Opublikowany w Mary

Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka – Żółwik z oceanu – Zofia Stanecka


Tuli Tuli to nowa seria wydawnictwa NK autorstwa Zofii Staneckiej, która ma na swoim koncie już jeden duży hit czytelniczy, czyli serie o Basi. Książeczka jest wydana na kartonowych stronach w dużym formacie i na pewno przeżyje niejedną zabawę.

Grafiki są bardzo przyjemne. Kolorowe, malownicze. Odwzorowanie gatunków naprawdę bardzo dobre, a jednocześnie dopasowane do potrzeb młodszego odbiorcy. Za ilustracje odpowiada pani Magdalena Kozeł-Nowak – zakochałam się w nich.

Głównym bohaterem książeczki jest mały, biały i uroczy duszek opiekuńczy o imieniu Tuli Tuli, który mieszka i wędruje po ziemi poznając jej mieszkańców. Zagląda w jej najdalsze zakątki… fruwa z wiatrem, unosi się na falach i słucha opowieści zwierząt. Jest to swego rodzaju duszek opiekun. Bohaterem tego tomu jest żółwik Pikinie i w tym tomie to nad nim czuwa nasz przewodnik. Żółwik wykluwa się z jaja i zaczyna poznawać czym jest życie, a wcale nie jest to takie łatwe. Najpierw trzeba dostać się do oceanu… Pikinie poznaje swoje nowe środowisko, inne żyjące w oceanie stworzenia oraz rośliny. Dowiaduje się przed kim należy się kryć, co jeść, na co uważać. Tuli Tuli bacznie go obserwuje i nie odstępuje go na krok. Żółwik poznaje inne żółwie, a także odnajduje swoją rodzinę. Jego przygody są bardzo ciekawe.

Dzięki książeczce dzieci dowiedzą się jakie zwierzątka prócz żółwi znoszą jaja, jakie ptaki żyją nad wodą, jak wygląda życie w głębinach oraz wiele ciekawych informacji o żółwiach. Czyli ogólnie jest dość edukująca, ale jednocześnie wyróżnia się od innych serii podobnych książek z NK. Przypomina mi stare dobre filmy przyrodnicze czytane przez Krystynę Czubównę. Zdecydowanie mogłaby czytać mi te książeczkę na dobranoc. 🙂

Ważnym aspektem wychowawczym tego tomu jest możliwość rozmowy o problemach oceanu, zagrożonych gatunkach, śmieceniu, równowadze biologicznej.

Według mnie seria zapowiada się naprawdę dobrze. Jest ciepła, pozytywna i malownicza. Tekstu jest niedużo, ale zawiera i tak sporo ciekawostek z podwodnego świata. W mojej ocenie przygody Tuli Tuli przypadną na pewno do gustu dzieciom ciekawym świata i zadającym mnóstwo pytań. Niestety w moim przypadku książeczka jeszcze chwile posiedzi na półce, bo dla mojego dwulatka zawiera ona zbyt wiele szczegółów. To pozycja dla kategorii 3-7.

Ocena: 4/6

Mary

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu NASZA KSIĘGARNIA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s