Opublikowany w ViridianaD

321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat – Mathilda Masters


Jakie słowa kojarzą Wam się z wydawnictwem Nasza Księgarnia? Dla mnie to przede wszystkim jakość, staranność wykonania i wartościowa treść. Oczywiście, jak każdemu, tak i im przytrafi się jakiś „koszmarek”, jednak książki z logo NK są w mojej opinii zawsze godne polecenia. Tak jest i tym razem!

Gdy w skrzynce pocztowej znalazłam awizo, zastanawiałam się co nowego zagości na mojej półce. Brałam pod uwagę kilka zamawianych tytułów i z ogromną ciekawością szłam na pocztę po odbiór paczki. Jak już wiecie ze wstępu – trafiła mi się książka wydana przez Naszą Księgarnię, zatytułowana „321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat”. Opowieść o niej zacznę jak zwykle od wyglądu książki.

Tym razem trafiłam na prawdziwą cegłę! Książka liczy sobie prawie 300 stron. Każda karta wykonana jest z grubego papieru o kremowej barwie. Oprawa zaś jest twarda i solidnie wykończona. To wszystko sprawia, że książka nie należy do najlżejszych. Jeśli zapytacie o kolory – te są jak najbardziej w moim guście. Zgaszone barwy na tle ecru. Rysunki zaś oszczędne, proste, dopełniające treść. Pojawiają się przy nich czasem komentarze, które bywają infantylne. Pamiętajmy jednak, że pozycja kierowana jest do dzieci i młodszych nastolatków.

Przejdźmy do treści. „321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat” to prawdziwa skarbnica wiedzy! Taka nietypowa encyklopedia. Dlaczego nietypowa? Gdyż treści nie są ułożone alfabetycznie, a zagadnienia nie są opisywane hasłowo. Znajdziemy tu ciekawostki podzielone na dwanaście kategorii, których podział znajdziemy na samym początku książki, w spisie treści. Są to między innymi: wszystkie zwierzęta małe i duże, twoje wspaniałe ciało, sport jest (przeważnie) zdrowy, ludzie sławni i osławieni, w podróż przez historię czy palce lizać! Dowiemy się więc czemu wombat robi kwadratowe kupy, najwyżsi ludzie mieszkają w Holandii czy jak na podstawie moczu w średniowieczu przepowiadano kobietom czy są w ciąży. Znajdziemy także informacje związane z tankowaniem myśliwca czy wielkości spadającej gwiazdy. Myślę, że książką zaciekawiłby się niejeden dorosły!

W mojej opinii „321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat” to książka, którą warto podarować dziecku ciekawemu świata i tego jak on działa. Pytającemu o historię, ciało człowieka czy wszechświat. Nie wyczerpuje ona wszystkich tematów, ale daje podstawę do pogłębiania wiedzy. Jest napisana przystępnym językiem, co powoduje, że chce się do niej wracać i poznawać nowe fakty. Bywa zabawna, ale jak już wspominałam, kierowana jest do bardzo młodego czytelnika! Który niekoniecznie musi mieć wszystko podane w bardzo sztywny, akademicki sposób. To naprawdę ciekawa, pięknie wydana, choć może nieco zbyt ciężka książka.

Polecam!

Ocena: 4+/6

ViridianaD

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu NASZA KSIĘGARNIA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s