Opublikowany w Mary

Basia i Przyjaciele. JANEK – Zofia Stanecka


Książka Zofii Staneckiej z serii Basia i Przyjaciele jest dla mnie pierwszym spotkaniem z autorką i już widzę, że jest to kobieta szalenie empatyczna, ponieważ potrafiła wejść w przysłowiowe buty kilkulatka.

Książeczka jest wydana w twardej oprawie, w dużym formacie z miękkimi kolorowymi stronami. Ilustracje bardzo proste. Ilość tekstu idealna na wieczorne czytanie na dobranoc. Ilustracje proste, kolorowe, mało realistyczne. Postacie obrysowane mocną kreską. Bardzo charakterystyczne.

Głównym bohaterem jest Janek, starszy brat Basi i Franka, który ma dość swojej roli i przeżywa bardzo duży kryzys swojej przynależności rodzinnej. Cytując: „Janek spojrzał na rodzinę z obrzydzeniem. Zupełnie nie rozumiał czym oni się tak entuzjazmują. Miał ich wszystkich w nosie. Głęboko. Tam, gdzie mieszkają babole.” Chłopak załamał się wizją noszenia okularów, brakiem na wyjeździe ulubionego kuzyna oraz ciągłą odpowiedzialnością za młodsze rodzeństwo. Każdy mając kilka lat przeżywał swoje małe ogromne kryzysy. Dla mnie tragedią było, gdy brat polizał mój deser. J Doskonale rozumiem więc chęć wymiany rodziny na inną. Czarkę goryczy przepełnił fakt wielkiego niezadowolenia rodziców, gdy durna młodsza siostra wbiega do jeziora, bo przecież to on miał się nią opiekować. Historia nie ma wartkiej akcji, fajerwerków, narastającej niecierpliwości czy baśniowego morału. Jest życiowa. Skupia się na trudnych emocjach, które każdy ma prawo czuć. Ważne jest również zrozumienie tej złości przez rodziców. Historia codzienna w życiu każdej rodziny, dlatego uważam, ze rzeczywiście warto przyjrzeć się tej serii. Nie poznałam jeszcze bliżej głównej bohaterki, ale poznanie Janka było bardzo pozytywne. Podobno cała seria skupia się na trudnych emocjach. Warto więc się jej dokładniej przyjrzeć.

Mój syn ma dwa lata i wsłuchiwał się w historię z ogromnym zainteresowaniem. Ilustracje również bardzo przypadły mu do gustu.Myślę, że zdecydowanie jest to historia skierowana dla dzieci od 2 do 7 lat, chociaż wydawnictwo Egmont twierdzi, że jest dla starszych. Pisana prostym językiem z ciekawymi dialogami dla których można zmieniać intonacje. Wtrącenia narracji pierwszoosobowej pozwalają wczuć się w przeżycia Janka. Z ilością tekstu spokojnie poradzi sobie dziecko rozpoczynające przygodę z czytaniem. Z minusów to uważam, ze fajniejsze byłoby wydanie składające się z większej ilości stron i rozdziałów. Z wielką chęcią nabyłabym grubszy tom, ale wiadomo wydawcy bardziej opłaca się sprzedawać krótkie odcinki. Wrażenia mam bardzo pozytywne i rozumiem dlaczego książki o Basi są tak popularne. Na pewno wypożyczymy z biblioteki kolejne tomy.

Ocena 5/6

Mary

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu EGMONT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s