozostaje do interpretacji czytelników co jest kolejnym plusem. Podobało mi się również, pokazanie tego jak łatwo ludzie ulegają sugestiom i stereotypom. Osobiście uważam to za jeden z większych problemów występujący w relacjach międzyludzkich i lubię, gdy ktoś w inteligentny sposób wykorzystuję ten motyw. Podsumowując, książka mi się podobała, trudno było się od niej oderwać. Polecam wszystkim, a najbardziej miłośnikom zagadek.

Skoro dotarłeś, aż tutaj to znaczy, że właśnie rozłożyliśmy Twoją przeszłość na drobne elementy. Te dobre i te złe, o których nie chciałeś pamiętać. Mogłeś przejrzeć się w oczach otaczających Cię ludzi. Co tam zobaczyłeś? Czy obraz nakładał się z Twoim mniemaniem o sobie? W dłoni masz klucz do wyjścia, a w plecaku wszystkie swoje grzechy. Przed Tobą długa i trudna droga. Czy udało Ci się uwolnić?

Ocena: 4+/6

Laures

Za książkę do recenzji dziękuję AIM MEDIA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s