Opublikowany w Fuzja

Monstrrrualna erudycja – Nick Arnold, Tony De Saulles


Jako dziecko zaczytywałam się w serii „Strrraszna historia” i do dziś pamiętam, że uwielbiałam te książki. Równolegle do tamtej serii istniała na rynku również „Monstrrrualna erudycja”, w której skład wchodziły książki napisane w niemal identycznym tonie. Różniły się one od „Strrrasznej historii” jedynie tym, że obejmowały dużo szerszy tematycznie zakres. Wydawnictwo Egmont postanowiło wznowić obie serie i dzięki temu, kiedy moja córa dorośnie, będzie mogła tak samo jak ja (lata temu i obecnie) czerpać radochę z ich lektury. W serii „Monstrrrualna erudycja” ukazały się dotychczas cztery książki: „Śmiertelne choroby”, „Straszliwa prawda o czasie”, „Wstrząsająca elektryczność” oraz „Nieznośna natura” i każda z nich jest wyjątkową kopalnią wiedzy, przekazanej w żartobliwy i trochę… nieznośny, czy też przekorny sposób, który pokochają dzieciaki i młodzież.

Już same tytuły kolejnych książek sugerują jakiej dziedziny będą dotyczyć. W „Śmiertelnych chorobach” poczytamy więc o tym co dziesiątkowało ludzkość przez wieki; w jaki sposób zdolni do poświęceń lekarze próbowali, czasem za cenę własnego życia, odkryć sposoby na przechytrzenie wirusów i bakterii odpowiedzialnych za najgroźniejsze choroby świata. „Nieznośna natura” prezentuje nam najbardziej obrzydliwe, dziwne i fascynujące ciekawostki ze świata zwierząt (niektóre z nich są naprawdę odjechane i jestem pewna, że większość będzie Wam nieznana). Zagadnienia z zakresu czasu przybliży nam „Straszliwa prawda o czasie”, w której znajdziemy próby odpowiedzi na pytania, czym tak naprawdę jest czas, jak go odmierzano i badano przez wieki oraz dowiecie się, że można się w nim pogubić; a „Wstrząsająca elektryczność” spróbuje przyswoić wiedzę na temat elektryczności, tego gdzie byśmy dziś byli bez niej, skąd można ją pozyskiwać i dlaczego jest niebezpieczna. Być może taki grzeczny i banalny opis sugeruje Wam kolejne popularnonaukowe treści, ale nie dajcie się zmylić bowiem seria „Monstrrrualna erudycja” to naprawdę zakręcone historie, które uczą tak jak powinny, czyli poprzez dobrą zabawę.

W każdej książce mamy przewodnika, który przytacza anegdotki, najczęściej te najbardziej pokręcone, prezentowane z dużą dawką czarnego humoru, często obrzydliwe i takie których przy stole dorosłych nie wypada przedstawiać, właśnie dlatego dzieciaki je uwielbiają. Dodajmy do tego komiksowe rysunki, które urozmaicają sposób narracji, pełno wtrąceń – tak rysunkowych, jak i fabularnych i otrzymujemy jedne z najciekawszych książek, jakie kiedykolwiek powstały dla dzieci, a te lubią nieporządek i właśnie on sprawia, że wiedza zawarta w tych książeczkach jest dla nich tak łatwo przyswajalna, zapamiętują detale i krótkie informacje, które działają tutaj na zasadzie błyskawicznych strzałów informacyjnych, zapadających w pamięć bo śmiesznych i szokujących. A zrównoważenie treści rysunkowych i tekstowych sprawia, że seria przypadnie do gustu nie tylko tym dzieciakom, które lubią czytać, ale też literackim marudom, które wolą np. komiksy lub nie przepadają wcale za taką formą rozrywki – ”Monstrrrualna erudycja” z pewnością ich zachęci. Polecam nie tylko przez wzgląd na własny sentyment, ale również dlatego, że książki te się po prostu nie starzeją!

Ocena: 6/6

Żaneta Fuzja Krawczugo

Za książki do recenzji dziękuję wydawnictwu EGMONT

Seria do kupienia pod linkiem: MONSTRRRUALNA ERUDYCJA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s