Opublikowany w ViridianaD

To jest taki Russian Style! – Maciej Stroiński


Całkiem niedawno gościem jednej ze znanych stacji radiowych był Maciej Stroiński. Nazwisko może kojarzyć się nam z telewizją, a dokładniej kanałami takimi jak TVP, TVN czy Polsat. Mężczyzna jest bowiem reporterem i korespondentem. Przede wszystkim specjalizuje się w dziennikarstwie lotniczym, gdyż sam jest… pilotem!

Jednak do radia nie przyszedł mówić o tym, ale o książce, którą napisał.”To jest taki Russian Style!” to tytuł, który przykuł moją uwagę. W końcu Rosja to nie kraj, a stan umysłu, prawda? 😉 Wysłuchałam całej audycji i stwierdziłam, że muszę sięgnąć po tę pozycję. Jakim zaskoczeniem było dla mnie to, że w newsletterze wydawnictwa 4eM pojawiła się właśnie ta książka! Nie wahałam się ani chwili.

Zacznijmy od wyglądu publikacji. Książka jest niepozorna. Niewielkich rozmiarów, raczej „kieszonkowa” – idealnie nadaje się do schowania w kieszeni bojówek czy damskiej torebce. Gdy ją zobaczyłam, wystraszyłam się, że i literki będą maciupeńkie. Na szczęście czcionka ma odpowiedni rozmiar, nie męczy wzroku. Okładka jest bardzo oszczędna, utrzymana w odcieniach szarości. Widzimy na niej tory i jedyny akcent kolorystyczny jakim jest czerwony tytuł. Szkoda, że oprawa nie jest twarda, a miękka ze skrzydełkami, jednak nie jest to żadna wada, a dla wielu osób będzie to wręcz zaleta! Dodajmy do tego dobrej jakości, gruby papier, z którego wykonane są kolejne strony i mamy tu na prawdę porządnie zrobioną książkę.

Przejdźmy jednak do treści, która na pewno jest o wiele ważniejsza od strony wizualnej. „To jest taki Russian Style” to zapis podróży autora i jego kompana, Arka, po Rosji. To swego rodzaju pamiętnik, książka przygodowa,a nawet podróżnicza. Nie da się jej zakwalifikować do jednego, konkretnego gatunku. Poznajemy w niej Rosję z perspektywy właśnie tych dwóch mężczyzn, którzy dzielą kraj na ten urzędniczo-polityczny oraz ten, tworzony przez otwartych, serdecznych i pomocnych mieszkańców. Przygoda to fascynująca i nieprzeciętna, pełna absurdów i sytuacji, które potrafią zjeżyć włos na głowie.

Wyobrażaliście sobie kiedyś podróż koleją transsyberyjską? Dzięki Maciejowi Stroińskiemu nie tylko dowiadujemy się jak ona wygląda, ale także czujemy (czasem dosłownie) atmosferę podróży. Samych zapachów w książce jest wiele. Od tych pożądanych, znakomitego jedzenia, które czasem jest pyszne tylko dlatego, że zostało podane przez odpowiednią osobę, po smród przepoconych ciał i zanieczyszczeń, miejskich ścieków wpływających wprost do morza bez żadnych filtrów.

Poznajemy mieszkańców Rosji. I tych, którzy chętnie opowiadają o sobie, swoim życiu i planach, oraz tych, którzy nerwowo rozglądają się na boki, a na prośbę o podanie mejla do kontaktu mówią, że i tak żadna wiadomość do nich nie dotrze, gdyż zostanie najpierw sprawdzona przez odpowiednie służby. Dowiadujemy się jaka władzę ma policja i jak wielki sieje strach.

Opis przygody z niedźwiedziem to dla mnie mistrzostwo. Dlaczego? O tym musicie przekonać się sami. Polecam tym, którzy nie wierzą, że ludzkie ciało może więcej, niż nam się wydaje.
Jednak książka nie tylko bawi i pokazuje to, jak Rosja wyglądała w roku, w którym odbyła się wyprawa. Jest w niej wiele nawiązań do przeszłości, często brutalnej, która każe nam zastanowić się nad znaczeniem słowa „człowiek”.

Książka przekonała mnie do siebie przede wszystkim formą. Język, którym posługuje się autor, jest lekki, plastyczny i prosty. Tak, jakby to kolega opowiadał nam o swojej przygodzie. Jest tu zawarta duża dawka humoru, ale i wiedzy. Wszystko to okraszone (szkoda, że czarno-białymi) zdjęciami i przemyśleniami.

Polecam!

Ocena: 5+/6

ViridianaD

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu OFICYNA 4eM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s