Opublikowany w Anate

Kraina Opowieści. Zaklęcie Życzeń – Chris Colfer


Z popielnika na Wojtusia
iskiereczka mruga,
chodź, opowiem ci bajeczkę,
bajka będzie długa…

Uwielbiam klasyczne bajki w nowych odsłonach. Alternatywne historie, łączenie wątków różnych postaci z bajek w jedną opowieść, kontrowersyjne zakończenie tak inne od tych już nam dobrze znanych. Odczuwam ogromną satysfakcję przy tego typu zabiegach. Każdy z nas zna bajki o Kopciuszku, Czerwonym kapturku, syrence Ariel czy Królewnie Śnieżce. To są nasze przyjaciółki i przyjaciele z dzieciństwa. Wersje książkowe baśni od tych kinowych często się różnią szczegółami, ale zasadniczo przesłanie zwykle jest jednakowe. Dobro zwycięża zło, a światło ciemność, dobrych ludzi spotykają dobre rzeczy, warto być grzecznym i uczynnym. Bajki, te znane od lat, kształtują nasze poczucie dobra i zła, wskazują kierunki i dają wskazówki do życia. Czasem uczą zasad budownictwa jak w przypadku historii trzech świnek, bądź przestrzegają przed obcymi jak to było u koźlątek. Kraina opowieści zabiera nas z powrotem do cudownego świata bajania. Lecz odkąd ostatnio czytaliśmy bajki upłynęło wiele lat więc i wiele u naszych ukochanych bohaterów się zmieniło…

Alex i Connor Bailey to rodzeństwo, które musi sobie poradzić ze stratą ojca. Zostali sami z mamą i wiecznie nieobecną babcią. Starają się żyć dalej. W szkole Connor radzi sobie średnio, chodź ma wyjątkowe podejście do zadawanych lekcji i często wychodzi poza obręby zwykłego rozumowania i analizowania. Alex jest prymuską, bardzo się stara i często musi się wstydzić za brata i jego wydumanych wniosków i postawy które przedstawia na lekcjach. Nie jest im łatwo, ale mają siebie i wspomnienia dobrych, szczęśliwych dni. Większość miłych wspomnień mają z czasów, kiedy jeździli na wycieczki do babci razem z rodzicami i tam, wspólnie czytali bajki i legendy. Niestety, z powodu tragedii, coraz rzadziej widują się z ukochaną bajarką, więc kiedy babcia niespodziewanie przyjeżdża na ich urodziny bardzo się cieszą. Starsza pani przywozi dobry nastrój, smaczny posiłek i wyjątkowy prezent- starą księgę z bajkami, które lata temu wszyscy razem czytali. Jak już można się domyślać, wspomniana książka to nie tylko zbiór fantastycznych opowieści, ale i portal do krainy zamieszkałej przez ich bohaterów. Rodzeństwo trafia do świata znanego z dzieciństwa, ale zwykle wejść jest łatwiej niż wyjść. Młodzież ma problem z powróceniem do swojego świata. Okazuje się, że jedyny dla nich ratunek to odnalezienie tajemniczych składników, z których powstaje wyjątkowe i niepowtarzalne Zaklęcie Życzeń. Tylko jak to zrobić, kiedy składniki są albo ukryte albo wyjątkowo dobrze strzeżone? Jak zdążyć, kiedy inni też mają na nie chrapkę? To zadanie wydaje się niemożliwe do zrealizowania, ale jakimi byli by oni bohaterami bajki jeśli by nie spróbowali. Poszukiwania czas zacząć.

Dzielne dzieciaki, Connor i Alex, za sprawą wyjątkowej książki trafiają do przedziwnej krainy gdzie pierwszą osobą, na którą się natrafiają jest gadająca żaba. Dowiadują się, że w tym nienaturalnym miejscu jest 11 państewek, każdy z własnym monarchą i prawami. Zagłębiając się w historię dowiadujemy się nieco więcej o naszych dawnych bohaterach z dzieciństwa. Królowa Kopciuszek niedługo zostanie matką, a Złotowłosa jest poszukiwanym listem gończym przestępcą. Rodzeństwo, mimo obaw i lęku przed czekającym je wręcz niewykonalnym zadaniem, są bardzo ciekawi tego magicznego świata, który w równym stopniu je fascynuje, co napawa strachem. W lesie słychać wycie wilków, a trolle szukają nowej ofiary.

„ –Czy życie tutaj nigdy nie wydaje się panu przytłaczające? – zapytała Smithersa. – Nie niepokoi pana świadomość, że w każdej chwili może przylecieć wróżka i spełnić panu życzenie, ale równie dobrze może też przybiec ogr, który pana pożre?
Smithers popatrzył na nią z zaciekawieniem.

– A czy istnieje takie miejsce, gdzie ludziom nie może nieoczekiwanie przydarzyć się coś dobrego albo złego?…”

Dawne księżniczki. a teraz królowe są potraktowane serio i z pomysłem. Królestwa są piękne i bajeczne, dopieszczone szczegółami, a każda z postaci jest napisana dobrze i z wyczuciem. Dostajemy masę smaczków i ciekawych rozwiązań historii, które praktycznie wszyscy znamy i kochamy. Opowieść, na szczęście, nie jest ani spłycona ani byle jaka, wręcz przeciwnie. Jest wciągająca, zaskakująca i zwieńczona wyjątkowo satysfakcjonującym finałem. Często bywa tak, że autor chce nam sprzedać swój pomysł jak najszybciej, przez to opowieść traci na głębi i nie wciąga czytelnika tak jak powinna. Tutaj tego nie ma. Historia jest świetnie napisana i dopracowana. Oczywiście, można się doczepić do tego, że bohaterom wszystko idzie za łatwo i za lekko ale hej, przecież w bajkach tak to wygląda. Kopciuszkowi pomaga Dobra wróżka, a Jaś zamiast chwastu dostaje magiczną fasole-w bajkach tak to już jest. Polecam każdemu czy małemu czy dużemu. Kopciuszek, zły wilk, Śpiąca królewna i Książę z bajki już tam na was czekają.

Ocena 6/6

Anate

Za możliwość recenzji dziękuję Wydawnictwu MŁODZIEŻÓWKA (Grupa Wydawnicza PAPIEROWY KSIĘŻYC).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s