Opublikowany w Mary

W świecie małp – Asia Gwis


Chyba każde małe dziecko w pewnym okresie przeżywa fascynacje człekokształtnymi, figlarnymi stworzeniami jakimi są małpy. W naśladownictwie ich drzewnych wygibasów wygłupom nie ma końca. Warto wtedy kłuć żelazo póki gorące i rozszerzyć horyzonty o poznanie kilku najciekawszych faktów o tych fascynujących stworzeniach.

W tym momencie na horyzoncie powinna pojawić się pozycja Naszej Księgarni autorstwa pani Asi Gwis W ŚWIECIE MAŁP. Proponuje oczywiście również wycieczki do miejsc, gdzie dzieci mogą poczynić obserwacje w terenie, chociaż niestety nie jest to takie proste…

Książka ta jest w moim ulubionym dużym formacie z twardymi stronicami. Niestety na obecnym regale książki z NK muszą leżeć, bo wąsko, ale w przyszłości pomyślę o ich ładniejszej ekspozycji, bo warto. Zarówno w tej pozycji jak i w innych z serii przyrodniczej ilustracje są po prostu piękne i kradną moje serce. Wydawnictwo mogłoby pomyśleć o wydawaniu plakatów dla dzieci na podstawie swoich grafik! Kolejnym plusem jest selekcja naprawdę interesujących i krótkich faktów o różnych gatunkach małp. Dzieciaki poznają wygląd, zwyczaje, dietę, zachowania oraz różne ciekawostki. Okazuje się, że każdy gatunek małpy ma w sobie coś wyjątkowego. Osobiście najbardziej podobają mi się stronice poświęcone Śnieżnym Małpom w Japonii, bo darzę je ogromną sympatią. Poruszane są też ważne kwestie dotyczące ochrony gatunków. Uwrażliwiamy więc dzieci na sprawy związane z ochroną tego co kochamy.

Czego mi brakuje? Tak naprawdę jedynym minusem jest brak systematyzacji w książce. Mogłaby to być podróż geograficzna, by dziecko wiedziało gdzie na świecie żyje ulubiony gatunek. Dla niektórych małp jest wspomniany kraj, ale większość jest troszkę wymieszana. Dzieciom oczywiście ten chaos nie robi większej różnicy, ale dla mnie jest to jakieś ale.

Dla kogo jest ta książka? Myślę, że spokojnie mogą się nią zainteresować już mniejsze dzieci pod opieką rodziców z racji kolorów i fajnej prezencji tematów, a i starsze radzące sobie z czytaniem będą pochłonięte lekturą.

Podsumowując jestem na tak. Książka piękna, kolorowa, radosna. Zawiera wiele ciekawostek o świecie naszych mniejszych przyjaciół jakimi są małpy. Pozwala przybliżyć ich różnorodność oraz zwraca uwagę na fakt, że wszystkie są pod ochroną. Jest trochę chaotyczna, ale taka małpia natura. Polecam zakup zwłaszcza jeśli dziecko wyraża zainteresowanie.

Ocena: 5/6

Mary

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu NASZA KSIĘGARNIA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s