Opublikowany w Mary

Biblioteczka Montessori. Ptaki Europy – Ève Herrmann


Nigdy nie miałam styczności z profesjonalnie stworzonymi kartami edukacyjnymi. Gdy zechciałam mieć karty ze zwierzątkami to naklejałam zwykłe naklejki na kartoniki. Skąpiradło powiecie? Oj tam, oj tam.

Po prostu to co było dostępne na półkach sklepowych nie spełniało moich wysublimowanych oczekiwań, czyli: realnych obrazków, estetyki i prostoty. Dlatego pierwszym wrażeniem po otrzymaniu kart z wydawnictwa Egmont było ogromne WOW! Nawet kartonik podpisany jest szorstkim alfabetem!

Metoda Montessori opiera się na poznawaniu rzeczywistości taką jaka jest naprawdę. Rozbudzamy w dzieciach ciekawość wykorzystując proste narzędzia i materiały. Dzieci poznają wiec różne gatunki ptaków na podstawie ich realnego wyglądu. Takie są też karty z ptakami. Realne. Tło do każdej z kart jest białe by nie zakłócać niepotrzebnie pola uwagi. Zestaw zawiera 105 kart, w tym 30 gatunków ptaków występujących w Europie. Oprócz samych ilustracji zawierających ptaki z podpisami lub bez, mamy również obrazki z miejscem ich występowania, upierzenie oraz same podpisy. Do zestawu dołączony jest mini przewodnik po poznawanych gatunkach omawiający ich tryb życia, porady ornitologów oraz zeszyt z ptasimi sylwetkami, przydatny podczas nauki ich rysowania.

Wydawnictwo poszło nawet o krok dalej i prócz możliwości działania na zmysł wzroku możemy posłuchać prawdziwego śpiewu ptaków ściągając darmową aplikację Nathan live i skanując obrazki z ptakami.

Cały zestaw przypomina trochę ćwiczenia studentów ornitologii. Dla dzieci zainteresowanych tematem jest to naprawdę wspaniałe narzędzie do pracy i zabawy. To co urzeka mnie to naprawdę odpowiedzialne spojrzenie na temat, książeczki uczą szacunku dla przyrody, uważności. Zwracają uwagę na kurczące się tereny zielone. Pozwalają dzieciom świadomie uczestniczyć w działaniach zaradczych poprzez zakup lub stworzenie budek lęgowych. Osobiście sama nie znałam tego tematu tak dogłębnie, ale jest naprawdę bardzo interesujący nawet dla dorosłego. Zestaw zachęcił mnie do pozytywnych działań. To nie są tylko karty z obrazkami, przy których mówimy dzieciom, że dzięcioł robi „stuk, stuk”. Jest to naprawdę wartościowa publikacja edukacyjna, która z powodzeniem mogłaby zostać wykorzystywana na lekcjach w szkołach i ośrodkach edukacyjnych. Naprawdę szkoda, że za mojej młodości nie korzystaliśmy z takich fajnych zestawów.

Osobiście nie jestem jeszcze w stanie w pełni wykorzystać posiadanych kart, ponieważ mój synek jeszcze nie jest na takim etapie. Aktualnie wykorzystujemy karty by poznawać ptaszki odwiedzające nasz balkon, a także poznawać ich różnorodność. Nigdy nie sądziłam, że macierzyństwo sprawi, że sama się jeszcze nauczę tylu rzeczy. 😊 Nie mogę się jednak doczekać momentu gdy w pełni wykorzystamy potencjał tego zestawu. Szczerze mówiąc to sama bym go nie kupiła, ale teraz po poznaniu zawartości biblioteczki wiem, że będę chciała nabyć kolejne zestawy. W szczególności Świat i Przyroda. Naklejanie naklejek na kartoniki staje się przeszłością i chociaż lubię tworzyć różne rzeczy do zabawy dla swojego dziecka to jednak jakość jaką zaoferowało wydawnictwo Egmont jest zbyt trudna do przebicia.

Ocena 6/6

Mary

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu EGMONT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s